رپورتاژ

نحوه خام کردن ریموت درب پارکینگ

 • نحوه خام کردن ریموت درب پارکینگ

  در سال های اخیر مشغله های زیاد افراد و پیشرفت علم درهمه امور، سبب شده است تا مردم برای ورود و خروج از دربها اعم از پارکینگ ها، درب ورودی ساختمان ها، درب خودرو ها و درب کرکره فروشگاه ها، از فناوری جدیدی استفاده کنند. یکی از ابزارهایی که فناوری در این راستا در اختیار ما قرار داده ریموت ها هستند. ریموت کنترل ها طوری طراحی شده اند تا درب های پارکینگی را با سرعت بیشتر و بدون نیاز به پیاده شدن سر نشینان خودرو بتوان باز نمود. اما کاربرد این ریموت ها تنها به باز کردن درب های مختلف منتهی نمی شود، این ریموت ها طوری با زندگی انسان ها عجین شده اند که از آن ها حتی برای روشن و خاموش کردن چراغ های خانه های هوشمند نیز استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی نحوه خام کردن ریموت درب پارکینگ می پردازیم.

  ریموت درب پارکینگ
  ریموت درب پارکینگ

  کد دهی در ریموت ها چگونه است؟

  ریموت های کنترلی درب های پارکینگ دارای انواع مختلف و متنوعی هستند. این ریموت ها با فرکانس خاصی تولید می شود. تفاوت در این فرکانس ها باعث شده تا بعضی از ریموت ها از فواصل طولانی حتی تا ۱۰۰ متر قابلیت باز و بسته کردن درب ها را داشته باشند. از مزایا این ریموت ها می توان به افزایش میزان امنیت در محیط اشاره کرد.

  اصولا سیستم کد دهی ریموت ها چند حالت مختلف دارد که شامل رولینگ، هاپینگ و لونینگ می باشد. در بین این حالت ها ریموت هایی که با حالت هاپینگ تولید می شود بیشترین امنیت و دقت را نسبت به دو حالت دیگر دارد، چون قابلیت کپی برداری از آنها به شدت پایین است.

  نحوه خام کردن ریموت درب پارکینگ

  فرآیند خام کردن ریموت، تقریبا برای هر کسی ممکن است یک مرتبه کاربرد داشته باشد. این روز ها که درب های معمولی پارکینگ ها جای خود را به درب های کنترلی با ریموت داده اند و به دلیل اینکه در هر خانواده بیش از یک نفر و گاهی تمامی اهل منزل رانندگی می کنند، بنابراین باید خام کردن یا کپی کردن ریموت درب پارکینگ را آموزش ببینند. در بعضی مواقع هنگام کپی کردن لازم می شود تا اطلاعات قبلی پاک شود. این کار خیلی سخت یا تخصصی نیست و پیچدگی خاصی ندارد. در خیلی مواقع که ریموت ها بلوتوثی هستند: این نوع ریموت ها، دارای یک ریموت مادر یا ریموت مرکزی هستند که می شود از آن برای کپی کردن چندین ریموت کنترل تکثیر یا کپی نمود. در هنگام خام کردن یا کپی، ابتدا کلید خاموش و روشن یا کلید AوB که با شماره های ۱و۲ نشان داده می شود را هم زمان نگه دارید و منتظر بمانید تا چراغ ریموت چشمک زن شود. در این زمان ریموت خام شده است. برای اینکه مطمئن شوید ریموت خام شده است یا نه دکمه های کنترل را فشار دهید. در این مقطع چراغ ریموت دیگر روشن نمی شود. در مقاطعی اگر لازم شود می توانید با دکمه ۳و۴ اطلاعات پاک شده را بازیابی کنید که با نگهداشتن هم زمان آنها، اطلاعات ریموت به حالت قبل بر می گردد.

  نحوه کپی کردن ریموت ها

  برای کپی کردن ریموت، بعد از آنکه ریموت کنترل خام شد، نوبت به کپی کردن می رسد. در ریموت های بلوتوثی قابلیت کپی شدن وجود دارد اما در دیگر از انواع ریموت ها این مهم صورت نمی گیرد و نمی توان چنین کاری انجام داد.

  در واقع لازمه کپی کردن، پاک شدن ریموت اصلی است تا بتوان اطلاعات آن را به ریموت جدید تهیه شده انتقال بدهید. ریموت های بلوتوثی با فرکانس های مختلفی در بازار عرضه می شوند، پس باید در هنگام کپی کردن حتما ریموت مادر را همراه خود داشته باشید.

   برای تشخیص فرکانس ریموت اصلی باید درب ریموت را باز کنید و طول موجی که روی کریستال ریموت نوشته شده را بخوانید، یا می توانید اگر به دستگاه فرکانس یاب دسترسی دارید این کار را به دستگاه بسپارید. در این مرحله ریموت را روی دستگاه فرکانس یاب قرار دهید وسپس فرکانسی که روی دستگاه نشان می دهد را بخوانید حال یک ریموت جدید هم از فرکانس ریموت اصلی تهیه نمایید.

  در مرحله بعدی پس از تهیه ریموت هم فرکانس با ریموت مادر یا اصلی به عنوان ریموت یدکی، کار کپی را آغاز می کنیم. باید بدانیم آنتن گیرنده ریموت در کدام سمت یا قسمت قرار دارد. آن وقت آنتن های هر دو ریموت را مقابل هم قرار دهید بعد هر دکمه متناظر در ریموت اصلی و دکمه ریموت یدک را به طور هم زمان فشار دهید. چند ثانیه دکمه ها را نگه دارید و صبر کنید تا چراغ چشمک زن ریموت خام روشن شود. تمامی دکمه های هر دو ریموت را تک تک همین طور به صورت هم زمان فشار دهید تا اطلاعات موجود در یک ریموت در ریموت دیگر نیز کپی شود.

  حالا ریموت کپی شده جک درب پارکینگ آماده شده است برای اطمینان از کپی شدن و کار کرد آن را تست نمایید. در صورتی که کپی کردن درست انجام نشده باشد از یک فرد با تجربه در این کار یا متخصصین کمک بگیرید. ولی این کار بسیار ساده وسریع انجام می شود.

  ریموت درب پارکینگ
  ریموت درب پارکینگ

  مزیت ریموت های بلوتوثی

  ریموت های بلوتوثی کاربری آسان تری نسبت به دیگر ریموت ها دارند و در کنار این ویژگی، ریموت های بلوتوثی از امنیت بیشتری نیز برخوردار هستند. این نوع ریموت ها با حالت کد گذاری هاپینگ ساخته می شوند. در مدل ریموت های هاپینگ ارتباط بین ریموت و رسیور از طریق نوعی کد گذاری استفاده شده است و در هر بار باز وبسته شدن درب ها به صورت اتوماتیک کدها عوض می شوند. در این نوع سیستم برقراری ارتباط بین ریموت و رسیور فقط از طریق ریموت تعریف شده شرکت سازنده ممکن خواهد بود. در واقع در این نوع ریموت ها عملا کپی کردن غیره ممکن می شود، ولی مزیت آن بر خورداری از امنیت بیشتر خواهد بود.

  کلام آخر

  ریموت های کنترل از راه دور یکی از ابزار های پرکاربرد در روزگار ما به شمار می روند. از این رو سعی شد تا در این مقاله کمی بیشتر با آن ها آشنا شویم و راهکار های خام و کپی کردن آن ها را بیاموزیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا