رپورتاژ

آزمایش HPV + تشخیص زگیل تناسلی

 • آزمایش HPV + تشخیص زگیل تناسلی

  زگیل تناسلی چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  ویروس HPV، شایع‌ترین نوع ویروس مقاربتی است و اکثر افرادی که روابط جنسی فعال دارند؛ در طول زندگی خود به این ویروس مبتلا می‌شوند. اکثر افراد در صورت ابتلا به ویروس HPV تا مدت‌ها و یا حتی سال‌ها علائمی از خود نشان نمی‌دهند. علائم ویروس HPV به نوع و شدت آن بستگی دارد. این نوع از عفونت به‌ویژه برای بانوان خطرناک است، چرا که می‌تواند منجر به سرطان دهان رحم و یا سرطان مقعد شود.

  تشخیص ویروس HPV از طریق چکاپ عادی و با آزمایش خون ممکن نیست. چرا که این ویروس به جریان خون وارد نمی‌شود و انتقال آن تنها از طریق روابط جنسی امکان‌پذیر است. تنها راه تشخیص آن انجام تست HPV و یا آزمایش HPV است. برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام آزمایش HPV، انجام آن در منزل و حتی تفسیر آن در منزل، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

  آزمایش اچ پی وی
  آزمایش اچ پی وی

  زگیل تناسلی چیست و چطور تشخیص داده می‌شود؟

  زگیل تناسلی در واقع از ویروسی به نام HPV منقل می‌شود. زگیل تناسلی خود را به شکل برجستگی، یا برجستگی‌های خوشه‌ای در ناحیه تناسلی نشان می‌دهد. در خانم‌ها این برجستگی‌ها معمولا در دهانه رحم و در آقایان اطراف کیسه بیضه مشاهده می‌شود. در برخی موارد، ناحیه اطراف مقعد و کشاله ران نیز درگیر این زگیل‌ها می‌شوند. این زگیل‌ها به طور معمول هم‌رنگ پوست بوده و با چشم به‌خوبی دیده نمی‌شوند.

  زگیل‌های تناسلی معمولا بدون درد هستند؛ اما امکان بروز علائمی مانند خارش، سوزش و احساس ناراحتی در محل وجود دارد. برای تشخیص زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کرده و تست HPV انجام دهید. اما یک سری علائم ابتدایی وجود دارد که در صورت داشتن این علائم، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد. توجه کنید که ممکن است تا مدت‌ها و یا حتی سال‌ها، این ویروس بدون هیچ علائمی در بدن شما وجود داشته باشد. علائم زیر از نشانه‌های وجود زگیل تناسلی هستند:

  • ترشحات واژن
  • درد، سوزش و خارش زیاد در ناحیه واژن، مقعد و یا کشاله ران
  • خون‌ریزی در محل

  درمان خاصی برای این نوع عفونت وجود ندارد. در اکثر مواقع، بدن شما در طی دو سال خود را درمان می‌کند. آزمایش HPV برای شناسایی زودهنگام بیماری و جلوگیری از بروز مشکلات جدی‌تری مانند بزرگ‌شدن بیش از حد سلول‌های ناحیه درگیر است. این آزمایش می‌تواند بروز انواع سرطان‌های تناسلی را پیش بینی کند.

  آزمایش HPV چیست؟

  تست HPV بخشی از معاینه سرویکس و یا معاینه لگن است. برای انجام آزمایش HPV نیازی به گرفتن نمونه خون نخواهید داشت. در معاینه سرویکس، بخشی از سلول‌ها به‌عنوان نمونه برداشت شده و برای تست HPV فرستاده می‌شوند. این معاینه برای تمامی خانم‌های بالای ۲۱ سال تا ۶۵ سال ضروری است. چرا که تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم تنها با این معاینه امکان‌پذیر است. اکثر سرطان‌های دهانه رحم، مربوط به عفونت HPV هستند. به همین دلیل برای معاینه سرویکس و تشخیص سرطان، آزمایش HPV نیز گرفته می‌شود.

  مراحل آزمایش HPV به ترتیب زیر است:

  • باید لباس‌های خود را درآورده و روی تخت دراز بکشید.
  • پاهای خود را روی رکاب گذاشته و پزشک با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم، دهانه واژن را برای معاینه باز می‌کند.
  • با استفاده از یک وسیله مانند برس، کمی از دیواره دهانه رحم را تراشیده و در محفظه‌ای قرار می‌دهد.
  • این نمونه به آزمایشگاه جهت آزمایش ویروس HPV فرستاده می‌شود.

  اگر تست پاپ اسمیر انجام دهید و پزشک سلول‌های غیرعادی مشاهده کند؛ برای اطمینان از وجود سلول‌های سرطانی آزمایش HPV از شما گرفته می‌شود.

  تست hpv
  تست hpv

  تفسیر آزمایش HPV و تشخیص زگیل تناسلی

  در صورت مشاهده ویروس HPV جایی برای نگرانی نیست. اکثر عفونت‌های HPV در عرض دو سال و به صورت خود به خود از بین می‌روند. درصورتی‌که نتیجه تست پاپ اسمیر نیز مثبت باشد؛ باید به‌صورت مداوم به پزشک خود مراجعه کنید. چراکه وجود سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم و عفونت HPV، می‌تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد.

  نتایج آزمایش HPV وجود یا عدم وجود ویروس را نشان می‌دهد. جواب این آزمایش به دو صورت منفی و مثبت است.

  • در صورت مثبت بودن تست HPV: وجود عفونت و ویروس HPV تایید شده‌ است. از پزشک خود درباره اقدامات بعدی سوال کنید.
  • در صورت منفی بودن تست HPV: عفونت و ویروس HPV در بدن شما وجود ندارد. اگر سابقه داشتن HPV ندارید، ۵ سال دیگر برای آزمایش دوباره مراجعه کنید. درصورتی‌که در گذشته آزمایش HPV شما مثبت بوده باشد، فاصله مراجعه بعدی احتمالا کوتاه‌تر خواهد بود.

  نتایج تست HPV به طور معمول بین ۱ تا ۳ روز اعلام می‌شود. در صورتی که وقت رفتن به آزمایشگاه را ندارید و یا آزمایشگاه نزدیک خانه شما نیست؛ باید بدانید که امکان انجام تست HPV در منزل برای شما وجود دارد.

  نکات مهم پیش از تست HPV

  تست HPV یک آزمایش خون نیست؛ بنابراین خوردن یا آشامیدن شما، تاثیری بر روی نتایج نخواهد گذاشت. کافی است تا نکات زیر را رعایت کنید تا روی نتیجه آزمایش HPV شما تاثیری نگذارد:

  • از دو روز قبل از انجام تست، از آمیزش جنسی خودداری کنید.
  • از دوش واژینال و انواع ژل‌ها و فوم‌های شست‌وشو که ممکن است روی نتایج تست شما تاثیر بگذارند پرهیزد کنید.
  • تا حد ممکن در دوران قاعدگی برای انجام تست HPV اقدام نکنید.

  پزشک ممکن است سوالاتی مانند سوالات زیر را برای اطمینان بابت درستی نتایج آزمایش از شما بپرسد:

  • تاریخ شروع آخرین دوره قاعدگی شما کی بوده است؟
  • آخرین باری که معاینه لگن و سرویکس صورت‌گرفته کی بوده است؟
  • نتایج تست‌های قبلی چه بوده و آیا نتایج غیرمعمولی داشتید یا خیر؟

  پزشک ممکن است علاوه بر گرفتن نمونه، رحم را به‌صورت کلی بررسی کند تا از سلامت آن مطمئن شود. به دلیل نمونه‌برداری از دیواره رحم و خراشیدن آن، ممکن است کمی احساس ناراحتی و خون‌ریزی داشته باشید. درصورتی‌که خونریزی شما شدید و طولانی بود، به پزشک خود اطلاع دهید.

  آزمایش زگیل تناسلی
  آزمایش زگیل تناسلی

  تشخیص زگیل تناسلی در منزل با هومکا!

  اگر به دلیل مشغله زیاد، بیماری‌های خاص، نبود آزمایشگاه نزدیک خانه و هر مورد دیگر امکان انجام آزمایش HPV در آزمایشگاه‌های بیرون از منزل را ندارید؛ می‌توانید با سامانه هومکا تماس بگیرید. انجام تست HPV برای خانم‌هایی که رابطه جنسی فعال دارند بسیار ضروری است. چراکه این ویروس علائم خاصی ندارد و عدم تشخیص آن می‌تواند منجر به سرطان بدخیم دهانه رحم شود.

  برای انجام آزمایش HPV در منزل با هومکا، ساکنین استان تهران و شهرهای کرج، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، رشت، اهواز، قم و قزوین می‌توانند با شماره‌تلفن ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرند و یا به سایت www.homeca.ir وارد شده و درخواست آزمایش و یا مشاوره خود را به‌صورت رایگان ثبت کنند.

  همچنین بهتر است بدانید که آزمایشات خون و ادرار شما تحت پوشه بیمه‌های پایه و تکمیلی هستند. همچنین جواب آزمایش شما به‌صورت آنلاین و در پنل کاربری شما قرار خواهد گرفت. علاوه بر این ها، متخصصان هومکا نتایج این آزمایش را برای شما تفسیر خواهند کرد.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا