رپورتاژ

چرا در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی باید در انتخاب رنگ دقت بیشتری داشته باشیم؟

یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که در طراحی بسته بندی اهمیت دارد، انتخاب رنگ مناسب است. بسیاری از طراحان و مشاوران فروش با انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی سعی می کنند تا نظر مشتریان را به محصول خود جلب کنند و موجب افزایش فروش و البته کسب رضایت مشتری شوند.

به دلیل اهمیت رنگ ها در چاپ و بسته بندی جعبه دارویی این مقاله را به اثرات رنگ ها در بسته بندی دارویی اختصاص داده‌ایم تا در هنگام طراحی بسته‌بندی ها تاثیرات انتخاب رنگ را در میزان فروش دست کم نگیریم و در ادامه ۱۰ رنگ که منجربه افزایش فروش می‌شود را برای شما شرح داده‌ایم.

چاپ و بسته بندی جعبه دارویی
چاپ و بسته بندی جعبه دارویی

تأثیر رنگ در بسته بندی دارو

قدرت نهفته در رنگ‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا در بازار فروش محصولات مشابه، محصول خود را متمایز نشان دهیم و این موضوع باعث می‌شود که برند ما در ذهن مشتری تثبیت شده و هرگز از ذهن او پاک نشود. به آخرین باری که محصولی را خریده‌اید فکر کنید، رنگ بسته‌بندی آن در خرید شما چقدر تاثیر داشته است؟

از این قدرت فوق العاده‌ای که در رنگ‌ها وجود دارد، در بسته‌بندی و چاپ جعبه دارویی نیز استفاده می‌شود. برای مثال می توانیم به بسته بندی داروهایی که نام های نزدیک به هم دارند و یا فرمول ساخت آن ها یکسان است اشاره کنیم. طراح می تواند با انتخاب رنگ های متفاوت در بسته‌بندی و چاپ جعبه دارویی و ایجاد تضاد در آن توجه مصرف کنندگان دارو را به تفاوت دوز آن ها جلب کند.

از دیگر ویژگی رنگ‌ها در بسته‌بندی و چاپ جعبه دارویی این است که شما می‌توانید از رنگ ها برای القاء احساسات در مشتریان خود نیز استفاده کنید. مثلا از رنگ سبز برای بسته بندی و چاپ جعبه دارویی اورگانیک استفاده می‌شود. برای مثال می‌توانیم به تحقیقاتی اشاره کنیم که افرادی که افسردگی داشته‌اند تمایلی به استفاده از قرص ها با رنگ قرمز را ندارند.

نکته‌ای که بسیار مهم است این است که برای بسته بندی و چاپ جعبه دارویی  برای دارو هایی که قرار است صادر شوند حتما به فرهنگ کشور مقصد نیز فکر شود که در آن کشور رنگی که در بسته بندی استفاده شده است به چه میزان با فرهگ آن کشور هم خوانی دارد.

ده رنگی که باعث افزایش فروش شما می‌شوند کدامند؟

از اهمیت رنگ‌ها در بسته‌بندی و چاپ جعبه دارویی گفتیم، حال در اینجا سعی کرد‌ایم به ده رنگی بپردازیم که باعث افزایش فروش ما می‌شوند. به ویژگی هایی که برای هر کدام از رنگ ها گفته شده است فکر کنید و سعی کنید که در هنگام بسته بندی و چاپ جعبه دارویی از آن ویژگی ها به خوبی استفاده کنید. دقت کنید که  استفاده از یک رنگ متفاوت در یک محصول می تواند به طرز شگفت انگیزی فروش یک محصول را بالا برده و یا به همان میزان پایین بیاورد.

  1. قرمز

قرمز رنگ قدرت است و باعث می شود که در مشتری احساس قدرت القاء شود ولی باید دقت کنید که از آن نباید به میزان زیادی در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی استفاده شود. اما استفاده به میزان لازم آن می تواند به میزان زیادی توجه را جلب کند.

ده رنگی که باعث افزایش فروش شما می‌شوند کدامند؟
ده رنگی که باعث افزایش فروش شما می‌شوند کدامند؟

              ۲. آبی

اهمیت رنگ آبی در القای حس اعتماد و اطمینان است. بنابراین استفاده از آن برای شرکت هایی که تمایل شدید دارند که محصولشان را میان مردم با نام اعتماد هم خوان کنند توصیه می شود از رنگ آبی استفاده کنند. اما رنگ آبی نیز با رنگ های مکمل خود بیشتر تاثیر گذار می شود.

             ۳. صورتی

به هر حال مشخص است که صورتی رنگی است که قرار است یک خانم را به خود جلب کند مخصوصا اگر در سنین پایین باشد پس توصیه می شود اگر محصول شما برای دختران نوجوان است در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی خود از رنگ صورتی استفاده کنید.

              ۴. زرد

زرد نشان قدرت است و توصیه می‌شود برای مواردی استفاده شود که ممکن است استفاده کننده از آن اعتماد به نفس پاینی داشته باشد. دیدن این رنگ می تواند خود بار روانی بسیار مثبتی داشته باشد.

             ۵. سبز

پیشنهاد می کنیم اگر از محصولات ارگانیک استفاده می کنید حتما از رنگ سبز نیز در آن استفاده کنید. البته همانطور که همه می دانیم استفاده افراطی از این مورد نیز می تواند اثرات منفی بگذارد.

             ۶. بنفش

اگر قرار است حس سلطنتی بودن را القاء کنید و در عین حال در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی نشان دهید که شرکت از ظرافت بالایی برخوردار است بنابراین از رنگ بنفش هم در بسته بندی محصول خود استفاده کنید.

              ۷. نارنجی

نارنجی رنگ انرژی و نشاط است. جدا توصیه می کنیم که اگر دارو برای کسانی است که به علت بیماری خود از نشاط کافی برخوردار نیستن وجود همین رنگ نارنجی جذاب در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی آنها می‌تواند در سر زنده نگه داشتن آن‌ها نیز تاثیر به سزایی داشته باشد.

              ۸. مشکی

گر چه استفاده از رنگ مشکی در  بسته بندی و چاپ جعبه دارویی چندان توصیه نمی شود اما ایجاد تضاد با این رنگ می‌تواند جلوه‌های جذابی را ایجاد کند.

              ۹. طلایی

رنگ طلایی حتی از رنگ بنفش نیز حس سلطنتی بودن بیشتری می دهد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که در چه مواردی  باید استفاده شود.

              ۱۰. قهوه‌ای

اگر قرار است در برند خود تواضع را القاء کنید پس در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی از رنگ قهوه‌ای استفاده کنید.

سخن آخر

همان طور که در سرتاسر زندگی ما رنگ‌ها نقش ویژه ای دارند. در بسته بندی و چاپ جعبه دارویی نیز رنگ ها نقش بسیار مهمی ایجاد می کنند. این نقش گرچه به بالا تر بردن میزان فروش کمک می کند اما نقش هدر همین جا تمام نشده و با ایجاد حسی که می خواهیم به مخاطب خود القاء کنیم می توانیم برای او پیام ضمنی هم داشته باشیم.  این موضوع می‌‌تواند در روند رشد هر کسب و کاری بسیار اهمیت داشته باشد.

بنا‌بر آن‌چه در متن گفته شد باید در طراحی بسته بندی های دارویی و انتخاب رنگ آنها توجه ویژه ای شود. البته توصیه اساسی ما به شما این است که برای طراحی بسته‌بندی خود حتما  از یک متخصص حوزه طراحی مشورت بگیرید.

واحد تحقیق و توسعه: شرکت چاپ و بسته بندی کیان مهر

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا