رپورتاژ

انواع مختلف گرید‌های ورق استیل ۳۱۶ و کاربرد در صنایع

 • انواع مختلف گرید‌های ورق استیل ۳۱۶ و کاربرد در صنایع

  انواع مختلف گرید‌های ورق استیل ۳۱۶ و کاربرد در صنایع و معرفی شرکت فلزات رنگین برای استعلام قیمت ورق استیل ۳۱۶

  صنایع فولاد و ذوب آهن کشور در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. به نحوی که شاهد تولید فرآورده‌های فلزی گوناگونی هستیم و هرکدام از آن‌ها نیز برای مصارف خاص تولید شده‌اند. در این میان ورق استیل ۳۱۶ ازجمله مقاطع آهنی پرکاربرد است که به دلیل بهره‌مندی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد و عملکرد مطلوب، در بسیاری از صنایع به‌کار برده می‌شود. با توجه به اهمیت و جایگاه ویژۀ این محصول در بسیاری از صنایع کاربردی کشور، به بررسی انواع مختلف گریدهای ورق استیل ۳۱۶ و کاربردهای آن می‌پردازیم.

  همواره به یاد داشته باشید که خرید تمامی محصولات به‌خصوص مقاطع فلزی و فولادی، بدون نیاز به آشنایی با ساختار، انواع و کاربردهای آن امکان‌پذیر نیست. ورق‌های استیل ۳۱۶ نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای خرید مؤثر و نتیجه‌بخش می‌بایست در رابطه با انواع مختلف این ورق استیل شناخت کافی داشته باشید تا ضمن بررسی و ارزیابی زمینۀ فعالیت، بتوانید مناسب‌ترین ورق را انتخاب کنید و سپس به‌کار بگیرید. درواقع این آگاهی مسیر انتخاب و خرید را برای مصرف‌کنندگان هموارتر می‌سازد و به‌راحتی می‌توانند انواع ورق استیل را تهیه کنند و از کاربردهای آن نهایت بهره را ببرند.

  ورق استیل ۳۱۶ چیست؟

  به‌طورکلی ورق صنعتی یا همان استیل با گرید ۳۱۶ که از محصولات فولادی ضدزنگ است، ورق استیل ۳۱۶ نام دارد. این محصول علاوه‌بر خاصیت ضدزنگ و مقاومت بالا در برابر شرایط آب‌و‌هوایی، بسیار محکم و با‌دوام است و به‌دلیل برخورداری از این ویژگی‌های بارز، در بسیاری از صنایع به‌کار برده می‌شود. در این‌ خصوص تنها کافی است براساس نوع کاربری و میزان استفاده، مناسب‌ترین مدل ورق استیل ۳۱۶ را انتخاب کنید. البته شایان ذکر است که هرچه چگالی ورق استیل ۳۱۶ بیشتر باشد، به‌نسبت کیفیت، کارایی و مقاومت آن نیز افزایش می‌یابد. بر همین اساس هنگام انتخاب هرکدام از انواع مختلف گریدهای ورق استیل، حتماً به چگالی آن توجه کنید.

  ورق استیل ۳۱۶ چیست؟
  ورق استیل ۳۱۶ چیست؟

  ویژگی‌های ورق استنلس استیل ۳۱۶

  ورق‌های استیل گرید ۳۱۶ از محصولات باکیفیت و پرکاربرد صنایع فولاد کشور هستند و در سال‌های اخیر شاهد افزایش موارد استفاده از آن در بخش‌های صنعتی، نیمه‌صنعتی و تجاری هستیم. البته به عقیدۀ بسیاری از مهندسان و مصرف‌کنندگان، ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این محصول فولادی ضدزنگ باعث شده‌است تا بتواند حجم وسیعی از نیاز بازار را به خود اختصاص بدهد و به همین سبب در این بخش به بعضی از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی‌های آن اشاره می‌کنیم:

  ۱) مقاومت عالی در برابر حرارت و دمای بالا

  ورق استیل ۳۱۶ در برابر حرارت و دمای بالا تا بیش از ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت دارد، ازاین‌رو برای تولید کوره و دستگاه‌هایی که به‌طور مستقیم با دمای بالا در ارتباط هستند، گزینۀ مناسبی خواهد بود. البته بسیاری از مهندسان و سازندگان سازه‌های فلزی به این ویژگی واقف هستند و محصولات دارای کیفیت و کارایی مناسب را با استفاده از این نوع ورق استیل تولید می‌کنند.

  ۲) قابلیت جوشکاری بالا

  ورق‌های استیل ۳۱۶ قابلیت جوشکار بسیار بالایی دارند و انواع جوشکاری با حجم گسترده را می‌توان روی این ورق‌ها انجام داد. البته با توجه به اینکه این ورق‌ها ضد‌زنگ هستید، به‌منظور افزایش مقاومت آن‌ها در برابر زنگ‌خوردگی، فرآیند جوشکاری در دو مرحله انجام می‌شود. درواقع هدف از این کار، افزایش مقاومت ورق استیل ۳۱۶ در برابر هرگونه پوسیدگی و آسیب احتمالی است.

  ۳) مقاومت عالی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی

  گریدهای مختلف ورق استنلس استیل ۳۱۶ مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارند. به‌طوری‌که با افزایش دما و بالا رفتن حرارت، مقاومت ورق‌های استیل نیز افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات و بررسی‌های به‌عمل آمده نیز نشان داده‌است که ورق‌های استیل ۳۱۶ در برابر مواد اسیدی نظیر اسید کلرید، سولفوریک اسید، استیک اسید، فرمیک اسید، هیدروکلریک اسید و غیره مقاومت عالی و قابل قبولی دارند. بر همین اساس در بسیاری از محیط‌های شیمیایی و اسیدی، از گریدهای مختلف ورق استنلس استیل ۳۱۶ استفاده می‌شود.

  کاربرد گریدهای مختلف ورق استنلس استیل 316
  کاربرد گریدهای مختلف ورق استنلس استیل ۳۱۶

  کاربرد گریدهای مختلف ورق استنلس استیل ۳۱۶

  ور‌های استیل ۳۱۶ از محصولات فلزی باکیفیت و دارای کارایی فوق‌العاده در بسیاری از صنایع و کارخانه‌جات تولیدی هستند. به‌گونه‌ای که از گریدهای مختلف آن نظیر ۳۱۶، ۳۱۷، ۳۰۴ و ۲۰۱ جهت مصارف گسترده استفاده می‌شود. از بین اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید انواع مینفولدهای اگزوز استیل وسایل‌ نقلیۀ سبک، سنگین، ژنراتورها، موتورخانه‌های خانگی و صنعتی و غیره
  • ساخت مبد‌های گرمایشی استیل با ابعاد و اندازه‌های مختلف
  • طراحی و ساخت کوره‌های استیل؛ با توجه به اینکه در کوره، فرآیند پخت انواع مواد اولیه و محصول انجام می‌شود، به‌منظور جلوگیری از چسبیدن مواد به بدنۀ کوره، از ورق استیل نگیر (نچسب) استفاده می‌شود.
  • تولید قطعات اصلی و بدنۀ موتور جت استیل
  • ساخت انواع شیرآلات و قطعات پمپ‌های استیل
  • ساخت تجهیزات و ابزارآلات دارویی و عکاسی
  • ساخت قطعات و ابزارآلات شیمیایی استیل
  • تولید مدل‌های مختلف محفظه‌های استیل
  • تولید قطعات و تجهیزات صنایع نساجی و دریانوردی

  خاطر.نشان می‌شود که برای هر یک از این کاربردها، چگالی ورق استیل ۳۱۶ تغییر می‌یابد و همین امر باعث شده‌است تا ورق‌های استنلس استیل ۳۱۶ با گریدهای مختلف در صنایع مختلف به‌کار برده شود.

  قیمت ورق استیل ۳۱۶

  به‌طورکلی برای قیمت ورق‌های استیل ۳۱۶ نمی‌توان یک مقدار ثابت و مشخص تعیین کرد، زیرا قیمت این محصولات استیل با توجه به فاکتورهایی نظیر ضخامت، ابعاد، سطح و حجم تغییر پیدا می‌کند. به‌نسبت با افزایش این فاکتورها، قیمت مقاطع استیل ۳۱۶ نیز بیشتر می‌شود و مصر‌ف‌کنندگان نیز باید به این موارد توجۀ ویژه داشته باشند و سپس اقدام به خرید ورق‌های استیل موردنیازشان کنند. از طرف دیگر، نوسانات نرخ ارز و همچنین قیمت مقاطع آهنی و استیل در جهان نیز به بی‌ثباتی قیمت ورق استنلس استیل ۳۱۶ دامن زده‌است. به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید، توصیه می‌کنیم قیمت‌ها را در یک بازۀ زمانی مورد بررسی قرار دهید و در مناسب‌ترین زمان اقدام به خرید ورق‌های استیل کنید.

  قیمت ورق استیل 316
  قیمت ورق استیل ۳۱۶

  سخن پایانی

  ورق استیل ۳۱۶ ازجمله پرکاربردترین و باکیفیت‌ترین فرآورده‌های فلزی ضدزنگ در دنیاست. به همین سبب در سال‌های اخیر شاهد افزایش استفاده از آن در کشور هستیم و کاربردهای آن نیز طیف وسیعی از نیاز صنایع مختلف را دربر گرفته‌است. اکنون که با مزایا، کاربردها و گریدهای مختلف این محصول آشنا شدید، می‌توانید متناسب با نیاز، نوع کاربری و شرایط اقتصادی، ورق‌های استیل را تهیه کنید و در ساخت سازه، قطعات، تجهیزات و ابزارآلات مختلف به‌کار ببرید.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا