رپورتاژ

میلگرد کلاف و انواع آن

 • میلگرد کلاف و انواع آن

  میلگرد کلاف در دو نوع ساده و آجدار تولید میشود.پرکابردترین نوع میلگرد، میلگرد اجدار است. زیرا علاوه بر اینکه به تنهایی استفاده میشود از ان برای تولید محصولات مختلفی نیز استفاده میکنند.

  میلگرد کلاف
  میلگرد کلاف

  چند نوع میلگرد کلاف داریم؟

  میلگرد کلاف در دو نوع ساده و آجدار تولید میشود.پرکابردترین نوع میلگرد، میلگرد اجدار است. زیرا علاوه بر اینکه به تنهایی استفاده میشود از ان برای تولید محصولات مختلفی نیز استفاده میکنند.

  میلگرد کلاف ساده: 

  این میلگرد در چهار نوع متفاوت تولید میشود. قطرهای آن بین ۵.۵ تا ۱۶ میلی متر است. در زیر با انوع میلگرد کلاف ساده آشنا شوید:

  ۱.میلگرد ۵٫۵ کلاف ساده RST34

  ۲.میلگرد ۶٫۵ کلاف ساده RST34

  ۳.میلگرد ۸ کلاف ساده RST34

  ۴.میلگرد ۱۰ کلاف ساده RST34

  میلگرد کلاف آجدار:

  میلگرد آجدار دارای دو نوع کلی A2 و A3 است معمولا قیمت نوع آجدار به نسبت نوع ساده بیشتر می باشد. اما خود کلاف میلگرد آجدار نیز به نسبت سایز و نوع قیمت های مختلفی دارد.

  میلگرد کلاف چه کاربردهایی دارد؟

  ۱- از این میلگرد در ساخت و سازهای ساختمان استفاده زیادی می شود.
  ۲- در ساخت و ساز خرپا و تیرچه کاربرد دارد.
  ۳- در ساخت سیم مفتول های مختلف مانند: سیم بکسل استفاده میشود.
  ۴- در تولید سیم خاردار کاربرد دارد.
  ۵. در ساخت انواع محصولات مفتولی و توری مانند ساخت توری حصاری ، توری مرغی، توری فرنگی و.. به کار می رود.
  ۶.در ساخت و سازهای مختلف فولادی و…هزاران کاربرد دیگر

  چند کارخانه تولید میگلرد کلاف داریم؟

  ذوب اهن اصفهان
  مجتمع فولاد نطنز
  کاشان
  یزد

  روش تولید میلگرد کلاف: 

  ابتدا شمش فولادی نورد میشود. یعنی به عبارتی می توان گفت میلگرد نیز از نورد فولاد تولید میشود. در این فرآیند باید کوره با درجه حرارت مناسب نورد گرم شود. زمانی که شمش را از کوره خارج میشود باید به اندازه کافی سرد شود . ووایرد یا میلگرد کلاف را طبق یکسری فرآیندهای خاص تولید میکنند. میلگرد کلاف خود به نوعی یکی از مواد اولیه در صنایع مفتول سازی و یا صنایع مفتولی می باشد.

  در انتهای مسیر باید میلگرد توسط دستگاه منظمی به شکل رول تبدیل شود. مواد اولیه تولید میلگرد، فولادی است که به راحتی در کوره ها امکان حرارت دادن آن وجود دارد. کلاف ها دارای قطر داخلی حدود ۸۵ میلی متر هستند. وزنی معادل  ۲۲۰۰۰ کیلوگرم دارند. ابعاد و وزن این کلاف ها توسط ظرفیت کارخانه نورد تولیدی تعیین می گردد و با جوشکاری کلاف ها وزن های بیشتری از آن حاصل می گردد.

  از آنجایی که میگلرد برای نگهداری بتن در ساختمان نیز کاربرد زیادی دارد. باید دارای قدرت کشش و مقاومت بالایی باشد.پس روش تولید آن بسیار باید دقیق و طبق استاندارد لازم انجام شود.

  انواع میلگرد کلاف از لحاظ میزان کربن:

  وایر راد کم کربن:

  میلگرد کم کربن یعنی میزان کمتری کربن دارد. انعطاف پذیری بالایی داشته و امکان جوش پذیری آن نیز بالا است. یعنی در زمانی که دوزه های کشش از ان عبور میکنند راحت تر نقطه جوش را می پذیرد. در شرایط سرد که فرمتی سردی دارد، جکش خواری بالا داشته و به راحتی می توان طول آن را کنترل کرد.

  وایر راد با کربن متوسط و پر کربن:

  این نوع مفتول همانطور که از اسم آن ها پیداست میزان کربن بیشتری به نسبت نوع قبل دارند. به همین دلیل نرمی و انعطاف پذیری آنها نیز به نسبت کمتر است. از این نوع در صنعت تایر و لاستیک، تولید انواع فنر، سیم و سازه های پیش تنیده و.. استفاده میشود.

  مفتول ها جهت تولید سیم های جوش و الکترود:

  برای ساخت این نوع معمولا از فولاد های جوشان ، نیمه آرام یا کاملا آرام استفاده میشود. جهت ساخت  انواع الکترون و همینطور تولید انواع سیم جوش بکار می رود.

  شرایط نگهداری و حمل میلگرد کلاف:

  ۱.بهتر است برای حمل و نقل میگلردها خصوصا سایزهای ریزتر مثلا تا ۱۰ میلی متر از کلاف استفاده کنیم.

  ۲. قبل از اینکه از میلگرد استفاده شود باید آن ها را با دستگاه های مخصوص باز کرد.

  ۳.باید میگلردها را توسط خرک های چوبی روی زمین بگذاریم تا به صورت مستقیم در زمین قرار نگیرند و دچار زنگ زدگی یا رطوبت نشوند.

  ۴.نباید برای نگهداری و حمل و نقل آنها از پوشش های نایلونی استفاده کنیم. زیرا احتمال زنگ زدگی را افزایش می دهند.

  ۵.بهتر است برای پوشش دهی محصول از پوشش های برزنتی استفاده کنیم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا