رپورتاژ

روش تولید آجر نسوز صنعتی

برای ساخت آجر نسوز صنعتی از متریال و مواد مخصوصی استفاده می شود و مراحل و روند بسیار دقیق و حساسی  برای ساخت این نوع آجرها طی می شود. برای پاسخ به این سوال که چگونه آجر صنعتی تولید می شود و از چه متریالی برای ساخت این آجرها استفاده می شود؟ باید گفت که ماده اصلی مورد استفاده برای تولید این آجرها خاک های نسوز می باشد که به طور کلی خاک آلومینا بیشترین استفاده را در بین خاک های نسوز است.

اینگونه آجرهای نسوز در ابعاد و شکل های گوناگون ساخته می شود و برای تولید آن ها باید استاندارد و ابعاد مشخصی در نظر گرفت. در واقع مشتریان می توانند این نوع آجرها را در قالب و اندازه های مختلف به تولید کنندگان سفارش داده و آجرهای خود را در اندازه های معین تحویل بگیرند.

روش تولید آجر نسوز صنعتی
روش تولید آجر نسوز صنعتی

برای تولید بهترین آجر نسوز نما از انواعی از خاک های نسوز استفاده می شود که در رنگ های متنوعی موجود می باشد در واقع با توجه به رنگ های به کار رفته در ساخت اینگونه آجرها می توان کاربرد آن ها را در زمینه های مختلف مشخص کرد. این آجرها در دما و حرارت های بالا تولید می شوند و در مقابل تغییرات مختلف شیمیایی و وارد شدن فشارها و نیروهای مکانیکی و فیزیکی مختلف بسیار مقاوم می باشند و استحکام بالایی دارند. مواد پایه ی به کار رفته در ساخت آجرهای نسوز بیشتر از کانی های معدنی که دارای ویژگی نسوز هستند به دست می آیند. این نوع آجرها مزیت ها و ایرادات مختلفی دارد که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

بررسی مزیت‌ها و ویژگی‌های مختلف آجر صنعتی

همانطور که اشاره شد آجرهای نسوز صنعتی در ابعاد و اندازه های مشخصی تولید می شوند. این نوع آجرها در اندازه دلخواه مشتریان قابل تولید می باشند. در ادامه به این مسئله می پردازیم که کاربرد اصلی آجر نسوز چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

به صورت کلی آجرهای نسوز کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. این نوع آجرها با نام های سفارشی در بازار شناخته می شوند و به دلیل کیفیت و سطح تحمل بالا در دماهای بسیار زیاد در ساخت انواع کوره ها کاربرد دارند که از جمله این کوره ها می توان به کوره های ساخت آجر و ریخته گری اشاره کرد، همچنین از این نوع آجرهای نسوز به طور چشمگیری در صنایع مختلف استفاده می شود.

 به عنوان مثال در صنایع پتروشیمی و سفال گری، صنایع تولید سیمان و سرامیک، صنعت ذوب آهن همچنین تولید فلزات غیرآهنی از آجر نسوز صنعتی به صورت گسترده استفاده می شود. آجرهای نسوز در برابر فشارهای فیزیکی سطح تحمل بالایی دارند و ابعاد آن ها در دماهای بالا تغییری نخواهد کرد به این منظور که در گرمای شدید دچار شکستگی و ترک خوردگی نخواهند شد. معایب این آجرها این است که در برابر مونوکسید  کربن سطح تحمل پایینی دارند.

کاربرد آجر نسوز صنعتی

این آجر نسوز صنعتی آجرهای خاصی هستند که در برخی صنایع به کاربرد دارند. به دلیل استفاده از مواد بسیار مقاوم به حرارت، آجرهای صنعتی در انواع کوره ها استفاده می شوند. مقاومت این آجرها در برابر حرارت بسیار بالا می باشد و می توانند تا ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند. وقتی کوره ای با این آجر ساخته می شود در دمای بسیار بالا ذوب نخواهد شد. این آجرها هدایت گرمای بسیار پایینی هم دارند و نوعی عایق برای حرارت به حساب می آیند. این آجرها در طراحی و ساخت کوره های سوخت، کارخانجات فولاد، شومینه، کلین های سرامیک، اجاق های چوبی، انواع کوره ها و برخی از فرهای صنعتی کاربرد دارند.

مزایای استفاده از آجر صنعتی نسوز

مزایای استفاده از آجر صنعتی نسوز
مزایای استفاده از آجر صنعتی نسوز
  • در برابر حرارت های بسیار زیاد مانند ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد مقاوم هستند.
  • عایق حرارت و گرما
  • این آجر یک مصالح ساختمانی ضدحریق محسوب می شود.
  • مقاومت و استحکام بسیار بالا حتی در برابر انفجارهای کوچک درون کوره

اما بدانید: آجر نسوز چیست ؟

نکاتی درباره خرید و قیمت آجر

این مدل آجرهای صنعتی کاربرد روزمره و عادی ندارند به همین دلیل به صورت روزمره از آن ها استفاده نمی شود؛ به دلیل حساسیت بسیار بالا در ساخت کوره های صنعتی باید هنگام خرید آجر نسوز صنعتی بسیار دقت کرد. در مرحله اول بهتر است که از محصولاتی با برندهای مطرح و خوش نام استفاده کنید.

این مدل آجرها انواع گوناگونی دارند. آجرهای صنعتی آلومینایی، آجر صنعتی شاموت، آجر منیزیتی و آجر عایق سبک، انواع گوناگون آجرهای صنعتی می باشند. هر یک از این مدل ها توانایی  تحمل دماهای خاصی دارند پس در هنگام خرید باید توجه کافی را داشته باشید.

دسته‌بندی بر حسب شکل آجر

آجر نسوز صنعتی در دو نوع نسوزه های (شکل داده شده) و (شکل داده نشده) دسته بندی می شوند. نسوزهای شکل داده  شده با نام های آجرهای نسوز و نسوزهای شکل داده نشده با نام (نسوزهای مونولیتیک) یا (سیمان نسوز) شناخته می شوند.

  • آجر نسوز صنعتی شکل داده شده

اصولا توسط ماشین های پرس تولید می شوند برای همین انتظار می رود که دارای قابلیت هموژن باشد. قابل ذکر است که این شکل ها هم به دو نوع کلی اشکال استاندارد و اشکال خاص تقسیم بندی می گردند. ابعاد اشکال استاندارد به صورتی است که توسط تولید کنندگان آن مورد تایید بوده و تولید کنندگان از این ابعاد تبعیت می کنند. این نسوزها عمدتا در کوره های مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.

  • آجر نسوز صنعتی بی‌شکل

با در نظر گرفتن نوع سفارش و نوع نیاز شرکت ها با میزان قابل توجهی عرضه می شوند. مسئله اصلی در عرضه نسوزهای بی شکل نوع آجر نسوز آن می باشد.

انواع آجر نسوز صنعتی

  1. آجر نسوز سیلیسی

ماده اولیه در آجر نسوز صنعتی سیلیسی کوارتزیت یا سنگ های سیلیسی می باشد. آجرهای سیلیسی دمای ذوب و تحمل فشار نسبتا بالایی دارد. این نوع آجرها دارای مقاومت بالایی نسبت به سرباره های اسیدی می باشند و در دمای بالا ثبات ابعادی بالایی دارند و پوسته پوسته نخواهند شد. مواد اولیه آن ها فراوان و ارزان می باشد همچنین وزن حجمی کم و هدایت حرارتی بالایی دارند. آجرهای سیلیس در مقابل سرباره های بازی و محیط های قلیایی ضعف نشان می دهند.

انواع آجر نسوز صنعتی
انواع آجر نسوز صنعتی

             ۲. آجر نسوز صنعتی شاموتی ( آلومینو سیلیکاتی )

این نوع از آجرهای نسوز صنعتی یکی از پرمصرف ترین نوع آجرهای صنعتی می باشند که از خاک های نسوز آلومینو سیلیکاتی کلسینه شده تولید می شوند. این آجرها داری خواصی همچون دیر گدازی، استحکام و ثبات ابعادی در دماهای بسیار زیاد می باشند. در برابر تغییرات سریع دمایی مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی و پوسته ای شدن از خود نشان می دهند. آجرهای شاموتی دارای هدایت حرارتی و انبساط حرارتی کم می باشند.

 مقاومت و شوک پذیری این آجرها مناسب هستند ولی در صورتی که میزان AL2O3 به کار رفته در ترکیبات آن ها کم باشد در برابر سرباره ها و محیط های قلیایی ضعف نشان می دهند. این آجرها کاربرد وسیعی در مصارف عمومی دارند.

             ۳. آجرهای نسوز آلومینی

یکی از آجرهای نسوز صنعتی آجر آلومینا است که در آن ها AL2O3 زیادی به کار برده می شود. این آجرها مقاومت بالایی در برابر پوسته شدن و ضربه و سایش و… دارند. دیر گدازی آن ها بسیار بالا می باشد و مقاومت بسیاری در برابر خوردگی در برابر اسیدها در دمای بالا دارند.

             ۴. آجر های نسوز صنعتی قلیایی ( آجر منیزیتی )

آجرهای نسوز قلیایی یکی از متداول ترین آجرهای قلیایی می باشند که مصارف بسیاری در صنایع فولاد، شیشه و قند دارد. ماده اولیه تشکیل دهنده این آجرها منیزیابی زینتر شده طبیعی یا مصنوعی می باشد. یکی از خصوصیات این آجر می توان به دیر گدازی تحت بار بالا اشاره کرد.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا