رپورتاژ

مراحل طراحی بسته بندی

 • مراحل طراحی بسته بندی
  مراحل طراحی بسته بندی

  اهمیت طراحی بسته بندی

  طراحی بسته بندی در موفقیت یک محصول و کسب و کار بسیار مهم است. اولین برداشتی که مشتری از محصول شما دارد طراحی بسته بندی است و این می تواند بر تصمیم خرید آنها تأثیر بگذارد. بسته بندی مناسب همچنین از محصول در برابر آسیب و خطرات در حین حمل و نقل و نگهداری محافظت می کند، بنابراین مشتریان به دنبال محصولاتی هستند که سالم به دستشان برسد.

  علاوه بر این، طراحی بسته بندی می تواند به عنوان نماینده و شناسه برند عمل کند و مشتریان را با برند شما مرتبط کند و بر تصمیم خرید آنها تأثیر بگذارد. به طور کلی طراحی بسته بندی به عنوان یک عنصر کلیدی در موفقیت محصول و در نتیجه موفقیت کسب و کار بسیار مهم است. در ادامه به مراحل طراحی بسته بندی اشاره نموده ایم.

  ایده پردازی

  اول، تطبیق نام تجاری با طراحی بسته بندی بسیار مهم است. مهم است که اطمینان حاصل شود که بسته بندی به خوبی با برند مطابقت دارد و مشتریان را تشویق به خرید می کند. بسته بندی باید نماینده قوی برند باشد و مشتریان را جذب کند.

  از این رو لازم است که نیازها و ترجیحات مشتریان را به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. برای این منظور، تحقیقات گسترده ای در زمینه هایی مانند طراحی، رنگ، نوشتار و غیره مورد نیاز است تا به طرحی جذاب برسید که مشتریان را تشویق به خرید از شما کند.

  همچنین برای اینکه خودتان را از رقبا متمایز کنید باید عواملی را تعیین کنید که شما را از آنها متمایز کند. شما باید بر جنبه های خاص محصول یا مزایایی که ارائه می کنید تأکید نمایید و این مزایا را در بسته بندی نیز اعمال کنید. این امر باعث تقویت جایگاه شما در بازار و تشویق مشتریان به خرید از شما می شود.

  طراحی

  پس از تکمیل محصول، وارد مرحله طراحی می شوید که نیاز به تصمیم گیری های حیاتی در زمینه های فنی دارد. برای این منظور از ابزار های مختلفی مانند فتوشاپ استفاده می شود.

  قبل از شروع طراحی، لازم است اطلاعات مهم مانند ابعاد بسته بندی، مشخصات برند و محصول، تصاویر استفاده شده جمع آوری شود تا بتوان از آنها برای طراحی دقیق تر محصول استفاده کرد. همانطور که در طراحی لیبل نیز ایده محصول بسیار مهم است و در برندسازی تاثیر بسیار مهمی دارد.

  پس از تصمیم گیری در مورد ایده محصول و قبل از ورود به فرآیند طراحی، مراحلی وجود دارد که قبل از آن اطلاعات مهم باید جمع آوری شود. این اطلاعات شامل:

  • ابعاد و اندازه بسته بندی: باید اندازه و ابعاد بسته بندی محصول خود را دقیق بدانید تا بتوانید در طراحی بهینه آنها را در نظر بگیرید.
  • اطلاعات نام تجاری و محصول: این اطلاعات شامل نام تجاری، علامت تجاری، نام محصول و سایر اطلاعات مرتبط است. اطلاعاتی مانند بسته بندی مواد اولیه و حتی بارکد محصولات نیز برای ردیابی محصول در فرآیند توزیع و فروش مهم است.
  • تصاویر: ممکن است به تصاویر خاصی برای استفاده در طراحی بسته بندی نیاز داشته باشید. این تصاویر می تواند تصاویر محصول، تصاویر برند یا هر تصویر دیگری باشد که به شما در طراحی کمک می کند.

  تجدید نظر

  پس از تکمیل فرآیند طراحی، بررسی بسیار مهم است، در این مرحله، صاحب کسب و کار نیاز به مطالعه و ارزیابی دقیق گزینه های ارائه شده توسط طراح دارد.

  کارفرما باید به اهداف و نیازهای مشتریان توجه کند و بررسی کند که آیا طرح پیشنهادی قادر به انتقال اطلاعات کافی به مشتریان است یا خیر. همچنین باید مشخص شود که آیا این طرح به بهبود هویت برند کمک می کند یا خیر. در واقع انتخاب باید بر اساس ارتقای هویت برند و همچنین رفع نیازهای مشتری باشد.

  در واقع در طراحی کاتالوگ هم نیز استفاده از رنگ ‌ها، فونت‌ ها و تصاویر برای اطمینان از جذاب بودن و مطابقت با برند و استانداردهای بازار بررسی می‌شود.

  چاپ

  بخش چاپی طرح یک مرحله بسیار مهم و پیچیده است. در این مرحله طراح باید با دستگاه چاپی که در زمینه بسته بندی تخصص دارد کار کند تا محصول نهایی مورد تایید مشتری قرار گیرد.

  کارفرمایان باید به خاطر داشته باشند که قبل از شروع چاپ انبوه، نمونه چاپ شده را درخواست کنند. این نمونه به طراح این امکان را می دهد که اطمینان حاصل کند که رنگ ها و اندازه ها دقیقاً مطابق با انتظارات مورد توافق و مشترک هستند.

  همچنین در تمامی زمینه های طراحی مانند طراحی کاتالوگ سعی کنید این قسمت را در مراحل طراحی نیز انجام دهید. بازبینی نهایی در این مرحله آسان تر است زیرا محصول در واقع به صورت سه بعدی به مشتریان ارائه می شود نه از طریق فایل های PDF یا Illustrator. بنابراین، این مرحله بسیار مهم است و باید با دقت انجام شود.

  به بازار عرضه کردن

  در مرحله نهایی فرآیند طراحی بسته بندی، صاحب کسب و کار باید آماده پاسخگویی به سوالات زیر باشد.

  1. چگونه محصولات را تحویل خواهیم داد؟
  2. چگونه می خواهیم محصولات را نمایش دهیم؟
  3. چگونه می توانیم محصولات را به صورت آنلاین بازاریابی و فروش کنیم؟
  4. چه معیارهایی را برای قیمت گذاری و فروش محصول در نظر می گیریم؟

  باید در نظر داشت که در هر مرحله از طراحی بسته بندی با توجه به بودجه، نیاز و چشم انداز کسب و کار خود تغییرات و بهبود های لازم را انجام دهید.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا