رپورتاژ

پتو نسوز سرامیکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 • یکی از مواد عایق نسوزی که امروزه در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پتوی نسوز سرامیکی است. این پتو یکی از انواع محصولات نسوز، انعطاف‌پذیر و عایق است که مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارد. پتوی سرامیکی در جریان یک مجموعه عملیات مداوم بدون استفاده از چسب و یا سایر مواد نگهدارنده، در انواع مختلف و با ضخامت‌های متنوع تولید می‌شود. مقاومت و استحکام این پتوها به واسطه ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی یا همان عملیات سوزنکاری، تامین می‌شود. همچنین اگر نیاز باشد که این محصول کاملا متناسب با سطح موردنظر باشد، می‌توان آن را به سادگی با استفاده از یک چاقو برش داد. در واقع، پتوی نسوز سرامیکی کاملا مقاوم و انعطاف‌پذیر است و نسبت به بسیاری از عایق‌های موجود، قیمت مناسب‌تری دارد.

  پتو نسوز سرامیکی چیست
  پتو نسوز سرامیکی چیست

  در این مقاله، پتوی نسوز سرامیکی همراه با ویژگی‌ها و کاربردهایش معرفی شده است.

  پتوی سرامیکی چیست؟

  همانطور که گفته شد، پتوی نسوز سرامیکی ماده‌ای مقاوم و انعطاف‌پذیر است که در اکثر صنایع کاربرد دارد. ماده اصلی سازنده این پتوها، الیاف سرامیکی است که به شکل پتو در هم تنیده شده‌اند. برای اینکه میزان عایق‌بودن این پتوها افزایش پیدا کند، ابتدا مواد سازنده این پتو در دمای بالا ذوب شده و سپس پتو تولید می‌شود. با این کار میزان خلوص مواد سازنده پتو افزایش پیدا کرده و در کنار آن، میزان مقاومت پتو در برابر حرارت نیز افزایش می‌کند. غالبا پتوهای نسوز سرامیکی را با سه درجه کیفیت متفاوت تولید می‌کنند؛ پتوهای دارای درجه استاندارد تجاری، پتوهای با خلوص بالا و پتوهای زیرکونیا، انواع متفاوت پتوهای سرامیکی براساس درجه کیفیت آن‌ها می‌باشند.

  الیاف سازنده این پتوها توسط عملیات سوزن‌کاری و بدون استفاده از هیچ چسبی انجام می‌شود. در اغلب موارد، پتوهای نسوز سرامیکی به طور متوسط قابلیت مقاومت تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد را دارند. در واقع، با توجه به درجه کیفیت این پتوها و با توجه به ضخامت و دانسیته آن‌ها، میزان تحملشان نیز در برابر دما متفاوت خواهد بود.

  ضخامت پتوهای نسوز سرامیکی غالبا بین ۱ تا ۲ اینچ است و دانسیته آن‌ها نیز ۶۴، ۹۶ و یا ۱۲۸ می‌باشد.

  ویژگی‌های پتوی نسوز سرامیکی
  ویژگی‌های پتوی نسوز سرامیکی

  ویژگی‌های پتوی نسوز سرامیکی

  پتوهای نسوز سرامیکی غالبا در سه کلاس حرارتی ۱۲۶۰، ۱۴۲۰ و ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد تقسیم‌بندی شده و مقاومت حرارتی آن‌ها با این مقادیر برآورد می‌شود.

  این پتوها در برابر انواع شوک‌های حرارتی بسیار مقاوم هستند. همچنین در برابر خوردگی احتمالی ناشی از اسید و قلیا نیز مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهند.

  ذخیره گرمایی پتوهای سرامیکی پایین است و گرمای بسیار کمی ‌را در خود ذخیره می‌کنند.

  این پتوها در برابر شوک‌های الکتریکی نیز بسیار مقاوم هستند و در برابر صوت نیز مقاومت  بالایی دارند.

  مقاومت بالا در برابر ارتعاشات مکانیکی نیز از دیگر ویژگی‌های پتوهای سرامیکی محسوب می‌شود.

  پتوهای سرامیکی بسیار ساده نصب می‌شوند و قابلیت پرکنندگی مناسبی دارند. همچنین هزینه نصب کمی ‌را شامل می‌شوند.

  این پتوها برخلاف وزن کمی‌که دارند، دارای استحکام کششی بالایی می‌باشند و می‌توانند وزن‌های مختلفی را تحمل کنند.

  پتوهای سرامیکی غیرشکننده هستند و انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

  این پتوها در اندازه‌ها و سایز‌های مختلف کاملا متناسب با نیاز شما یافت می‌شوند. همچنین امکان برش دادن آن‌ها و استفاده از آن‌ها در هر قالبی وجود دارد.

  پتوهای سرامیکی قابلیت استفاده چند منظوره برای محافظت در برابر آتش را دارند.

  همچنین این پتوها کاملا فاقد آزبست بوده و معایب آزبست‌ها را ندارند.

  کاربرد پتوی سرامیکی
  کاربرد پتوی سرامیکی

  کاربرد پتوی سرامیکی

  همانطور که خواندید، پتوهای نسوز سرامیکی ویژگی‌های متعدد و فوق‌العاده‌ای دارند و به واسطه همین ویژگی‌ها دارای کاربردهای زیادی می‌باشند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول اشاره شده است.

  آسترکاری کوره‌ها

  یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین کاربردهای پتوهای سرامیکی، استفاده از آن‌ها در آسترکاری سیستم‌های حرارتی است. غالبا برای عایق‌کاری کوره‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اعم از کوره‌های الکتریکی، کوره‌های بوته‌ای و کوره‌های القایی و…، از پتوهای سرامیکی استفاده می‌شود. برای اینکه کیفیت محصولات در کوره تضمین شود، دمای کوره‌ها باید کاملا ثابت باشد. در نتیجه، با توجه به مقاومت بالای پتوهای سرامیکی در دمای بالا، این پتوها برای آستردهی کوره‌ها بسیار مناسب هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان کل کوره و درزهای آن را پوشش داد. در این‌صورت، با عایق‌کاری کوره توسط این پتوها، کیفیت محصولات در کوره کاملا تضمین می‌شود.

  درزگیری عایقی

  همانطور که گفته شد، پتوهای سرامیکی قابلیت برش در اندازه‌ها و قالب‌های دلخواه را دارند. در این‌صورت به سادگی می‌توان برای انواع درزبندهای حرارتی از آن‌ها استفاده کرد. همچنین به واسطه این ویژگی، استفاده از آن‌ها در اتصالات انبساطی نیز امکان‌پذیر است.

  استفاده در ساختمان‌ها

  پتوهای سرامیکی علاوه بر اینکه در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند، در برابر صدا نیز مقاوم می‌باشند. به همین دلیل در دیوارهای داخلی اغلب ساختمان‌ها از پتوهای سرامیکی به عنوان عایقی برای جلوگیری از عبور صدا به سایر اتاق‌ها و یا طبقات استفاده می‌شود.

  سایر کاربردهای مهم این پتوها نیز عبارتند از:

  • عایق‌کاری اطراف مشعل‌ها
  • عایق‌کاری قالب‌ها و پاتیل‌های ریخته‌گری
  • عایق‌بندی صوتی توربین‌ها
  • عایق‌کاری لوله‌ها و لوله‌های اگزوز خودروها
  • عایق‌کاری اجاق‌های چوبی، اجاق‌های پیتزا و کوره‌های صنعتی
  • فیلتراسیون و جداسازی در صنایع شیمیایی

  در نتیجه می‌توان گفت که پتوهای سرامیکی در صنایع مختلف اعم از صنعت نفت، گاز، پتروشیمی ‌و همچنین صنایع کاشی، سرامیک و شیشه کاربرد دارند و می‌توان به واسطه ویژگی‌های متعددی که دارند، از آن‌ها در کاربردهای مختلف صنایع استفاده کرد.

  قیمت پتو نسوز سرامیکی

  همانطور که خواندید، پتوهای سرامیکی ویژگی‌های مختلف گوناگونی دارند و در انواع مختلف تولید می‌شوند. انتخاب این پتوها و استفاده از آن‌ها در کاربردهای صنایع مختلف با توجه به نوع پتو و ویژگی‌هایی که دارد، امکان‌پذیر است. در واقع، انتخاب نوع پتو کاملا به نیاز موجود بستگی دارد. از طرفی، انواع پتوهای سرامیکی ویژگی‌های مختلفی دارند که باعث تفاوت قیمت و کیفیت آن‌ها شده است. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، پتوهای نسوز سرامیکی دارای سه کیفیت مختلف هستند که این مسئله نیز روی قیمت پتو سرامیکی تاثیرگذار است.

  در نتیجه قیمت پتو نسوز سرامیکی، کاملا بسته به نوع پتو، کیفیت و ویژگی‌هایی که دارد، تعیین می‌شود.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا