رپورتاژ

انواع آزمون آیلتس را بشناسید !

انواع آزمون آیلتس

این روزها در بین جوانان داشتن مدرک آیلتس نشانه‌ای از موفقیت است؛ چرا که برای مهاجرت تحصیلی، شرکت در دوره‌ های آموزشی، بدست آوردن فرصت شغلی در خارج از کشور … به آن نیاز دارید. اما چطور باید این مدرک را دریافت کنید؟ برای این کار باید در آزمون آیلتس شرکت و حداقل نمره ۶ را کسب کنید تا بتوانید با این مدرک به اهداف خود برسید. این آزمون مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن شما را ارزیابی می‌کند و نمره‌ای که بدست می‌آورید نشان از توانایی شما در این چهار مهارت است. در اینجا قصد داریم انواع آزمون IELTS را برایتان بررسی کنیم.

انواع آزمون آیلتس
انواع آزمون آیلتس

انواع آزمون آیلتس از نظر نوع مدرک

یکی از شیوه‌های دسته‌بندی این آزمون برحسب نوع مدرکی که ارائه می‌شود، صورت می‌گیرد که عبارتند از:

  • آیلتس جنرال یا عمومی
  • آیلتس آکادمیک (IELTS Academic)
  • آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)
  • آیلتس یوکی وی (IELTS UKVI)

هر یک از این آزمون‌ها با هدف خاصی برگزار می‌شوند و مدرک آن کاربرد متفاوتی دارد که در ادامه بررسی شده‌اند.

آیلتس جنرال (IELTS General Training)

آزمون آیلتس جنرال ترینینگ (عمومی) برای هر کسی که بخواهد مهارت زبان انگلیسی برای روابط اجتماعی و فضای کاری استفاده کند، کاربرد دارد. اگر قصد شما مهاجرت به یک انگلیسی زبان است که توانایی برقراری ارتباط با مردم آن کشور را داشته باشید، باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید.

آیلتس آکادمیک

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را دارید، باید در آزمون آکادمیک آیلتس شرکت کنید. مدرک این آزمون نشان می‌دهد شما برای تحصیل در این دانشگاه‌های آمادگی کافی را دارد. در این آزمون هم مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن شما بررسی می‌شود. البته آزمون آیلتس آکادمیک نسبت به نوع جنران دشوارتر است کلمات تخصصی‌تری در آن به کار می‌رود.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه و یا کار در مشاغل تخصصی خاص، مانند پزشکی، پرستاری، تدریس یا وکالت را دارید، باید در این نوع آزمون IELTS شرکت کنید.

آیلتس لایف اسکیلز

یکی دیگر از انواع آزمون آیلتس بر حسب نوع کارکرد، لایف اسکیلز است. این آزمون از سوی دولت بریتانیا نیز تایید شده است که برای دریافت ویزای این کشور باید مدرک آن را دریافت کنید. البته نگران نباشید چون آزمون آیلتس لایف اسکیلز مثل آزمون آیلتس آکادمیک پیچیده و دشوار نیست و فقط مهارت شما در بخش لسینینگ و اسپیکینگ ارزیابی می‌شود.

آزمون آیلتس UKVI

این نوع آزمون نیز برای مهاجرت به انگلستان کاربرد دارد و به دو حالت جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود. اگر بخواهید در انگلستان در مشاغل خاص (مثل پزشکی یا پرستاری) استخدام شوید و یا در یکی از دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید، باید مدرک آیلتس یوکی وی آکادمیک دریافت کنید. اما برای زندگی در این کشور داشتن مدرک UKVI جنرال کافیست.

انواع آزمون آیلتس از نظر شیوه برگزاری

این آزمون می‌تواند به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار شود که در ادامه هر یک از این دو روش بررسی شده‌اند.

روش آزمون IELTS حضوری

این شیوه آزمون آیلتس به دو صورت کتبی و کامپیوتری انجام می‌شود که عبارتند از:

  • کتبی یا کاغذی حضوری (IELTS on paper): این شیوه قدیمی‌ترین نوع آزمون آیلتس است که باید به سوالات به صورت کتبی پاسخ دهید. بخش اسپیکینگ هم به صورت غیرکتبی از زبان‌آموزها گرفته می‌شود.
  • کامپیوتری حضوری (CD IELTS): در این روش برگزاری آزمون باید بخش خواندن، نوشتن و شنیداری را از طریق کامپیوتر انجام دهید. آما بخش اسپیکینگ همچنان به صورت رو در رو برگزار می‌شود.

آزمون آیلتس آنلاین

این روزها دیگر قرار نیست همه سر جلسه آزمون آیلتس حضور داشته باشند و می‌توانند به صورت آنلاین در این آزمون حاضر شوند که به آن Ielts Academic Online گفته می‌شود. همانطور که از اسم آن مشخص است از راه دور برگزار می‌شود و برای کسانی که قصد دارند وارد یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور شوند، مناسب است.

مدرک آزمون آیلتس آنلاین در تمامی دنیا اعتبار دارد و درست مثل آزمونی که روی کاغذ و به صورت حضوری برگزار می‌شود، می‌تواند برای ورود به دانشگاه استفاده شود. ساختار سوالات و آزمون نیز درست شبیه به همان شکلی است که در آزمون حضوری برگزار می‌شود.

در آخر

گواگزم (Goexam) یکی از مراکزی است که در زمینه ثبت نام آزمون آیلتس آنلاین (Ielts Academic Online) فعالیت دارد. در عین حال این مرکز دوره‌های آموزشی برای شرکت در آزمون آیلتس را نیز برای سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید در این آزمون شرکت کنید، کافیست با شماره ۳۶۶۵۹۴۱۲-۰۲۱ و یا شماره ۰۹۱۲۶۴۵۳۰۳۹ تماس بگیرید تا کارشناسان گواگزم مشاوره‌ رایگان را به شما ارائه دهند.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا