رپورتاژ

چند درصد رنگ اصلی فضا را باید به پرده‌ها اختصاص بدیم؟

 • چند درصد رنگ اصلی فضا را باید به پرده‌ها اختصاص بدیم؟

  رنگ‌ دارای توانایی باورنکردنی برای تغییر فضاهای زندگی ما، برانگیختن احساسات، تنظیم حالات و بهبود فضای کلی است. در دنیای طراحی داخلی، رنگ نقشی حیاتی در ایجاد محیطی هماهنگ و جذاب دارد.

  امروزه بیش از هر زمان دیگری، افراد به دنبال جذاب‌تر کردن و ایجاد کردن فضایی شاد در خانه‌هایشان هستند. محیط داخلی خانه، فضای امنی برای صاحبانشان است که بعد از یک روز خسته کننده در بیرون، می‌تواند کسالت را از آن‌ها برطرف سازد و به کمک محیط جذابی که به واسطه پرده، ترکیب‌بندی اجسام و رنگ‌ها ایجاد شده است، انرژی دوباره برای ادامه‌ دادن را دریافت کنند. حال سوال اینجاست که ترکیب رنگ‌ها در محیط داخلی خانه باید چگونه باشد و چند درصد از آن را باید به پرده‌ها اختصاص داد تا بهره کافی را از یک محیط جذاب دریافت کرد. برای آگاهی از این موضوع تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

  متعادل کردن فضای داخلی خانه‌مان
  متعادل کردن فضای داخلی خانه‌مان

  چگونه از رنگ‌ها برای متعادل کردن فضای داخلی خانه‌مان استفاده کنیم؟

  رنگ‌ دارای توانایی باورنکردنی برای تغییر فضاهای زندگی ما، برانگیختن احساسات، تنظیم حالات و بهبود فضای کلی است. در دنیای طراحی داخلی، رنگ نقشی حیاتی در ایجاد محیطی هماهنگ و جذاب دارد. پالت رنگ‌های گرم و سرد می‌تواند به شدت بر روحیه و فضای یک اتاق تأثیر بگذارد.

  شما با استفاده درست از رنگ می‌توانید یک پناهگاه آرامش بخش، یک فضای پر جنب و جوش و پرانرژی، یا یک خلوتگاه پیچیده را ایجاد کنید. در اصل درک قدرت رنگ می‌تواند به شما کمک کند تا به محیط دلخواه خود برسید.

  حال برای پاسخ به این سوال که، چطور از رنگ باید استفاده کرد تا تعادل بصری در دکوراسیون داخلی خانه ایجاد شود؟ باید گفت جواب این سوال استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در دکوراسیون داخلی است.

  قانون ۶۰-۳۰-۱۰ چیست؟

  دکوراسیون خانه یا همان طراحی داخلی خانه می‌تواند هنری باشد که باعث شود ما احساس سردرگمی، گیر افتادن یا ناامیدی کنیم! اما، یک راه بسیار ساده و آسان وجود دارد تا با استفاده از آن تعادل بصری را در فضای داخلی خانه ایجاد کنیم و آن را به محیطی آرامش بخش و شادی آور تبدیل سازیم. این راه حل، استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ است!

  قانون ۶۰-۳۰-۱۰ دستورالعملی است که به کاربران پیشنهاد می‌کند تا در یک اتاق از سه رنگ برای ایجاد یک پالت رنگ متعادل استفاده کنند و درصدهای متفاوتی از فضا را به آنها اختصاص دهند. رنگ غالب در این قانون، باید ۶۰ درصد از اتاق را پوشش دهد، رنگ ثانویه باید ۳۰ درصد و رنگ تاکیدی باید ۱۰ درصد را پوشش دهد.

  چگونه از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنیم؟

  نسبت ۶۰ درصدی، به رنگ اصلی و رنگ کلی اتاق اشاره دارد که قرار است در طراحی اتاق خود استفاده کنید. این رنگ یک فضای ثابتی را ایجاد می‌کند و همچنین به عنوان پس زمینه‌، برای بقیه رنگ‌هایی که قصد استفاده از آن را دارید، عمل می‌کند.

  عدد بعدی در این قانون ۳۰% است. این درصد از رنگ، به رنگ ثانویه در فضای شما تبدیل می‌شود و از رنگ اصلی پشتیبانی می‌کند، اما آنقدر متفاوت است که بتواند آنها را از هم جدا کند و به اتاق کنتراست و جذابیت بدهد. رنگ ثانویه یک تن متضاد یا مکمل است که به اتاق جذابیت و تنوع می‌بخشد.

  %۱۰ باقی‌مانده به رنگ برجسته در یک اتاق اشاره دارد و بسته به ظاهری که می‌خواهید، می‌تواند پررنگ‌تر یا ظریف‌تر باشد. ۱۰٪ می‌تواند میزان رنگی باشد که به اتاق شخصیت می‌دهد و یا آن را بسیار خنثی‌تر نگه می‌دارد. رنگ تاکیدی در واقع همان تزئینات و اجزای کوچک فضای داخلی خانه شماست که نقاط کانونی و برجسته را در اتاق ایجاد می‌کند.

  متعادل کردن فضای داخلی خانه‌مان
  متعادل کردن فضای داخلی خانه‌مان

  برای مثال و درک بهتر قانون ۶۰-۳۰-۱۰ به موارد زیر توجه کنید:

  ۶۰%

  • فرش
  • کاناپه
  • دیوارها
  • قطعات “فنداسیون” بزرگ

  ۳۰%

  • پرده‌ها
  • مبلمان
  • دیوار‌های کوچکتر
  • صندلی‌های کناری

  ۱۰%

  • کوسن‌ها
  • اثار هنری
  • لوازم تزئینی
  • پارچه‌های طرح‌دار

  رنگ‌های مناسب پرده و احساسی که در ما ایجاد می‌کنند

  رنگ‌ها تاثیر احساسی قدرتمندی دارند که عملا بر احساسی که پرده یک اتاق می‌تواند در هر فرد ایجاد کند بسیار موثر است و هرچه از رنگ‌های سیر‌تری (پر رنگ) استفاده شود، نتیجه قوی‌تر از آن دریافت خواهد شد.

  حال به این فکر کنید که دوست دارید اتاقتان چه  احساسی را منتقل کند؟ آیا جای انرژی و هیجان است؟ محیطی رسمی است؟ آیا قرار است محل استراحت باشد؟ در حالت کلی دیدگاه شما برای استفاده از اتاق چیست؟ جواب شما به این سوالات به شما کمک می‌کند تا رنگ مناسبی را برای پرده اتاق مورد نظر خود پیدا کنید.

  در ادامه به احساساتی که هر رنگ می‌تواند به مخاطب منتقل کند خواهیم پرداخت تا بتوانید رنگ مناسب پرده پذیرایی خود یا پرده هر اتاق دیگری را به درستی انتخاب کنید.

  رنگ سبز:

  رنگ سبز نماد سلامتی و ثروت است. پرده با رنگ سبز باعث می‌شود احساس شادابی و آرامش داشته باشیم. این رنگ برای همیشه محبوب خواهد بود، چراکه حواس ما را سرشار از رفاه می‌کند و اثر آرامش بخش طبیعت و جنگل‌ها را به ما القا می‌دهد.

  رنگ قهوه‌ای:

  رنگ قهوه‌ای و طلایی نیز به خوبی با تم طبیعت گره خورده است و به احساسات ثبات می‌بخشد.

  رنگ قرمز:

  رنگ قرمز پویاترین و دراماتیک‌ترین رنگ است. این رنگ در خود اشتیاق، عشق، خشم و خطر را به همراه دارد. بنابراین باید از قرمز به عنوان یک رنگ برجسته در حد اعتدال استفاده شود تا بخش منفی آن در محیط خانه غالب نشود.

  رنگ صورتی:

  رنگ صورتی به ما احساس رمانتیک و حتی بازیگوشی می‌دهد. رنگ‌های صورتی، سفالی، و سرخابی از موارد دلخواه برای افزودن رنگ‌های پاپ هستند. رنگ سفالی می‌تواند آرامش بخش و رنگ سرخابی هیجان انگیز و جسورانه باشد.

  رنگ نارنجی:

  نارنجی با رنگ ملایم غروب آفتاب  می‌تواند به شما احساس شوق، شادی و انرژی بدهد.

  رنگ آبی:

  رنگ آبی با آرامش و امنیت همراه است و می‌تواند به ما احساس آرامش بدهد.

  رنگ بنفش:

  بنفش رنگ قدرتمندی است. سایه روشن رنگ بنفش به معنای عاشقانه و سایه تیره آن به معنای تجمل است.

  رنگ زرد:

  زرد، رنگی شاد و پرانرژی است که ما را به فکر تابستان، خورشید و خنده می‌اندازد. همچنین می‌تواند یک فضای کوچک را بزرگتر به نظر برساند!

  رنگ مشکی:

  مشکی، رنگی پیچیده و ظریف به نظر می‌رسد. این رنگ جسور و قدرتمند است و احساس رمز و راز آلودی را ایجاد می‌کند.

  رنگ سفید:

  رنگ سفید، خنثی‌ترین رنگ است و مخفف خلوص و مینیمالیسم است. این رنگ حضوری بهشتی دارد و می‌تواند احساسی دلگرم کننده در مخاطب ایجاد کند.

  رنگ‌های مناسب پرده و احساسی
  رنگ‌های مناسب پرده و احساسی

  خرید پرده از پردکور

  مهم نیست که تک تک مبلمان و اثاثیه شما چقدر زیبا باشد، همه آنها باید از لحاظ رنگی مکمل یکدیگر باشند تا ارزش مالی و زیبایی به خانه شما اضافه کنند. این امر به ویژه در مورد دیوارها و پرده‌ها صادق است چراکه آنها یکی از قابل مشاهده‌ترین عناصر داخلی خانه شما هستند. زمانی که درک بهتری از روانشناسی رنگ داشته باشید، انتخاب پارچه‌های رنگی مناسب آسان‌تر می‌شود. به عنوان مثال، با خرید پرده از پردکور و استفاده از پرده‌های خاکستری در اتاق خواب می‌تواند باعث شود پس از یک روز طولانی و پر استرس احساس ضعف کنید و باعث ایجاد احساساتی مانند کسالت و خستگی شود. در مقابل، پرده‌های آبی و بنفش می‌توانند به شما احساس آرامش بیشتری بدهند.

  اگر آگاهی کاملی نسبت به هماهنگی رنگی در پرده و ایجاد تعادل با عناصر داخلی خانه خود ندارید، می‌توانید با تیم پردکور این مسئله را در میان بگذارید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند و خریدی مطمئن را برای شما فراهم سازند.

  آدرس سایت: https://pardecore.com/

  شماره تلفن:

  ۰۹۲۰۳۰۳۰۱۲۵

  ۰۹۱۲۱۴۶۰۹۶۰

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا