رپورتاژ

دلایلی که باید به روانشناس مراجعه شود

 • دلایلی که باید به روانشناس مراجعه شود

  چه زمانی به روانشناس نیاز خواهیم داشت؟
  چه زمانی به روانشناس نیاز خواهیم داشت؟

  همه ما در یک نقطه از زندگی خود احساسات ناخوشایندی مانند استرس، اضطراب، غم و اندوه را تجربه می‌کنیم و این احساسات نیز بخشی جدانشدنی از مسیر زندگی هر انسانی هستند. در حالی که همه این احساسات را تجربه می‌کنند، اما واکنش و مدیریت این احساسات در هر نفر متفاوت است. در برخی از زمان‌ها، این احساسات تأثیر قابل توجهی در روند زندگی فرد خواهند داشت و می‌توانند مشکلات بزرگی را ایجاد کنند. در این زمان است که متخصص‌های سلامت روان می‌توانند به ما کمک کنند تا از مراحل دشوار زندگی عبور کنیم.

  برخی تصورات غلط وجود دارد که درمانگران فقط با اختلالات روانی سروکار دارند، در حالی که درمانگران حتی برای مسائل جزئی مرتبط با روان و احساسات عاطفی نیز تخصص دارند و می‌توانند به افراد کمک کنند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم علائم پریشانی روانی یا عاطفی در بسیاری از زمان‌ها به سختی قابل شناسایی است و نشانه‌های آن به راحتی می‌تواند نادیده گرفته شود. درمانگران می‌توانند این نشانه‌ها را به سرعت شناسایی کنند و به افراد کمک کنند قبل از اینکه احساسات تأثیر قابل توجهی در زندگی فرد بگذارند، آن‌ها را کنترل کنند.

  با این حال مردم هنگام مبارزه با انواع اختلالات عاطفی از کمک حرفه‌ای یا مشورت با متخصص سلامت روان اجتناب می‌کنند؛ بسیاری این تصور را دارند که کمک گرفتن از درمانگر می‌تواند به معنی ضعیف بودن یا قبول کردن یک ننگ باشد. مهم است بدانید که سلامت روان همانند سلامت جسمی اهمیت بسیاری دارد و شما نمی‌توانید به راحتی آن را نادیده بگیرید. مراقبت از سلامت روان باعث می‌شود تا با استرس‌های روزمره کنار بیایید و چالش‌های آن را مدیریت کنید.

  چه زمانی به روانشناس نیاز خواهیم داشت؟

  یکی از سؤالات بسیاری از افراد این است که درمانگر و متخصص سلامت روان در چه مواردی می‌تواند به ما کمک کند؟ در حالی که ده‌ها مورد مختلف وجود دارد که درمانگران به طور حرفه‌ای در آن تخصص دارند و به شما می‌توانند کمک کنند، اما برای دیدن و صحبت با یک درمانگر لازم نیست حتما شرایط و پیش نیازهای خاصی داشته باشید.

  به یاد داشته باشید در هر زمان که احساس کردید به کمک نیاز دارید، می‌توانید از روانشناسان کمک بگیرید و با موفقیت از چالش‌های زندگی عبور کنید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم برخی از دلایل مراجعه به درمانگر را بررسی کنیم و اگر شما نیز در شرایط مشابه موارد گفته شده هستید، پیشنهاد می‌کنیم از درمانگران کمک بگیرید.

  اگر توانایی شما در انجام فعالیت‌های روزمره مختل شده است

  گاهی اوقات مسائل روانی یا عاطفی می‌تواند مانع تحصیل یا کار شود و ممکن است تحت تأثیر شرایط روحی و روانی، از کار‌ها و وظایف خود دست بکشیم و از آن‌ها اجتناب کنیم؛ موضوعی که می‌تواند به مشکلات بزرگی در روابط اجتماعی، عاشقانه و کاری منجر شود. این مشکلات ممکن است حتی به دایره دوستان ما نیز برسد و حفظ روابط دوستی قدیمی برای ما دشوار شود. اگر مشکلات احساسی مانع توانایی شما برای عملکرد در هر جنبه‌ای از زندگی می‌شود، مهم است هرچه زودتر به دنبال راه‌حلی برای تغییر شرایط باشید تا از این بحران عبور کنید و به شکلی بهتر زندگی کنید.

  دریافت حمایت پس از یک اتفاق ناگوار و آسیب‌زا

  گاهی اوقات تجربه اتفاقی آسیب‌زا می‌تواند بر زندگی و رفاه عاطفی افراد تأثیر بگذارد؛ اما با حمایت روانشناس‌ها می‌توان آن را به روشی ایمن مدیریت و پردازش کرد و فرد را قادر ساخت تا زندگی خود را بهتر مدیریت کند.

  تجربه مستقیم یا غیرمستقیم آزار جنسی، سو استفاده عاطفی، خشونت فیزیکی، تصادفات رانندگی، مرگ ناگهانی و غیرمنتظره اطرافیان، جنگ و دیگر موارد مشابه از جمله مواردی هستند که می‌توانند تأثیر بسیار مخربی در روان و احساسات یک فرد داشته باشند. با این حال مهم است توجه داشته باشید که برای دریافت کمک از یک روانشناس نیازی نیست حتماً چنین اتفاقات ناگواری را تجربه کرده باشید؛ اما در صورتی که در چنین شرایطی قرار دارید، درمانگر می‌تواند به شما کمک بسیاری کند.

  زمانی که شما در حال تجربه پریشانی عاطفی هستید
  زمانی که شما در حال تجربه پریشانی عاطفی هستید

  زمانی که شما در حال تجربه پریشانی عاطفی هستید

  برخی زمان‌ها شما ممکن است دچار نوسانات خلقی قابل توجهی شوید که مشکلاتی را برای شما ایجاد می‌کند. موضوعی که ریشه آن می‌تواند احساسات طاقت‌فرسایی باشند که نمی‌توانید با آن‌ها کنار بیایید. همچنین ممکن است شرایط زندگی یا احساساتی وجود داشته باشد که هم اکنون با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید. صرف نظر از اینکه این احساسات چیست و ریشه آن از کجا آمده است، اگر برای مدیریت و مقابله با آن‌ها به حمایت و کمک نیاز دارید، صحبت و دیدار با درمانگر می‌تواند راهی عالی برای یادگیری برخی از بهترین استراتژی‌ها و روش‌های کنترل احساسات باشد.

  وقتی روش‌های درمانی شما مفید نیست

  گاهی اوقات وقتی مشکلاتی برای ما ایجاد شده است، هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا احساس بهتری داشته باشیم. متأسفانه، این موضوع می‌تواند عواقب منفی قابل توجهی بر سلامت و شادی ما داشته باشد و به احتمال زیاد راه‌حل بلندمدتی برای مقابله با احساسات ناخوشایند نیست. برخی از این راه‌ها می‌تواند شامل الکل، مواد مخدر، پرخوری، قمار، رابطه جنسی بی‌حد و مرز یا سیگار کشیدن مداوم باشد. هر کدام از آن‌ها اگر به یک راهبرد مقابله با مشکلات تبدیل شوند، می‌توانند بر زندگی، روابط، وضعیت مالی، سلامتی و رفاه روانی شما تأثیر منفی بگذارند. اگر شما نیز در این راه‌حل‌های موقتی گرفتار شده‌اید، یک متخصص سلامت روان می‌تواند در تغییر شرایط به شما کمک کند.

  مشکلات در روابط

  اگر در روابط خود با دیگران با مشکلاتی مواجه هستید، می‌توانید همراه با آن‌ها یا به تنهایی از درمانگر در این موضوع کمک بگیرید. اگر می‌خواهید بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید و خود یا همسرتان را بهتر بشناسید، صحبت با درمانگر می‌تواند مفید باشد و مشکلات شما را نمایان کند.

  لازم به ذکر است که این درخواست کمک محدود به روابط عاشقانه نیست و بسیاری از زمان‌ها افراد برای ایجاد و حفظ روابط دوستی نیز با بحران‌هایی مواجه هستند و اگر شما نیز می‌خواهید تجربیات دشوار یا رویداد‌های آسیب‌زا که ممکن است بر رابطه شما تأثیر بگذارد را پردازش و برطرف کنید، درمان روانشناسی ممکن است برای شما مفید باشد.

  بهبود و پیشرفت شخصی

  مراجعه به یک متخصص سلامت روان تنها محدود به مشکلات و اختلال‌ها نیست. گاهی اوقات دیدن یک روانشناس حرفه‌ای می‌تواند به هدف درک بهتر خود، نحوه نگاه کردن به دنیا و محیط اطراف، حمایت از شما برای ایجاد روابط، کمک به مسائل مرتبط با تغذیه، مدیریت استرس در محل کار، ایجاد اعتمادبه‌نفس یا حتی تبدیل شدن به والدین بهتر باشد. دیدن یک درمانگر صرفا به این معنی نیست که شما مشکلی دارید و گاهی اوقات مراجعه به یک درمانگر به هدف خودسازی است.

  شناسایی راه‌های جدید مقابله با مشکلات

  گاهی اوقات افرادی که به درمانگر مراجعه می‌کنند، می‌خواهند راه‌های جدیدی برای مقابله با مشکلات یا استرس پیدا کنند. افرادی که مشکلات سلامت روان دارند، استرس کاری، استرس رابطه تجربه می‌کنند و اگر مشکلات جسمی یا هر نوع ناراحتی عاطفی در زندگی آن‌ها وجود دارد، ممکن است به دنبال راه‌حل‌های جدیدی برای بهبود شرایط و پردازش این احساسات باشند.

  شرایط زندگی متنوعی وجود دارد که ممکن است به استراتژی‌های مقابله‌ای متفاوت یا جدیدی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات حتی شرایط مثبت زندگی می‌تواند استرس‌زا باشد؛ بنابراین اگر متوجه شدید که در چنین شرایطی قرار دارید، مراجعه به روانشناس و درمانگر می‌تواند مفید باشد و شما می‌توانید فواید مراجعه به روانشناس و درمانگر را در زندگی احساس کنید.

  پذیرش تغییرات جدید

  گاهی اوقات ممکن است تغییر شرایط زندگی، پذیرش اتفاقات و چالش‌های جدید مانند تغییر خانه، روابط، شغل، از دست دادن دوستان یا افراد نزدیک دشوار باشد. اتفاقاتی که با ترمیم روابط، بهبود تغذیه، برنامه‌ریزی، اعتمادبه‌نفس، مدیریت اضطراب و استرس می‌توانید آن‌ها را پشت سر بگذارید. صرف‌نظر از اینکه چه نوع بهبودی را در نظر دارید، یک درمانگر می‌تواند از شما در مسیر این تغییرات کمک کند.

  یک مسأله کیفیت زندگی شما را کاهش داده است

  در زندگی بسیاری زمان‌هایی وجود دارد که اتفاقی رخ می‌دهد و حتی تأثیر آن در سالیان بعد نیز همچنان قابل مشاهده خواهد بود. این اتفاقات به عنوان یک ریشه برای احساسات منفی عمل می‌کنند و به طور مداوم سطح زندگی شما را کاهش می‌دهند. شما ممکن است در یک رابطه عاطفی سمی درگیر باشید که باعث کاهش شادی و کیفیت زندگی شما شده است یا ممکن است در حال ارتقای شغلی، شروع حرفه خود باشید، از آینده ناشناخته می‌ترسید و نگران هستید. صرف‌نظر از دلیل ایجاد آن، اگر مشکلات عاطفی یا روانی کیفیت زندگی شما را کاهش داده است، مطمئناً موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشید و تلاش کنید تا در سریع‌ترین زمان و به کمک بهترین روانشناس‌های کشور آن را برطرف کنید.

  جمع‌بندی

  اگر شما نیز هم اکنون با مشکلات مختلفی درگیر هستید، مهم است بدانید هرکسی لیاقت زندگی شاد و موفق را دارد و شما سزاوار شرایط بهتری هستید. شما شایسته این هستید که خود را در اولویت قرار دهید و نیاز‌های عاطفی و روانی خود را برآورده کنید، به همین دلیل است که دریافت کمک از روانشناس با تجربه می‌تواند یکی از مهم‌ترین قدم‌ها و اقدامات شما در زندگی باشد. دشواری‌ها یا چالش‌های زندگی شما ارزش رسیدگی را دارند و به کمک افراد متخصص و حرفه‌ای می‌توانید از این مشکلات خود عبور کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا