رپورتاژ

علت سردنکردن سردخانه صنعتی

 • اگر به دنبال علت سردنکردن سردخانه صنعتی هستید با ما همراه باشید تا دلایل مختلف این اتفاق را بررسی کنیم. گاهی دمای سردخانه به‌اندازه کافی و موردنیاز سرد نمی‌شود. این مسئله می‌تواند توسط عوامل گوناگونی ایجاد شود و متأسفانه باید گفت این مشکلات سرآغاز مسائل بزرگ‌تری برای صاحبان سردخانه‌ها است. فساد محصولات داخل سردخانه  باعث هزینه‌های بیشتر و ضررهای جبران‌ناپذیر خواهد شد؛ بنابراین لازم است که با آشنایی کافی با علت سردنکردن سردخانه صنعتی به‌موقع از بروز این مشکلات پیشگیری کنید. بهتر است برای تعمیر سردخانه صنعتی از متخصصان این امر کمک بخواهید.

  علت سرد نکردن سردخانه صنعتی
  علت سرد نکردن سردخانه صنعتی

  اگر بخواهیم عملکرد سردخانه را به‌صورت ساده شرح دهیم باید بگوییم که این دستگاه‌های صنعتی مانند یخچال‌ها با گرفتن گرمای مواد داخل سردخانه و چرخش ماده مبرد در لوله‌ها باعث سردشدن محیط می‌شوند. زمانی که سردخانه به‌خوبی کار نکند اولین گام بررسی دقیق قسمت‌های مختلف آن مانند مبرد، کمپرسور، کندانسور و غیره است. در ادامه این مطلب علاوه بر آشنایی با دلایل سرد­نکردن سردخانه­ها، رازهای افزایش طول عمر آن­ها را خواهیم گفت.

  ارتباط سردنکردن سردخانه و چینش محصولات داخل آن

  همان‌طور که می‌دانید سردخانه­های صنعتی برای نگهداری میوه، گوشت و انواع محصولات کشاورزی و غیره استفاده می‌شود. این سردخانه‌ها نقش بسیار مهمی در نقل‌وانتقالات و نگهداری این محصولات برای تأمین مواد غذایی در تمام فصول سال دارند. گاهی علت سردنکردن سردخانه صنعتی مربوط به نوع چینش مواد داخل آن است. بهتر است برای این که به این مشکل برخورد نکنید موارد زیر را رعایت کنید.

  • در زمان چیدن محصولات در کنار هم دقت کنید که بین آن‌ها فاصله کافی برای چرخش هوا وجود داشته باشد. اگر محصولات روی‌هم ریخته شده باشد و هوا در میان آن‌ها حرکت نکند دمای سردخانه به‌اندازه کافی سرد نشده و منجر به فساد محصولات خواهد شد. در واقع برای رسیدن به دمای مطلوب داخل سردخانه هوا باید به‌راحتی در آن چرخش داشته باشد.
  • درصورتی‌که نیمی از محصولات منجمد و نیمی غیر منجمد باشد حتماً باید میان آن‌ها فاصله ایجاد کنید. چسبیدن این محصولات به هم باعث تجمع آب‌ حاصل از ذوب یخ مواد منجمد روی محصولات و فساد آن‌ها می‌شود.
  • به ‌تناسب ظرفیت سردخانه و میزان محصولات قرار گرفته در آن دقت کنید. درصورتی‌که بیشتر از ظرفیت سردخانه را پرکنید دما به‌اندازه کافی پایین نمی‌آید. در واقع باید سعی کنید در زمان خرید سردخانه‌ای با ظرفیت موردنیاز خود خریداری کنید.
  تعمیر سردخانه صنعتی
  تعمیر سردخانه صنعتی

  علت سردنکردن سردخانه صنعتی

  گاهی دلایل فنی و یا درست کارنکردن برخی قطعات علت سردنکردن سردخانه صنعتی است. در این زمان معمولاً توسط یکی از متخصصین کل قطعات مورد بررسی قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مواردی که می‌تواند عامل بروز این مشکل باشد را در ادامه بیان کردیم.

  • کارنکردن کمپرسور

  کمپرسور یا همان موتور سردخانه یکی از  بخش­های اصلی آن محسوب می‌شود. وقتی سردخانه را روشن می‌کنید، صدای کمپرسور اولین چیزی است که باید شنیده شود. درصورتی‌که این صدا به گوش شما نرسید احتمالاً کمپرسور ازکارافتاده است. از یاد نبرید که از آن جایی که موتور اصلی‌ترین بخش هر وسیله‌ای است هر نوع مداخله غیراصولی می‌تواند به آسیب‌ها و هزینه‌های بیشتری برای شما منجر شود. دلایلی که می‌تواند باعث نقص کمپرسور و ازکارافتادن آن شود به شرح زیر است.

  • سوختن سیم‌پیچی
  • سوختن فیوز و یا قطع برق ورودی سردخانه
  • درست کارنکردن کلید فشار بالا یا پایین
  • سوختن ترموستات
  • خروج کنترل‌گرها از مدار
  • اتصال رله فشار بالا
  • استفاده از گاز مبرد نامناسب و یا عدم تنظیم فشار آن

  گاز مبرد غیراستاندارد می‌تواند علت سردنکردن سردخانه صنعتی باشد. همان‌طوری که می‌دانید یکی از ارکان اصلی یخچال‌ها و سردخانه‌ها همین گاز مبرد است. استفاده از مبردی که مناسب وسیله موردنظر باشد در حیطه تخصص متخصصان امر است که در زمان تولید آن را تعیین می‌کنند. گاهی فشار گاز کافی نیست و یا بیشتر از حد نیاز است. این عامل هم می‌تواند با اختلال در کارکرد موتور باعث سردنکردن سردخانه شود.

  • عدم کارکرد صحیح دیفراست

  دیفراست همان‌طور که از نامش پیداست در سردخانه با کنترل و تنظیم دما از تولید برفک جلوگیری می‌کند. هر نوع نقصی در عملکرد دیفراست می‌تواند منجر به سردنشدن سردخانه و یا خاموش‌شدن کمپرسور شود.

  • نقص در اواپراتور

  اواپراتور قسمتی از سردخانه است که کار گرفتن گرمای مبرد را انجام می‌دهد. وجود یخ‌زدگی در اواپراتور سردخانه شما نشانه‌ای از وجود نقص در عملکرد این قسمت است. عوامل مختلفی می‌تواند این مسئله را ایجاد کند. نقص برد الکترونیکی، سوختن ترموفیوز و هر گونه مشکل در المنت زمینه‌ساز مشکل در عملکرد اواپراتور است.

  • نشتی هوا

  گاهی باز ماندن درب سردخانه و یا هر نوع نشتی در دیواره‌ها علت سردنکردن سردخانه صنعتی است. به همین علت وقتی با این مشکل روبرو شدید ابتدا تمام قفل‌ها و درب‌های سردخانه و سپس عایق دیواره‌ها و شیشه‌ها و درزهای آن‌ها را به طور کامل بررسی کنید.

  تعمیر انواع سردخانه صنعتی
  تعمیر انواع سردخانه صنعتی
  • نقص در برد الکترونیکی

  در تمام لوازم برقی برد الکترونیکی نقش مغز سیستم را بازی می‌کند؛ بنابراین هر نوع اختلال در عملکرد برد باعث می‌شود دستورات لازم به سایر قطعات صادر نشده و در نتیجه سرمایش لازم ایجاد نشود.

  • عدم کارکرد صحیح کمپرسور

  همان‌طور که گفته شد کمپرسور همان موتور سردخانه است. این قسمت باید با روشن‌شدن سردخانه شروع به کار کند و وقتی دمای محیط به حد تعیین شده رسید متوقف شود. علت سردنکردن سردخانه صنعتی می‌تواند خاموش‌شدن کمپرسور قبل از رسیدن به دمای مناسب باشد. در این زمان در ابتدا ورودی برق و فیوز دستگاه را بررسی کنید. اگر مشکلی نبود باید حرارت گاز مبرد برگشتی، نقص پیستون‌ها و یا یاتاقان‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.

  • تعریق و یا یخ‌زدن خط مکش

  در صورت بروز هر گونه تعریق و یا یخ‌زدگی در خط مکش به دنبال مشکلی در گرفتگی خط لوله، عدم تعویض به‌موقع فیلتر و مشکل در شیر برقی و… باشید.

  راز افزایش طول عمر سردخانه‌های صنعتی

  عمر سردخانه‌ها مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر مشخص است. گاهی با استفاده نادرست باعث کوتاه‌شدن عمر سردخانه می‌شویم. سؤال اصلی این جاست که آیا می‌توان طول عمر سردخانه‌ها را افزایش داد؟ به این منظور باید تمامی مواردی که علت سردنکردن سردخانه است را پیش از وقوع حادثه از بین برددر واقع تعمیر و نگهداری قسمت مهمی از کسب‌وکارهایی است که با سردخانه صنعتی سروکار دارند. باتوجه‌به اهمیت سردخانه‌ها در مشاغلی که با آن مرتبط است و میزان بالای خسارتی که در هر بار خرابی به بار می‌آورد، دانستن نکات زیر لازم و ضروری است.

  • اولین نکته خرید سردخانه‌ای با سیستم استاندارد و بهینه است. بهتر است هنگام خرید به طور کامل تحقیق کرده و با مشاوران و متخصصان مشورت کنید؛ زیرا خرید وسیله غیراستاندارد می‌تواند شما را دچار دردسرهای بزرگ و صرف هزینه‌های زیادی بکند.
  • دومین مسئله مهم که احتمالاً به ذهن شما هم رسیده، سرویس به‌موقع سردخانه است. با سرویس کردن و بررسی تمامی قطعات و قسمت‌های سردخانه می‌توانید از بروز مشکل و فشار زیاد روی موتور سردخانه که می‌تواند علت سردنکردن سردخانه صنعتی باشد، پیشگیری کنید. لازم است که برای این کار برنامه مشخصی داشته باشید. در زمان‌های مشخص و به طور منظم کارکرد کمپرسور و میزان روغن، عملکرد اواپراتور و کندانسور، عایق بودن دیواره‌ها و بسته‌بودن کامل درب‌ها و قفل‌ها و در نهایت فشار گاز مبرد و سایر قسمت‌های مهم دستگاه به طور کامل بررسی شود.
  • تمام سردخانه‌های استاندارد سیستم کنترلی دقیقی دارند. علائم و چراغ‌ها نشانه‌های خوبی برای مطلع شدن شما از شرایط سردخانه و مشکلات احتمالی است. بهتر است به هشدارهای این سیستم دقت کافی داشته باشید و به‌موقع در جهت رفع آن‌ها اقدام کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ‫۲ نظرها

  1. اگر ممکنه یه مقاله در مورد مارک های مختلف سردخانه های صنعتی بنویسید و راهنماییمون کنید کدوم برندها کمتر خرابی دارند و اینکه چه روش هایی باعث میشه خرابی این دستگاه ها کمتر بشه. ممنونم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا