رپورتاژ

نحوه استفاده از نخ دندان به طور صحیح چگونه است؟

 • نحوه استفاده از نخ دندان به طور صحیح چگونه است؟

  در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با نحوه استفاده از نخ دندان به صورت اصولی آشنا کنیم تا شاهد عوارض نخ دندان کشیدن اشتباه نباشید.

  پزشکان همواره توصیه می کنند که افراد به غیر از مسواک زدن، از نخ دندان نیز استفاده کنند. مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می دهند نحوه درست استفاده از نخ دندان می تواند فواید بسیار زیادی برای سلامتی دندان ها داشته باشد. بدیهی است که عدم استفاده از نخ دندان، احتمال پوسیدگی های بین دندانی و بیماری های لثه را افزایش می دهد. فارغ از اینکه باید حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید، باید با نحوه استفاده از نخ دندان نیز آشنایی داشته باشید. چرا که اگر به درستی نخ دندان نکشید، نه تنها شاهد بهبود وضعیت دندان های خودتان نخواهید بود، بلکه شاهد بدتر شدن آن نیز خواهید بود. با توجه به اهمیت نحوه استفاده از نخ دندان، در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد روش صحیح نخ دندان کشیدن صحبت کنیم.

  آیا حتما باید نخ دندان بکشیم؟

  همه دندانپزشکان بدون استثنا بر این عقیده هستند که افراد نمی توانند با مسواک زدن تنها از دندان های خودشان مراقبت کنند. مسواک زدن باعث تمیز کردن بخش های خارجی دندان ها می شود. اگرچه ممکن است بخشی از مسواک به فضای بین دندانی وارد شود؛ اما نمی تواند به راحتی تمامی مواد غذایی و آلودگی های بین دندانی را از بین دندان ها پاک کند.

  استفاده از نخ دندان برای حذف آلودگی ها و ذرات مواد غذایی از بین دندان ها ضروری است. اگر این مواد غذایی و ذرات به درستی از بین دندان ها بیرون کشیده نشوند، باعث پوسیدگی های بین دندانی می شوند. پوسیدگی های بین دندانی نیز خیلی سریع رشد می کنند و جای خود را به خرابی کامل دندان ها می دهند. خلاصه بگوییم که اگر از نخ دندان استفاده نکنید، احتمالا شاهد بیماری های لثه و دندانی خواهید بود.

  اگر می خواهید با انواع اینسترومنت دندانپزشکی آشنا شوید، کلیک فرمایید.

  بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان

  حال که با اهمیت استفاده از نخ دندان آشنا شدید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان در طول روز چه موقع است؟ به طور کلی، هیچ بازه زمانی مشخصی برای استفاده از نخ دندان توصیه نشده است. شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز، از نخ دندان استفاده کنید. اما توصیه می کنیم که هر روز، حتما یک بار از نخ دندان استفاده نمایید.

  بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان در طول روز زمانی است که حوصله کافی برای نخ دندان کشیدن دارید. اگر در پایان شب خسته هستید، می توانید نخ دندان کشیدن را به ساعات اولیه روز موکول کنید. اگر یک خوراکی خورده اید که بخش هایی از آن در بین دندان ها شما باقی مانده است، بهتر است که اقدام به تمیز کردن دندان ها با استفاده از نخ دندان در همان زمان کنید.

  نحوه استفاده از نخ دندان در طول روز

  نحوه استفاده از نخ دندان در طول روز | تجهیزات دندانپزشکی فیروز دنتال
  نحوه استفاده از نخ دندان در طول روز | تجهیزات دندانپزشکی فیروز دنتال

  طبق توضیحات داده شده، شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز از نخ دندان استفاده کنید و شاهد فواید آن باشید. اما قبل از هر چیزی باید با نحوه استفاده از نخ دندان آشنا باشید تا هم از سلامت دندان های خود مراقبت کنید و هم از آسیب به لثه و دندان های خودتان در حین نخ دندان کشیدن جلوگیری کنید. در ادامه به نحوه استفاده از نخ دندان در طول روز اشاره می کنیم.

  1. در مرحله اول لازم است که یک نخ دندان مناسب و بهداشتی تهیه کنید.
  2. در مرحله دوم به اندازه ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر از نخ دندان را ببرید تا برای استفاده از نخ دندان از آن استفاده کنید.
  3. در مرحله سوم می بایست یک طرف از نخ دندان آزاد را به طور کامل روی انگشتان خود بپیچید. یک طرف دیگر نخ دندان نیز باید با نوک انگشتان شما گرفته شود.
  4. به اندازه ۲.۵ تا ۵ سانتی متر از نخ دندان را آزاد بگذارید تا در میان دندان های شما حرکت کند.
  5. حال کافیست که بخش آزاد نخ دندان را بین دندان های خودتان حرکت دهید. از حرکت بالا و پایین کشیدن نخ دندان در بین دندان های خودتان خودداری کنید. چون این حرکت می تواند باعث خونریزی لثه شوند.
  6. نخ دندان را به آرامی بین فضای بین دندانی بکشید. سعی کنید که دیواره های دندانی را تحت تماس با نخ دندان قرار دهید تا تمامی ذرات غذا از کناره دندان پاک شوند.
  7. حال نخ دندان را با یک حرکت از بین دندان های خود خارج کنید.
  8. برای هر یک از دندان های خود این مراحل را انجام دهید. سعی کنید که هر بار از بخش تمیز نخ دندان برای هر دندان استفاده کنید.

  اگر می خواهید با انواع توربین دندانپزشکی آشنا شوید، کلیک فرمایید.

  بهترین نخ دندان موجود در بازار کشور ایران

  در حال حاضر، نخ دندان های متنوعی در بازار کشور ایران وجود دارند که هر کدام کارایی و عملکرد خاص خودشان را دارند. نخ دندان های معمولی، نخ دندان های مومی، نخ دندان های نعنایی و … از جمله نخ دندان های موجود در بازار کشور ایران هستند. شاید تا به حال این سوال برای شما مطرح شده باشد که کدام نخ دندان برای استفاده روزانه بهتر است؟

  تمامی نخ دندان های ذکر شده می توانند برای تمیز کردن فضای بین دندان ها ایده آل باشند. بنابراین، در این زمینه محدودیت خاصی وجود ندارد و شما می توانید از هر یک از این نخ دندان ها استفاده کنید. اما اگر قادر به نگه داشتن نخ دندان بین انگشتان و دستان خود نیستید، می توانید از نخ دندان های کمانی استفاده کنید. این نخ دندان ها دارای نگهدارنده هستند و شما به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.

  چه افرادی نباید نخ دندان بکشند؟

  چه افرادی نباید نخ دندان بکشند؟
  چه افرادی نباید نخ دندان بکشند؟

  برخی از افراد به واسطه داشتن لثه های تحریک پذیر، قادر به نخ دندان کشیدن نیستند. چرا که بلافاصله پس از استفاده از نخ دندان، لثه های این افراد خونریزی می کند و ممکن است مشکلات لثه ای مختلفی برای فرد به وجود بیاید. افرادی که دارای لثه های تحریک پذیر هستند و حتی با مسواک زدن نیز با مشکل خونریزی لثه مواجه می شوند، باید برای استفاده از نخ دندان با پزشک خود مشورت کنند.

  آیا برای نخ دندان کشیدن بازه سنی مشخصی تعیین شده است؟

  بله، برای استفاده از نخ دندان باید حتما بالای ۱۲ سال سن داشته باشید. در این صورت به دلیل داشتن لثه های حساس بهتر است که از نخ دندان کشیدن اجتناب کنید. اما پس از گذشت سن ۱۲ سالگی، استفاده از نخ دندان به یک امر ضروری برای رعایت بهداشت و دهان تبدیل می شود.

  افراد دارای ارتودنسی یا بریس دندانی باید از نخ دندان استفاده کنند؟

  افرادی که دارای ارتودنسی و بریس های دندانی هستند، باید از نخ دندان استفاده کنند تا شاهد پوسیدگی های بین دندانی نباشند. البته نحوه استفاده از نخ دندان برای افرادی که دارای دندان های ارتودنسی هستند، کمی متفاوت است و باید با ظرافت بیشتری انجام شود. اما عدم استفاده از نخ دندان برای این افراد اصلا توصیه نمی شود.

  جمع بندی

  نحوه استفاده از نخ دندان از جمله اقدامات ضروری برای رسیدن به سلامت بهداشت و دهان است. نخ دندان ها می توانند در کنار اینکه از لثه ها مراقبت می کنند، از پوسیدگی های بین دندانی نیز جلوگیری کنند. با کمک نخ دندان های معمولی یا مومی، می توانید شاهد بهبود شرایط لثه و دندان های خودتان باشید. فراموش نکنید که استفاده از نخ دندان به صورت غیر اصولی می تواند باعث آسیب رساندن به دندان های شما شود.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا