رپورتاژ

مشاوره ازدواج؛ آشنایی بیشتر با آن

مشاوره ازدواج، راهکاری عالی برای برخورداری از یک زندگی مشترک پایدار است. مشاوران ازدواج به هر یک از زوجین کمک می‌کنند به شناخت بهتری از هم برسند تا بتوانند مشکلات روزمره در طول زندگی زناشویی را شناسایی کرده و با راه‌حل‌‌های درست آن را برطرف کنند. این نوع مشاوره به زوجین آموزش می‌دهد تا با توجه به ارزش‌ها و نیازهایشان، بهترین رفتار را با یکدیگر داشته باشند. در ادامه به نکات مهم دیگر اشاره خواهیم کرد.

مشاوره ازدواج چیست

مشاوره ازدواج یا زوج‌درمانی برای کمک به زوج‌هایی است که در زندگی زناشویی خود با مشکلات روبه‌رو شده‌اند و همچنین یک راهکار سازنده و آموزشی برای تقویت و بهبود روابط زناشویی نیز محسوب می‌شود. این نوع مشاوره به زوج‌ها کمک می‌کند تا بهترین شناخت را از یکدیگر و از خودشان پیدا کنند و بتوانند از طریق فرآیندها و روش‌های متنوع مشاوره، مسائلی همچون ارتباطات ناسالم، کنترل خشم، مشکلات مالی، مسائل جنسی، عاطفی و سایر مسائل زندگی زناشویی را شناسایی کرده و مشکل را حل کنند. مشاوران ازدواج در کلینیک روانشناسی دکتر نازنین نورشاهی به زوجین آموزش می‌دهند تا روابطشان را قوی‌تر کرده و به طور موثرتری با چالش‌های زندگی مشترک خود روبه‌رو شوند، بدون اینکه به مشکلات زناشویی خود پشت کنند.

به طور کلی، مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج دو فرآیند متفاوت هستند که هرکدام به صورت خاصی به افراد کمک می‌کنند:

  • این نوع مشاوره معمولاً برای افرادی است که زندگی مشترک را آغاز کرده‌اند و درگیر مسائل و مشکلات زناشویی مختلفی هستند.
  • هدف اصلی این نوع مشاوره، بهبود روابط زناشویی، حل اختلافات، افزایش فهم و ارتباط میان همسران و به دست آوردن راهکارهای موثر برای حل مسائل زناشویی است.
  • این نوع مشاوره پیش از ازدواج به افرادی ارائه می‌شود که قصد ازدواج دارند.
  • هدف اصلی این نوع مشاوره، ارائه‌ی ابزارها و مهارت‌های لازم برای برقراری روابط سالم و موفق است.
  • مشاور در این مورد به افراد کمک می‌کند تا علاوه بر خودشناسی، مهارت‌های ارتباطی و حل مسائل را تقویت کرده و خود را برای شروع زندگی مشترک آماده کنند.

چرا باید از مشاوره ازدواج استفاده کنیم؟

زوج‌درمانی، یک فرصت عالی و یک روش درمانی است که به زوجین در تمامی ابعاد رابطه‌شان کمک می‌کند. زوجینی که به دنبال تقویت رابطه و شناخت بهتر از یکدیگر هستند، می‌توانند از این نوع مشاوره بهره ببرند. همچنین، زوج‌هایی که در مرحله ازدواج هستند، می‌توانند از راهنمایی‌های مشاوران ازدواج استفاده کنند تا درک عمیق‌تری از یکدیگر پیدا کنند و اختلافات را قبل از ازدواج حل کنند.

مشاوران ازدواج به زوجین آموزش می‌دهند تا هنگام برخورد با مسائلی از قبیل تعارضات بین یکدیگر، مسائل ارتباطی، مشکلات جنسی و یا حتی برنامه‌ریزی برای آینده مشترک راه‌حل‌هایی پیدا کنند. در نهایت، این نوع مشاوره نه تنها بهبودی در روابط زناشویی زوجین ایجاد می‌کند، بلکه ابزارها و راهکارهایی را برای مواجهه با چالش‌های زندگی مشترک آنها فراهم می‌سازد.

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

فواید مشاوره ازدواج

اغلب انتظار داریم با مراجعه به مشاور ازدواج، مشکلات زناشویی و ارتباطی ما حل شود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که مشاوره زناشویی می‌تواند یک راهکار بسیار مؤثر برای بهبود روابط زناشویی باشد. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که بر روی زوجین با سن و نژادهای مختلف صورت گرفت، این نوع مشاوره به طور قابل توجهی بهبود روابط را در بازه زمانی ۱۸ ماه پس از شروع مشاوره به دنبال داشت. نتایج مشابهی نیز در تحقیقات دیگر اعلام شده است که نشان می‌دهد روابط زناشویی بسیاری از زوجین پس از ۲۴ ماه جلسات مشاوره بهبود یافته است.

همچنین، در تحقیقاتی دیگر نیز که در سال ۲۰۱۵ بر روی زوجین نابارور صورت گرفته است نشان می‌دهد مشاوره زوجین نیز در این مورد هم موفقیت‌آمیز بوده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که هدف اصلی از این نوع مشاوره، تغییر الگوهای تعامل و بهبود ارتباطات عاطفی است. با شناسایی صحیح مشکلات و تمرکز بر این هدف، مشاوره زوجین می‌تواند به طور واقعی بهبود مشکلات زوجین را فراهم کند. به عبارت دیگر، درمان زوجین می‌تواند یک فرصت برای مرور و بهبود روابط زناشویی باشد.

چه زمانی مراجعه به مشاوره ازدواج مهم و ضروری است؟

زوجینی که از اهمیت شرکت در جلسات زوج‌درمانی آگاه هستند، بدون تردید به سمت این فرصت می‌روند. خوب است بدانید در اکثر مواقع، اختلافات بین زوجین نشان‌دهنده وجود مشکلات اساسی نیست، بلکه ناشی از تفاوت‌های شخصیتی و سلایق آن‌ها است. اما اگر زوجین مهارت‌های ارتباطی را آموزش ندیده باشند، این اختلافات می‌تواند به تنش و بحث‌های بی‌پایان منجر شود. به همین دلیل، مشاوران ازدواج در مواقعی که بی‌تفاوتی، مشاجره، پنهان‌کاری، عدم صمیمیت یا بحث‌های مداوم در برابر مسائل بی‌اهمیت رخ دهد، به زوجین کمک می‌کنند تا مسائل را بهبود بخشیده و آن را به روشی درست مدیریت کنند.

هزینه جلسات مشاوره ازدواج به چه صورت است؟

هزینه زوج‌درمانی معمولاً با توجه به تجربه و تخصص مشاور، محل مراجعه، نیازهای خاص مراجعین و مدت زمان مورد نیاز برای حل مسائل زناشویی متفاوت است. وقتی به یک مشاور ازدواج با تجربه مراجعه می‌کنید مهم است که اطلاعات لازم را در مورد تعداد جلسات و مدت زمان هر جلسه از او دریافت کنید. زیرا مشکلات ازدواج متنوع هستند و هزینه دریافت خدمات مشاوره برای هر زوجی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، روان‌شناس یا مشاور، با بررسی مسائل و مشکلات زوجین و تجربه خود، تعیین می‌کند که چه میزان مشاوره و درمان نیاز دارید. در نتیجه، به دلیل این تنوع و تفاوت در مسائل، نیازها و همچنین تعداد جلسات درمانی، نمی‌توان هزینه دقیقی را برای این نوع مشاوره تعیین کرد.

جمع بندی:

از طریق مشاوره ازدواج در کلینیک روانشناسی دکتر نازنین نورشاهی، می‌توانید بهبود روابط زناشویی خود را مشاهده کرده و مهارت‌های لازم برای ارتباط بهتر و رسیدن به رضایت‌مندی در زندگی مشترک را کسب کنید. توجه داشته باشید هنگام انتخاب مشاور ازدواج، اطمینان از تحصیلات و سوابق کاری مشاور، همچنین امکان دسترسی در مواقع ضروری و تعیین هزینه‌های مشاوره، از جمله مواردی است که حتماً باید به ‌آن دقت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا