رپورتاژ

۵ نکته مهم برای انجام پروپوزال توسط دانشجویان

 • پروپوزال نویسی، یکی از مهم ترین مراحل برای انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری است که باید به صورت اصولی انجام شود. انجام پروپوزال می تواند برای دانشجویانی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند، کمی سخت و زمان بر باشند. از طرفی انجام یک اشتباه ساده در حین کار، می تواند باعث ایجاد مشکلات بسیار زیاد دیگری شود و تمامی زحمات شما را بر باد دهد. به همین خاطر توصیه می کنیم که قبل از نوشتن پروپوزال، به چند نکته مهم در مورد این موضوع توجه داشته باشید.

  5 نکته مهم برای انجام پروپوزال توسط دانشجویان
  ۵ نکته مهم برای انجام پروپوزال توسط دانشجویان

  اهمیت انجام پروپوزال به صورت حرفه ای

  یکی از مشکلات دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و دکتری این است که دقت کافی روی نوشتن پروپوزال ندارند. چون تصور می کنند که مهم ترین بخش تحصیل در مقاطع بالا، نوشتن پایان نامه است و پروپوزال نقش مهمی ندارد. واقعیت این است که انجام پروپوزال به صورت حرفه ای، می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. چون در این صورت دیگر راه تحقیقاتی شما مشخص است و می توانید با توجه به اصول پروپوزال پیش بروید.

  انجام پروپوزال به صورت حرفه ای، به شما کمک می کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید شروع به نگارش پایان نامه خودتان بکنید. از این رو توصیه اکید ما این است که برای نوشتن پروپوزال عجله نکنید و تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید.

  انجام پروپوزال به صورت حرفه ای
  انجام پروپوزال به صورت حرفه ای

  نکات مهم برای نوشتن پروپوزال حرفه ای

  نگارش پروپوزال حرفه ای، فقط به این معنی نیست که شما پروپوزال خودتان را با منابع خاص بنویسید و از آن دفاع کنید. زمانی یک پروپوزال حرفه ای خواهید داشت که همه جوانب آن را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن نکات زیر برای نوشتن پروپوزال حرفه ای، می تواند به شما کمک کند تا با کمترین خطا و اتلاف وقت، پروپوزال خود را نگارش کنید.

  تحقیق و بررسی در مورد موضوع

  مهم ترین کاری که باید برای انجام پروپوزال انجام دهید، این است که در مورد موضوع مورد نظرتان تحقیق کنید. این موضوع نباید تکراری باشد و باعث ایجاد محدودیت در کار شما شود. حتما تحقیقات انجام شده توسط دانشجویان و محققان قبلی در مقالات علمی را بررسی کنید. به فکر یک نوآوری جدید باشید و بدون توجه به این موضوع، پروپوزال خود را نگارش نکنید. متاسفانه برخی از افراد بدون توجه به این نکته، یک موضوع را برای پروپوزال خودشان انتخاب می کنند، ولی بعدا متوجه می شوند که موضوع تکراری است و امکان انجام پایان نامه با آن را ندارند. در چنین شرایطی فقط هزینه و زمان دانشجو هدر رفته است.

  انتخاب استاد راهنما

  استاد راهنما باید قبل از انتخاب موضوع جهت انجام پروپوزال مشخص شود. انتخاب یک استاد راهنمای مناسب با ویژگی های اخلاقی و علمی خوب، می تواند بسیار به شما برای انجام یک پایان نامه بدون نقص کمک کند. برخی از اساتید در دانشگاه ها اصلا زمان کافی برای دانشجویان را ندارند و نمی توانند آن ها را راهنمایی کنند. بعضی از اساتید راهنما نیز علم و دانش کافی برای راهنمایی کردن دانشجو را ندارند. برای انتخاب استاد راهنما عجله نکنید و از دیگر دانشجویان سوال بپرسید. می توانید مطابق با موضوعات مورد علاقه خودتان، استاد راهنمایی را انتخاب کنید که در آن زمینه ها کار کرده است.

  برآورد هزینه های ناشی از ایده ها در پروپوزال

  ایده ها و نوآوری هایی که در پروپوزال نوشته می شوند، همگی باید اجرایی شوند. هیچ بهانه ای مانند افزایش هزینه ها برای عدم انجام این ایده ها و نوآوری ها قابل قبول نیست. بنابراین، باید قبل از اینکه ایده های خودتان را در پروپوزال نگارش کنید، مشخص نمایید که هزینه های ناشی از این کارها چقدر است؟ آیا منبع مالی دانشگاه این هزینه ها را تقبل می کند یا اینکه شما مجبور هستید خودتان هزینه را پرداخت کنید؟ این موضوع بسیار حائز اهمیت است. توصیه می کنیم که دانشجویان به هزینه های ناشی از انجام پایان نامه دقت کافی داشته باشند تا بعدا در حین انجام پایان نامه با محدودیت خاصی مواجه نشوند.

  در نظر گرفتن تجهیزات مورد نیاز برای اجرا کردن پروپوزال

  تجهیزاتی که باید برای انجام پایان نامه مطابق پروپوزال نوشته شده مورد استفاده قرار گیرند نیز بسیار حائز اهمیت هستند. قبل از اینکه اقدام به انجام پروپوزال کنید، امکانات و تجهیزات دانشگاه خودتان را در نظر بگیرید. چون در برخی از مواقع دانشجویان در پروپوزال خود ایده هایی دارند که برای اجرا کردن آن ها نیاز به تجهیزات خاص است. ممکن است دانشگاه این تجهیزات را نداشته باشد یا نتواند آن را در اختیار شما قرار دهد.

  توجه به هدف نهایی خودتان

  در نهایت برای انجام پروپوزال باید به هدف نهایی خودتان نیز توجه داشته باشید. اگر می خواهید از ایران مهاجرت کنید، باید موضوعاتی را انتخاب کنید که بسیار در کشورهای جهان پرمتقاضی هستند. اما اگر هدف شما مهاجرت نیست، می توانید با موضوعات ساده تر نیز کار را به پایان برسانید. البته در حال حاضر آنقدر تنوع موضوعات زیاد شده است که عملا همه دانشجویان باید به دنبال نوآوری های جدید و بروز باشند. با این حال باز هم سختی پایان نامه و پارامترهایی که در آن دخیل هستند، می توانند بسیار حائز اهمیت باشند.

  نکات مهم برای نوشتن پروپوزال حرفه ای
  نکات مهم برای نوشتن پروپوزال حرفه ای

  برای انجام پروپوزال از چه کسی کمک بگیریم؟

  می دانیم که یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان این است که زمان و تجربه کافی برای انجام پروپوزال را ندارند. ضمن رعایت نکات ذکر شده، باید از یک فرد متخصص و باتجربه برای انجام پروپوزال کمک بگیرید. در این صورت مسیر نگارش پایان نامه و پروپوزال برای شما هموارتر می شود و می توانید این کار را در زمان کوتاه تری انجام دهید.

  برای انجام پروپوزال، می توانید از افراد متخصص و باتجربه کمک بگیرید؛ اما بهتر است که شرکت های دارای پرسنل متخصص را انتخاب نمایید. مجموعه همراه پژوه، یک مجموعه تخصصی در زمینه انجام پروپوزال و پایان نامه است. اگر برای انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال ابهامات زیادی دارید، می توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید. افراد متخصص در این مجموعه به شما برای نگارش پروپوزال بدون مشکل و خطا کمک می کنند. فقط کافیست که از آن ها کمک بگیرید تا مسیر برای شما ساده تر و هموارتر شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا