رپورتاژ

معرفی اکسسوری های موتورسیکلت و کاربرد آنها

 • معرفی اکسسوری های موتورسیکلت و کاربرد آنها

  امروزه موتورسیکلت به یکی از وسایل نقلیه پرطرفدار تبدیل شده است. بسیاری از افراد برای فرار از ترافیک و تردد راحت‌تر در سطح شهر، به سراغ خرید موتورسیکلت می‌روند. بیشتر این افراد در کنار خرید موتور، به خرید اکسسوری یا همان لوازم جانبی موتورسیکلت نیز می‌پردازند. اکسسوری‌های موتورسیکلت، شامل اقلام و لوازم گوناگونی می‌شوند و هر کدام در جهت خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  معرفی اکسسوری های موتورسیکلت
  معرفی اکسسوری های موتورسیکلت

  امروزه موتورسیکلت به یکی از وسایل نقلیه پرطرفدار تبدیل شده است. بسیاری از افراد برای فرار از ترافیک و تردد راحت‌تر در سطح شهر، به سراغ خرید موتورسیکلت می‌روند. بیشتر این افراد در کنار خرید موتور، به خرید اکسسوری یا همان لوازم جانبی موتورسیکلت نیز می‌پردازند. اکسسوری‌های موتورسیکلت، شامل اقلام و لوازم گوناگونی می‌شوند و هر کدام در جهت خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب به بررسی مهمترین اکسسوری‌های موتورسیکلت می‌پردازیم و با راه‌های خرید آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

  دلیل ضرورت استفاده از لوازم جانبی موتورسیکلت

  هر وسیله نقلیه‌ای دارای چندین وسیله جانبی متعدد است. هر کدام از این لوازم جهت کاربرد خاصی تولید و ارائه شده‌اند. افراد می‌توانند بسته به نیاز خود، یک یا چندین مورد از اکسسوری‌های وسیله نقلیه خود را خریداری نمایند. در رابطه با موتورسیکلت نیز همینطور بوده و افراد موتورسوار باید بسته به شرایط موتورسواری، از بهترین اکسسوری‌های موتورسیکلت استفاده نمایند. برخی از لوازم جانبی‌های موتورسیکلت، نقش ایمنی و محافظت از موتورسوار را بر عهده دارند و بهتر است افراد موتورسوار از خرید آنها غافل نشوند. برای مثال کلاه کاسکت یکی از مهمترین لوازم جانبی‌های موتورسیکلت به حساب می‌آید که هر فرد موتورسواری باید یک کلاه مناسب خود را انتخاب و خریداری نماید.

  معرفی انواع اکسسوری‌های موتورسیکلت

  معرفی انواع اکسسوری‌های موتورسیکلت
  معرفی انواع اکسسوری‌های موتورسیکلت

  در صورتی که جزو افرادی هستید که از موتور برای رفت و آمد استفاده می‌کنید، بهتر است با خرید لوازم جانبی‌های مناسب، موتورسواری را به یک امر لذتبخش تبدیل کنید. این لوازم شامل موارد گوناگونی می‌شوند که در زیر به مهمترین آنها اشاره خواهیم داشت:

  • کلاه کاسکت

  بدون شک یکی از مهمترین اکسسوری‌های موتورسیکلت، کلاه ایمنی یا همان کلاه کاسکت است. این کلاه با قرار گرفتن بر روی سر موتورسوار، هنگام تصادف از وارد شدن ضربه به سر و فک او جلوگیری می‌کند. برای همین کلاه ایمنی جزو یکی از تجهیزات ایمنی بسیار مهم به حساب می‌آید و هر فرد موتورسواری باید یک کلاه کاسکت مناسب برای خود داشته باشد. هر کلاه کاسکتی شامل سه جز اصلی پوسته، لایه فوم و رویه است. پوسته از نفوذ مواد به کلاه جلوگیری کرده و باعث پخش ضربه در مساحت گسترده‌ای می‌شود. لایه فوم نیز باعث می‌شود تا ضربه تا حد ممکن کم شود و بخشی از آن را جذب نماید. کلاه کاسکت‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام شامل ویژگی‌های خاصی هستند. کلاه کاسکت فک‌دار، کلاه کاسکت فک متحرک، کلاه کاسکت بدون فک، کلاه کاسکت آفرود و کلاه کاسکت دوال اسپرت از انواع کلاه کاسکت هستند. در میان این کلاه‌ها، کلاه کاسکت فک‌دار ایمن‌ترین نوع کلاه کاسکت بوده و کل سر و فک موتورسوار را به خوبی پوشش می‌دهد.

  • دستکش یا دستگیره‌های گرمایشی

  دستکش یا دستگیره‌های گرمایشی
  دستکش یا دستگیره‌های گرمایشی

  یکی از معضلات موتورسواران در فصل سرما، سرد شدن دست‌ها است. زمانی که دست‌ها سرد شوند، کنترل موتور با مشکل مواجه خواهد شد. برای همین بهتر است در روزهای سرد سال، از دستکش و یا دستگیره‌های گرمایشی مخصوص استفاده کرد. دستگیره‌های گرمایشی یکی از جدیدترین اکسسوری‌های موتورسیکلت به حساب می‌آیند و باعث گرم شدن دست موتورسوار در حین رانندگی می‌شوند. این اکسسوری باید بر روی موتور نصب شود تا بتواند مانع از سرد شدن و یخ‌زدگی دست‌های موتورسوار شود. دستکش‌های مخصوص موتور نیز گزینه خوبی برای گرم شدن دست‌ها هستند و خیلی سریع و آسان روی دسته موتور نصب می‌شوند.

  • قفل موتورسیکلت

  یکی دیگر از اکسسوری‌های موتورسیکلت که نقش حفاظتی و ایمنی دارد، قفل موتورسیکلت است. این وسیله جانبی از دزدیده شدن موتورسیکلت جلوگیری می‌کند. در حال حاضر بیشتر قفل‌های موجود در بازار از نوع کابلی یا زنجیری هستند که افراد می‌توانند یکی از انواع آن را خریداری نمایند. قفل زنجیری یکی از محکمترین قفل‌ها بوده و شامل یک قفل و زنجیر می‌باشد. برای استفاده از این قفل باید موتورسیکلت را در جایی پارک کرد که امکان بالا و پایین آوردن قفل در آن وجود نداشته باشد. قفل زنجیری ۸۲۰ (RED LINE) یکی از این قفل‌ها بوده که از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. قفل‌های کابلی نسبت به زنجیری امنیت بیشتری دارند و قابل برش نیستند. این قفل‎ها از تعدادی کابل فولادی به هم بافته شده ساخته می‌شوند.

  • تایر موتورسیکلت

  تایر یا لاستیک موتورسیکلت، یکی دیگر از لوازم جانبی‌های موتورسیکلت است. این وسیله جزو لوازمی است که باید در خانه هر موتورسواری وجود داشته باشد تا در صورت ترکیدگی یا آسیب لاستیک قدیمی، جایگزین آن شود. لاستیک‌های موتورسیکلت موجود در بازار در دو نوع ایرانی و خارجی موجود هستند. تایرهای خارجی از قیمت بیشتری برخوردارند و برخی از آنها کیفیت بالاتری نسبت به نوع تایر ایرانی دارند. از این رو افراد موتورسوار می‌توانند بسته به بودجه و شرایط خود، یکی از این تایرها را خریداری نمایند.

  • روغن موتورسیکلت

  روغن موتور ماده‌ای است که در تمام وسایل نقلیه جهت جلوگیری از ساییدگی و اصطکاک قطعات استفاده می‌شود. معمولا به ازای هر چند کیلومتر مسافت، باید روغن موتور عوض شود تا کارایی بهتری داشته باشد. در صورتی که غلظت روغن موتور تغییر پیدا کند، احتمال افزایش اصطکاک بین قطعات بیشتر می‌شود. روغن موتورسیکلت را می‌توانید در برندهای ایرانی یا خارجی خریداری نمایید و از آن در موتورسیکلت خود استفاده نمایید. برندهای سوپر جم، اسپیدی، ایرانول، بهران تکتاز، بهران پیشتاز و کاسترو جزو معروفترین برندهای روغن موتور می‌باشند.

  • دزدگیر موتورسیکلت

  یکی دیگر از اکسسوری‌های موتورسیکلت که نقش حفاظتی دارد، دزدگیر است. دزدگیر روی موتورسیکلت نصب شده و از به سرقت رفتن آن جلوگیری می‌کند. دزدگیرها انواع مختلفی دارند و به صورت تصویری و یا صوتی در بازار موجود می‌باشند. شما می‌توانید بسته به بودجه خود یکی از این دزدگیرها را برای موتورسیکلتتان خریداری نمایید.

  • زین موتورسیکلت

  تمام افراد موتورسوار از سفتی زیاد زین یا همان صندلی موتورسیکلت، ناراضی هستند؛ به خصوص زمانی که در مسیرهای دارای دست انداز و چاله در حال موتورسواری باشید، سفتی زین باعث ناراحتی زیادی برایتان خواهد شد. برای همین بهتر است در کنار خرید لوازم جانبی‌های اشاره شده، از خرید زین موتورسیکلت نیز غافل نشوید. پدهای صندلی موتورسیکلت موجود در بازار، از سفتی زین کم می‌کنند و سبب راحتی و افزایش کیفیت موتورسواری می‌شوند. بیشتر پدهای صندلی موجود در بازار از جنس فوم هستند و کیفیت مقبولی دارند.

  • ضربه گیر بدنه موتورسیکلت

  اگر جزو افرادی هستید که به ظاهر موتورسیکلت خود اهمیت زیادی می‌دهید، از خرید ضربه‌گیر بدنه موتورسیکلت غافل نشوید. این ضربه‌گیرها از وارد شدن آسیب و صدمه به بدنه موتورسیکلت جلوگیری می‌کنند و مانع از مشکلات ظاهری برای آن می‌شوند. همچنین این اکسسوری‌ها از شکستگی‌های پلاستیکی، قطعات مکانیکی و اهرم‌ها نیز جلوگیری خواهند کرد. ضربه‌گیر موتورسیکلت در دو نوع پلاستیکی و فولادی در بازار موجود است که نوع فولادی آن جنس بهتر و قیمت بیشتری نسبت به نوع پلاستیکی دارد.

  اکسسوری‌های موتورسیکلت را از کجا بخریم؟

  امروزه فروشگاه‌های زیادی در سطح شهر وجود دارد که در زمینه فروش لوازم جانبی و اکسسوری‌های موتورسیکلت فعالیت دارند. کافیست به یکی از مراکز فروش معتبر سری بزنید و وسیله جانبی مورد نیاز خود را خریداری نمایید. فروشگاه تی وی اس سنتر جزو فروشگاه‌های واقع شده در مرکز شهر تهران است که در آن می‌توانید بیشتر اقلام مورد نیاز موتورسیکلت خود را خریداری نمایید. این فروشگاه به طور انحصاری به فروش لوازم موتورسیکلت TVS می‌پردازد و به عنوان تخصصی‌ترین فروشگاه آنلاین لوازم یدکی TVS شناخته شده است. با این حال در فروشگاه tvscenter قادر به خرید لوازم جانبی‌های موتورسیکلت همانند کلاه کاسکت، باتری، روغن موتور، تایر و قفل زنجیر خواهید بود.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا