رپورتاژ

تعمیرات برد الکترونیکی در تهران

 • عیب یابی و تعمیرات برد الکترونیکی در انواع مدل شامل برد لوازم خانگی، برد کولر گازی و پکیج، بردهای دستگاه های پزشکی و همچنین بردهای پیشرفته ماشین آلات صنعتی در سالار سرویس عیب یابی و تعمیر می شود. فقط کافی است با ما تماس بگیرید تا متخصصان ما هماهنگی های لازم را با شما برقرار کنند.

  همچنین می توانید با ارسال فرم درخواست خود را با ما در میان بگذارید تا تکنسین های سالار سرویس در کمترین زمان به محل اعزام شوند و تعمیرات برد الکترونیکی شما را به انجام برسانند.

  تعمیرات برد الکترونیکی

  تعمیر بردهای الکترونیکی یک حرفه بسیار مهم و حساس می باشد که برای انجام آن به تخصص و تجربه نیاز است. توصیه می شود اگر برد الکترونیکی لوازم خانگی شما با مشکل مواجه است به هیچ وجه اقدام به تعمیر خودسرانه آن نکنید و سرویس برد الکترونیکی خود را به متخصصان دنیای تعمیر بسپارید. متخصصان این مجموعه قادرند تعمیرات بردهای الکترونیکی را به صورت تخصصی و اصولی به انجام برسانند. این متخصصان تمام تلاش خود را می کنند تا با بیشترین کیفیت و کمترین هزینه تعمیرات برد شما را انجام دهند.

  تعمیرات بردالکترونیکی دنیای تعمیر
  تعمیرات بردالکترونیکی دنیای تعمیر

  چرا باید بدانید که چگونه برد الکترونیکی را تعمیر کنید؟

  دانستن نحوه تعمیر بردهای PCB مهم است زیرا اطلاع از تعمیر برد مدار می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند. اگر PCB دارید که به درستی کار نمی کند، تعویض آن می تواند هزینه بر باشد. با این حال، اگر بتوانید خودتان تعمیر PCB را انجام دهید، می تواند در زمان و دردسر شما صرفه جویی کند. PCB ها اغلب در برنامه های کاربردی مهم استفاده می شوند، بنابراین بسیار مهم است که بتوان آنها را تعمیر کرد.

  نحوه تعمیر برد الکترونیکی

  چند راه مختلف برای انجام تعمیر PCB وجود دارد و روش دقیق بسته به مشکل متفاوت است. با این حال، چند مرحله کلی وجود دارد که می توانید برای اکثر تعمیرات دنبال کنید.

  ابتدا باید مشکل را شناسایی کنید. شما می توانید این کار را با بررسی بصری PCB برای هر گونه آسیب یا با استفاده از یک مولتی متر برای آزمایش تداوم مدار انجام دهید. هنگامی که مشکل را شناسایی کردید، باید بهترین راه را برای رفع آن تعیین کنید.

  مراحل تعمیر برد مدار در اینجا آمده است:

  • ابزار و سایر مواد مورد نیاز خود را جمع آوری کنید
  • پد یا جزء آسیب دیده را بردارید
  • مسیر را تمیز کنید و لحیم کاری را بردارید
  • نوار مسی خود را روی مسیر قرار دهید
  • مفاصل را لحیم کنید
  • سوراخ عبوری PCB را بازیابی کنید
  • قطعه خود را قرار داده و لحیم کنید
  • نوار اضافی را از ناحیه تعمیر شده جدا کنید

  ۱. ابزارها و سایر مواد مورد نیاز خود را جمع آوری کنید

  قبل از شروع تعمیر، جمع آوری تمام مواد و ابزار مورد نیاز ضروری است. این کمک می کند تا روند کار به آرامی پیش برود و از هرگونه تاخیر جلوگیری شود. برای اکثر تعمیرات، شما نیاز دارید:

  • سواب پنبه ای و الکل مالشی
  • تفنگ هوای گرم
  • پیچ گوشتی سر صاف یا چاقوی تیز یا کاغذ سنباده
  • موچین
  • نوار مسی چسب
  • تفنگ لحیم کاری
  • گیره کاغذ
  • خودکار
  • قیچی یا چاقوی کاردستی
  • هنگامی که تمام مواد خود را تهیه کردید، آماده شروع فرآیند تعمیر هستید.

  ۲. پد یا جزء آسیب دیده را بردارید

  اولین قدم در اکثر تعمیرات، برداشتن لنت یا قطعه آسیب دیده است. برای انجام این:

  از یک پیچ گوشتی سر صاف یا چاقوی تیز برای جدا کردن قطعه از PCB قبل از لحیم کردن اتصالات باقی مانده استفاده کنید.

  اگر لنت آسیب دیده است، از کاغذ سنباده برای حذف لحیم کاری اضافی یا زباله استفاده کنید.

  تعمیرات بردالکترونیکی دنیای تعمیر
  تعمیرات بردالکترونیکی دنیای تعمیر

  ۳. مسیر را تمیز کرده و لحیم کاری را بردارید

  هنگامی که قطعه یا پد آسیب دیده را حذف کردید، باید مسیر را تمیز کنید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که قطعه یا پد جدید به درستی می چسبد و اتصال خوبی برقرار می کند.

  برای تمیز کردن مسیر:

  از یک سواب پنبه ای آغشته به الکل مالشی استفاده کنید تا هر گونه باقیمانده از مسیر پاک شود.

  از یک چاقو یا قیچی برای جدا کردن قسمت های آسیب دیده مسیر با دقت استفاده کنید.

  از قلم خود برای علامت گذاری انتهای مسیر برش استفاده کنید تا بدانید قطعه یا پد جدید را کجا قرار دهید.

  بیشتر بخوانید : تعمیرات  موبایل

  ۴. نوار مسی خود را روی مسیر قرار دهید

  پس از تمیز شدن مسیر، باید نوار مسی خود را در بالای مسیر قرار دهید. این به ایجاد یک اتصال خوب برای کامپوننت یا پد جدید کمک می کند. یک تکه نوار مسی را کمی بلندتر از مسیر برش دهید و آن را روی مسیر قرار دهید. مطمئن شوید که انتهای نوار با لبه های PCB همسطح باشد.

  ۵. مفاصل را لحیم کنید

  پس از اینکه نوار مسی در جای خود قرار گرفت، باید اتصالات را لحیم کنید. این به ایجاد ارتباط دائمی بین مسیر جدید و پدهای دو طرف آن کمک می کند. برای انجام این:

  مقدار کمی از لحیم کاری را روی یکی از پدها قرار دهید و با استفاده از تفنگ لحیم کاری آن را گرم کنید تا لحیم ذوب شود.

  نوک تفنگ لحیم کاری را روی نوار مسی لمس کنید و آن را در جای خود نگه دارید تا لحیم سرد شود و به هم چسبیده شود.

  این روند را روی پد دیگر تکرار کنید.

  ۶. PCB Through-Hole را بازیابی کنید

  اگر تعمیر شما شامل یک سوراخ است، باید قبل از لحیم کردن قطعه جدید در محل، آن را بازیابی کنید. ابتدا از یک چاقوی تیز برای جدا کردن زباله ها از سوراخ عبوری استفاده کنید و با استفاده از یک سواب پنبه ای آغشته به الکل آن را تمیز کنید. سپس، از یک گیره کاغذ برای باز کردن سوراخ استفاده کنید تا به اندازه سرب قطعه باشد.

  ۷. قطعه خود را قرار داده و لحیم کنید

  اکنون که مسیر تعمیر شده است، می توانید قطعه جدید خود را در جای خود قرار داده و لحیم کنید. ابتدا سرب قطعه جدید را با دقت وارد سوراخ عبوری کرده و سپس PCB را برگردانید.

  در مرحله بعد، مقدار کمی لحیم کاری روی یکی از لنت ها اعمال کنید و از تفنگ لحیم کاری برای گرم کردن آن استفاده کنید تا لحیم ذوب شود. سپس نوک تفنگ لحیم کاری را به سرب لمس کنید و آن را در جای خود نگه دارید تا لحیم سرد شود و به هم چسبیده شود. این روند را روی پد دیگر تکرار کنید.

  ۸. نوار اضافی را از ناحیه تعمیر شده جدا کنید

  هنگامی که قطعه جدید در جای خود قرار گرفت، می توانید هر نوار اضافی را از ناحیه تعمیر ببرید. از یک قیچی یا یک چاقوی کاردستی برای جدا کردن هر گونه نوار اضافی با احتیاط استفاده کنید. مطمئن شوید که هیچ یک از مسیرها یا پدها را برش ندهید.

  مسئله تعمیر یک برد الکترونیکی توسط خودتان

  باید توجه داشته باشیم که هرگونه تلاشی برای تعمیر برد الکترونیکی توسط خودتان در نهایت می تواند قابلیت اطمینان برد را کاهش دهد. هر بار که یک برد الکترونیکی را دوباره کار می کنید، تلاش مجدد (و چرخه گرمایش و سرمایش آن) عمر جسمی را که می خواهید تعمیر کنید محدود می کند. همیشه پس از تعمیر برد PCB، قابلیت اطمینان و وضعیت دستگاه را بررسی کنید.

  بیشتر بخوانید : تعمیرات لپ تاپ

  چه چیز دیگری غیر از ابزار مورد نیاز است؟

  برای تکمیل تعمیر PCB، به چیزی بیش از ابزار نیاز دارید. شما باید بتوانید با قطعات کوچک کار کنید، هماهنگی دست و چشم داشته باشید و جزئیات گرا باشید. تعمیر برد الکترونیکی می تواند کار ظریفی باشد، بنابراین داشتن یک دست ثابت و توانایی تمرکز بر روی کار ضروری است. با تمرین، می توانید تعمیر PCB را سریع و آسان انجام دهید.

  تعمیرات برد الکترونیکی در دنیای تعمیر

  این همه چیزهایی است که باید در مورد نحوه تعمیر برد الکترونیکیب دانید. تعمیر PCB می تواند ظریف و چالش برانگیز باشد، اما با آموزش اصولی و ابزار مناسب و کمی تمرین، می توانید اکثر برد الکترونیکی را تعمیر کنید. به یاد داشته باشید که گذراندن یک دوره الزامی میباشد در غیر اینصورت بهتر است تعمیر برد خود را به دنیای تعمیر بسپارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا