رپورتاژ

کاربردهای نخ مونوکریل

 • کاربردهای نخ مونوکریل

  علم پزشکی همواره علمی حیاتی و نجات‌بخش برای بشریت بوده و نقش پررنگ اطبا در طول دوران، به وضوح مشخص بوده است. اگر چه از سالیان دور همواره تحقیقاتی بر بدن انسان و فرآیندهای مرتبط با آن انجام می‌شد، اما چشم‌گیرترین پیشرفت‌های علم پزشکی در سال‌های اخیر اتفاق افتاده که پیشرفت تکنولوژی به کمک آن آمده است. در واقع پیوند میان تکنولوژی و پزشکی توانسته این علم را چندین پله فراتر از چیزی که همیشه بوده ببرد و به حفظ جان افراد کمک شایانی بکند. اگر کمی به این حیطه دقت کنیم، در می‌یابیم که ابزار و تجهیزات دقیقاً به اندازه نیروی انسانی دانا و باتجربه اهمیت دارد.

  شرایطی را تصور کنید که یک پزشک حاذق و حرفه‌ای، ابزار لازم برای تشخیص و درمان را در اختیار نداشته باشد. آیا می‌توان اطمینان داشت که فرایند درمان به درستی پیش خواهد رفت؟ به نظر می‌رسد پاسخ این سوال منفی است. حال در میان تمام این ابزار و تجهیزات، یکی از ساده‌ترین آن‌ها نخ بخیه است که کاربردهای گسترده‌ای دارد. با این حال همین ابزار ابتدایی در گذشته به شکل امروزی وجود نداشت. در این مقاله می‌خواهیم به یکی از رایج‌ترین انواع نخ بخیه یعنی نخ مونوکریل بپردازیم. همراه ما بمانید.

  نخ مونوکریل چیست
  نخ مونوکریل چیست

  نخ مونوکریل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

  در پاسخ به سوال «نخ مونوکریل چیست» باید بگوییم که مونوکریل نوعی نخ جراحی تک رشته‌ای مونوفلامینت و قابل جذب است. با توجه به قابل جذب بودن این نخ جراحی، از آن در بستن و پیوند بافت‌های نرم استفاده می‌شود. به بیان دیگر از نخ مونوکریل در بستن غشاء میانی پوست استفاده می‌کنیم. این نخ جراحی پرکاربرد بی‌رنگ است؛ اما در رنگ بنفش نیز تولید می‌شود. جنس آن نیز از پلی گلی کاپرون است.

  باید بدانید که استفاده از نخ مونوکریل در جراحی‌ها می‌تواند التهاب کمی را در پوست ایجاد کند. با این حال جای نگرانی نیست؛ چرا که این التهاب پس از گذشت یک تا دو هفته از بین خواهد رفت. این التهاب در واقع تا زمانی ادامه‌دار خواهد بود که نخ استحکام کششی خود را حفظ کرده باشد. پس از آن با کاهش این استحکام به ۲۰ تا ۳۰ درصد، میزان التهاب نیز رفته رفته کاهش پیدا می‌کند. باید بدانید که افت میزان استحکام در نخ‌های مونوکریل بنفش، تا حدود ۳۰-۴۰ درصد خواهد بود. به عبارت دیگر، نخ مونوکریل بنفش استحکام کششی بیشتری در مقایسه با نوع بی‌رنگ آن دارد. به طور کلی ماندگاری نخ مونوکریل بین ۹۰ تا ۱۲۰ است و پس از آن به طور کامل طی فرایند هیدرولیز از بین خواهد رفت.

  مزایای نخ مونوکریل در مقایسه با انواع نخ‌ها

  نخ مونوکریل ایرانی و نخ مونوکریل خارجی، همگی دارای مزایای مشترکی هستند که آن‌ها را برای استفاده در موقعیت‌هایی خاص، بهینه می‌کند. برای مثال حالت پیچ‌دار و لغزنده این نخ کمک می‌کند تا به آسانی از بافت‌ها عبور کند و فرایند بخیه زدن را تسهیل کند. از طرف دیگر این نخ به آسانی گره زده می‌شود و این گره‌ها از استحکام مناسبی نیز برخوردارند. قابل جذب بودن این نخ‌ها یکی دیگر از مزایای آن‌هاست که باعث می‌شود تا به آسانی برای بافت‌های داخلی بدن قابل استفاده باشند. نخ مونوکریل پس از هیدرولیز شدن مشکلی را برای سیستم داخل بدن ایجاد نمی‌کند.

  مصنوعی بودن نخ مونوکریل یکی از ویژگی‌های آن است که باعث می‌شود کم‌ترین میزان حساسیت‌زایی را داشته باشد. در واقع نخ‌های مصنوعی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید عوامل حساسیت‌زا را حذف کرده است و به آسانی قابل استفاده‌اند. البته توجه داشته باشید که تماس این نخ‌ها با دستگاه ادراری می‌تواند باعث ایجاد سنگ مجاری ادراری شود. باید گفت که نخ‌های جراحی عمدتاً بر اساس ویژ‌گی‌های خود، برای برخی شرایط خاص بهینه می‌شوند و مزایای این نخ مونوکریل ممکن است برای نوع خاصی از جراحی‌ها مناسب نباشد. برای مثال ماندگاری نخ مونوکریل می‌تواند در انواعی از جراحی‌ها کاربرد نداشته باشد.

  انواع نخ مونوکریل کدام‌اند؟

  باید گفت که نخ مونوکریل عموماً بر اساس برند سازنده آن تقسیم‌بندی می‌شود. برای مثال انواع نخ مونوکریل ایرانی و نخ مونوکریل خارجی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد. به غیر از این مورد، ضخامت نخ مونوکریل نیز متغیر است و از ۰-۶ تا ۲ وجود دارد. چند مورد از نخ‌های مونوکریل رایج در بازار را در ادامه نام برده‌ایم.

  نخ مونوکریل اتیکون
  نخ مونوکریل اتیکون

  نخ مونوکریل اتیکون

  نخ مونوکریل اتیکون یک نخ مونوکریل خارجی است که از معتبرترین برندهای موجود در بازار به شمار می‌رود. این نخ در کمپانی جانسون اند جانسون آمریکا تولید شده و از جمله مرغوب‌ترین نخ‌هاست. استحکام نخ مونوکریل اتیکون در عین نرم و روان بودن، این نخ را به یکی از پرکاربردترین‌ها تبدیل کرده است. البته در زمان نوشتن این مقاله هر بسته ۱۲ عددی از نخ مونوکریل اتیکون تقریبا ۲ میلیون تومان قیمت دارد.

  نخ مونوکریل smi

  نخ مونوکریل smi یکی دیگر از انواع نخ مونوکریل خارجی است که در بازار ایران به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمپانی smi AG یکی از بهترین تولیدکنندگان نخ‌ مونوکریل به حساب می‌آید.

  نخ مونوکریل سوپا

  نخ  سوپا یکی از انواع نخ های ایرانی است که در نوع خود بسیار باکیفیت و کاربردی است. انواع گوناگون نخ‌ جراحی سوپا در بازار وجود دارند که علاوه بر کیفیت بالا، قیمتی مقرون‌به‌صرفه نیز دارند. در حال حاضر نخ مونوکریل توسط شرکت سوپا تولید نمیگردد.

  موارد منع استفاده از نخ مونوکریل

  با وجود تمام مزایای نخ مونوکریل، در برخی موارد استفاده از آن توصیه نمی‌شود و بهتر است از نخ‌ جراحی دیگری استفاده کنید. چند مورد از موارد منع استفاده از نخ مونوکریل را در ادامه بیان کرده‌ایم:

  • در جراحی‌های قلب و عروق نباید از نخ مونوکریل استفاده کنید.
  • استفاده از این نخ در جراحی‌های اعصاب نیز پیشنهاد نمی‌شود.
  • در جراحی‌های چشم و میکرو جراحی‌ها که فیلد جراحی بسیار کوچک بوده و اینسیژن باریکی ایجاد می‌شود نیز از نخ مونوکریل که نخی نسبتاً ضخیم است استفاده نمی‌شود.
  • استفاده از نخ مونوکریل در افرادی که دچار ضعف و ناتوانی هستند مناسب نیست؛ برای مثال در سالمندان از این نخ جراحی کمتر استفاده می‌شود.
  • از این نخ به ندرت برای بستن برش‌های پوستی استفاده می‌شود.
  موارد منع استفاده از نخ مونوکریل
  موارد منع استفاده از نخ مونوکریل

  کلام آخر

  در این مقاله به پرسش «نخ مونوکریل چیست» پاسخ دادیم و به معرفی نخ مونوکریل پرداختیم و موارد استفاده و منع استفاده از آن را بیان کردیم. همچنین ماندگاری نخ مونوکریل و انواع نخ مونوکریل ایرانی و نخ مونوکریل خارجی به شما معرفی شد. برای خرید از انواع ایرانی و خارجی نخ‌ بخیه، شرکت تجهیز گستران ابوریحان انتخاب مناسبی برای شماست. امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا