رپورتاژ

چطور گلخانه را در فصل داغ تابستان، مدیریت کنیم؟

یکی از مهم ترین چالش های مدیریت گلخانه ها، گرم شدن فضای داخلی در فصل تابستان است. گرمای بیش از حد می تواند باعث تنش و استرس در گیاهان شود و آنها را از بین ببرد. با اقدامات بسیار ساده می توان گرمای گلخانه را کنترل نمود. استفاده از شید، فن های تهویه ای یا تجهیزات کنترل اقلیم گلخانه به آسانی می توانید در تابستان، گلخانه را مدیریت کنید.

سرفصل ها

مدیریت گلخانه
مدیریت گلخانه

با طولانی شدن روزها و فرا رسیدن تابستان، گرمای هوا به تدریج افزایش پیدا می کند و این در حالی است که فصل مطبوع بهار و تابستان، فرصتی خوب برای علاقه مندان به باغبانی است. باغبانی در گلخانه برای مشتاقان، یک کار لذت بخش است. گلخانه، یک سرپناه خوب محسوب می شود و یک محیط کنترل شده را فراهم می سازد و رشد انواع مختلف گیاهان امکان پذیر است. گلخانه می تواند بسیاری از محدودیت های باغبانی را از بین ببرد؛ همان عواملی که می توانند رشد محصولات در فضای آزاد را مختل کنند.

 اگر شما هم مانند ما، به فعالیت های باغبانی و کشت و کار در گلخانه علاقه زیادی دارید و نمی‌دانید در ماه‌های تابستان در گلخانه ‌تان چه محصولاتی بکارید، خبر خوب این است که در جای درستی قرار گرفته اید! ما برایتان یک راهنمای کامل آماده کرده ایم تا بتوانید در طول روزهای تابستانی گرم، همچنان از باغبانی و گلکاری، نهایت لذت را ببرید.

بهترین سبزیجات و میوه ها برای کاشت و پرورش در گلخانه؛ ویژه فصل تابستان

در یک گلخانه، شرایط عالی برای پرورش سبزیجات و میوه های سازگار با گرما فرآهم است. رشد اکثر محصولاتی که می توانید در فصل گرم تابستان در گلخانه پرورش دهید، شاید در فضای باز، حتی در آب و هوای معتدل با مشکل مواجه شود. کاشت گوجه فرنگی، فلفل، خیار و بادمجان را در نظر بگیرید. این محصولات آفتاب دوست در محیط گرم، و سرپناهی که توسط یک گلخانه فراهم شده است، به بهترین شکل، رشد می کنند. برای بهترین نتیجه در کشت گلخانه ای این محصولات، گونه هایی را انتخاب کنید که مخصوص پرورش در گلخانه هستند.

گوجه فرنگی گلخانه ای یکی از محصولات اصلی است که می توانید در فصل تابستان، بکارید و باردهی قابل توجه آن را شاهد باشید. انواع مختلفی از ارقام گوجه فرنگی برای کاشت در گلخانه موجود است؛ با انتخاب درست ارقام گوجه گیلاسی، گوجه دافنیس یا گوجه هیبریدی، می توانید طعم های مختلف را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که هنگام پرورش گیاهان گوجه‌فرنگی در گلخانه، از تجهیزات محافظ، از جمله چوب‌های داربست بوته یا بست های حامی بوته گوجه فرنگی استفاده کنید کنید تا از پراکندگی بوته و شاخه اصلی، جلوگیری شود. با این کار می توانید گردش هوا و تهویه خوب را فرآهم کنید و از شیوع بیماری‌ها نیز جلوگیری نمایید.

از دیگر محصولات خوب برای کاشت در گلخانه، به ویژه در فصل تابستان، خیار گلخانه ای و فلفل گلخانه ای هستند. این ارقام را در خاک با زهکشی خوب بکارید و مطمئن شوید که نور کافی خورشید و رطوبت ثابت دریافت می کنند. با مراقبت مناسب، خیلی زود، خیارهای ترد و فلفل های تازه و شاداب را می توانید مستقیماً از گلخانه برداشت کنید.

به عنوان یکی از بهترین میوه های گلخانه ای، توت فرنگی را در نظر بگیرید. بوته های توت فرنگی گلخانه ای را می توانید در گلدان ها یا سبدهای آویزان در محیط گلخانه پرورش دهید. این میوه های آبدار در گرمای یک گلخانه رشد می کنند. یک مزیت عالی برای کشت گلخانه توت فرنگی این است که می توانید حتی به صورت عمودی برای صرفه جویی در فضا، آن را بکارید. با آبیاری و تغذیه منظم، در طول تابستان، محصول فراوان توت فرنگی های شیرین را برداشت خواهید کرد.

نگهداری گل ها و گیاهان زینتی در گلخانه ها در فصل تابستان

در حالی که سبزیجات و میوه ها ممکن است در مرکز توجه برای کشت گلخانه ای قرار بگیرند، اما زیبایی و عطری که گل های زینتی می توانند به گلخانه شما بیاورند را نباید نادیده بگیرید. در تابستان می توانید با کاشت انواع گیاهان گلدار، گلخانه خود را پر از رنگ و بوی تازه، و مملو از سرزندگی و شور و شوق کنید. این کار را از گل های پیازدار تابستانی نظیر سوسن، گلایول و گل محمدی شروع کنید. این شکوفه های پر زرق و برق به هر گلخانه ای ظرافت می بخشند و در طیف وسیعی از رنگ ها مطابق با سلیقه شما در دسترس هستند.

گل ها را در گلدان یا مستقیماً در زمین گلخانه بکارید و مطمئن شوید که نور خورشید و آب کافی برای رشد سالم دریافت می کنند. گیاهان یک ساله مانند گل اطلسی، گل همیشه بهار و شمعدانی نیز گزینه های بسیار خوبی برای کشت گلخانه ای هستند. این شکوفه‌های زیبا، نمایش رنگ های ثابتی را در طول ماه‌های تابستان ارائه می‌کنند.

از گلخانه خود در فصل تابستان مراقبت کنید

برای اطمینان از رشد بهینه همه محصولات در گلخانه، در طول تابستان، مراقبت و نگهداری مناسب ضروری است. در ادامه این قسمت، چند نکته برای حفظ سلامت و پرباری گیاهان ارائه داده ایم که می توانید از آنها استفاده کنید:

۱- آبیاری: رطوبت خاک را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت نیاز، گیاهان را آبیاری نمایید، مراقب باشید که آبیاری را بیش از حد انجام ندهید، چرا که موجب پوسیدگی ریشه گیاهان می شود. یک سیستم آبیاری قطره ای در گلخانه می تواند به حفظ سطح رطوبت، به ویژه در طول دوره های گرم کمک کند.

۲- تهویه: جریان هوای مناسب برای جلوگیری از تجمع گرما و شیوع بیماری در گلخانه بسیار مهم است. دریچه ها و درب ها را در طول روز باز کنید تا هوای تازه به گردش درآید، و یک فن برای تهویه اضافی نصب کنید.

۳- کنترل آفات: مراقب آفات رایج گلخانه ای مانند شته ها، مگس های سفید و کنه های عنکبوتی باشید. گیاهان خود را از نظر علائم آلودگی به طور منظم بررسی کنید و قسمت های آسیب دیده را به سرعت و با روش های کنترل آفات یا برخی حشره کش های ارگانیک، تیمار کنید.

۴- کوددهی: گیاهان گلخانه را به طور منظم با کود متعادل تغذیه کنید. کوددهی موجب رشد سالم و عملکرد فراوان محصولات می شود. از کود دهی بیش از حد محصولات در گلخانه، خودداری کنید؛ چیزی که می‌تواند منجر به عدم تعادل مواد مغذی شود.

با مراقبت و توجه مناسب، محصولات در گلخانه شما در طول ماه های تابستان، شکوفا می شود و انبوهی از محصولات تازه و شکوفه های سرزنده را در اختیار شما قرار می دهد.

چطور از گرمای بیش از حد گلخانه در تابستان جلوگیری کنیم؟

طبق تحقیقات اخیر که درباره تغییرات آب و هوا در جهان انجام شده است، نتایج نشان داده اند پیامدهای گرمایش جهانی می تواند بر کشاورزی گلخانه ای تأثیر بگذارد، بنابراین، حفاظت از گلخانه در برابر امواج گرمای شدید، بسیار اهمیت دارد. گرمای بیش از حد در گلخانه سه چالش مهم را در پی دارد که به صورت زیر می باشند:

  • کاهش عملکرد محصول: به دلیل تنش گرمایی که مانع فتوسنتز و سلامت گیاه می شود، بازده محصولات گلخانه ای ممکن است تا ۳۰ درصد کاهش یابد.
  • فشار آفات و بیماری: دمای بالاتر، گیاهان را مستعد ابتلا به آفات و بیماری ها می کند و در نتیجه باعث افزایش تلفات و هزینه ها می شود.
  • هزینه‌های انرژی: نیازبه نصب تجهیزات خنک ‌کننده در گلخانه، مصرف انرژی را افزایش می دهد و گلخانه داران را از طریق هزینه‌ های افزایش ‌یافته، تحت فشار قرار می‌دهد.

اگر گلخانه خیلی داغ باشد چه اتفاقی می افتد؟

گرمای بیش از حد گلخانه، یک چالش بزرگ است. در حالت ایده آل، شما باید راهی برای نظارت بر دمای گلخانه داشته باشید. محصولات مختلف در محدوده دمایی بهینه، رشد متفاوتی دارند، اما به عنوان یک قاعده کلی، دمای بالاتر از ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سانتیگراد) می تواند برای بسیاری از محصولات گلخانه ای رایج، تنش و استرس ایجاد کند. دماهای بالا اغلب با رطوبت کم، همراه است و می تواند باعث استرس بیشتر در گیاهان شود. اگر سطح رطوبت گلخانه به طور مداوم کمتر از ۳۰٪ باشد، نشانه دیگری از گرم بودن گلخانه است.

هنگامی که دمای گلخانه، از محدوده رشد مطلوب گیاه به طور قابل توجهی بالاتر می رود، گیاهان، استرس گرمایی را تجربه می کند و فرآیندهای فیزیولوژیکی آنها را مختل می کند. این شرایط می تواند منجر به پژمرده شدن برگ ها، کاهش اندازه میوه و در موارد شدیدتر، مرگ گیاه شود. همچنین ممکن است پیچ خوردگی برگ ها، سوختگی لبه های برگ، یا “تعرق” شدید گیاهان را مشاهده کنید. این علائم نشان می دهد که محصولات گلخانه شما با گرما دست و پنجه نرم می کنند و نیاز به مداخله به موقع شما دارند.

۹ راه خوب برای محافظت از گیاهان در برابر گرمای بیش از حد در گلخانه

مدیریت گلخانه در تابستان
مدیریت گلخانه در تابستان

۱- محصولات مقاوم به گرما را برای کشت انتخاب کنید

وقتی صحبت از تحمل گرما به میان می آید، همه محصولات گلخانه، یکسان رفتار نمی کنند. برخی از محصولات مانند گوجه فرنگی، فلفل و خیار می توانند دمای بالاتری را نسبت به سایرین تحمل کنند، اما ارقامی از جمله کاهو و توت فرنگی نسبت به گرما، حساس تر هستند.

۲- سایه انداز یا شید گلخانه می تواند از محصولات محافظت کند

شید یا سایبان گلخانه ای یکی از راه های خنک سازی گلخانه در تابستان است. این سایه انداز، مقدار نور خورشید که به داخل وارد می شود را کاهش می دهد و می تواند به خنک نگه داشتن گلخانه کمک کند. شید گلخانه در رنگ ها و بافت های مختلف موجود است، بنابراین گلخانه داران می توانند نوع مناسب آن را برای نیازهای خاص خود انتخاب کنند. اگر گلخانه شما در مناطقی با آب و هوای گرم قرار دارد، باید یک سایه انداز با رنگ تیره تر و تراکم بالاتر انتخاب کنید.

۳- از فن گلخانه و تجهیزات تهویه ای استفاده کنید

فن های تهویه می توانند به گردش هوا در گلخانه کمک کنند. این کار را از طریق حذف هوای گرم و جایگزینی آن با هوای خنک تر انجام می دهند. این امر به ویژه در هوای گرم، زمانی که هوای داخل گلخانه به سرعت راکد و گرم تر می شود، اهمیت دارد.

۴- پدهای خنک کننده و سیستم تبخیری را در گلخانه نصب کنید

پدهای خنک کننده در سیستم تبخیری، با روش تبخیر آب، هوا را خنک می کنند. این پدهای سلولزی در آب و هوای خشک، بیشترین تأثیر را دارند. برای حفظ اثربخشی، پدها باید همیشه تمیز نگه داشته شوند و آب مصرفی در سیستم نیز باید خالص باشد. پدهای خنک کننده تبخیری می توانند سطح رطوبت را افزایش دهند، بنابراین باید با سیستم های تهویه یا رطوبت زدایی به کار روند.

۵- کنترل کننده های شرایط محیطی را در گلخانه نصب کنید

از تجهیزات کنترل ‌کننده‌های شرایط محیطی برای کنترل و نظارت بر گرمایش در گلخانه‌ها استفاده کنید تا مطمئن شوید که محصولات تان مقدار مناسب گرما را در زمان مناسب دریافت می‌کنند.

۶- دما و رطوبت گلخانه را به دقت کنترل کنید

اگر دما یا رطوبت، بیش از حد افزایش پیدا کند، خطر گرم شدن بیش از حد؛ گلخانه را تهدید می کند. گلخانه یک محیط کنترل شده است و کنترل درجه حرارت و رطوبت برای سلامت گیاهان بسیار اهمیت دارد. از فن‌آوری حسگرهای پیشرفته، مانند سیستم کنترل آب و هوای هوشمند، برای کنترل دقیق این عوامل حیاتی، یا از سنسور دمای خودکار برای گلخانه استفاده کنید. این سیستم نه تنها شرایط فعلی را نشان می دهد، بلکه به شما این امکان را می دهد سطح دمایی و رطوبت مورد نظرتان را تنظیم کنید. هنگامی که حسگرها تشخیص دهند دما یا رطوبت، شدید است، سیستم به طور خودکار تنظیم می شود و گیاهان شما را از تنش گرمایی احتمالی محافظت می کند.

۷- علائم تنش گرمایی گیاهان به طور مرتب در تابستان، بررسی کنید

بازرسی منظم گلخانه می تواند در تشخیص زودهنگام علائم تنش گیاهان به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید، مداخله زودهنگام، عامل کلیدی در مدیریت استرس گرمایی است.

۸- از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید

سیستم آبیاری قطره ای، آب را مستقیماً به ناحیه ریشه هدایت می کند و به این روش، از دست دادن آب در اثر تبخیر و رواناب، کاهش می یابد. همچنین از آبیاری بیش از حد، که می تواند بیماری های قارچی را به ویژه در شرایط گرم و مرطوب ایجاد کند، جلوگیری می نماید.

۹- پنل های خورشیدی، سیستم های حرارتی را برای گلخانه نصب کنید

این سیستم ها شامل استفاده از صفحه نمایش یا پانل های خورشیدی است که برای کنترل نور و گرمای ورودی طراحی شده اند و عملکرد دوگانه ای دارند. در طول روز، صفحات حرارتی می توانند بخشی از نور خورشید را منعکس کنند تا تجمع گرما در گلخانه کاهش یابد. هنگام شب، این صفحات به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کنند، گرما را به دام می اندازند و از خنک شدن سریع گلخانه جلوگیری می کنند. این روش به طور موثر، دمای بهینه و ثابت را در گلخانه حفظ می کند که برای سلامت و بهره وری گیاه مفید است. پنل های حرارتی می توانند به شکل دستی یا خودکار تنظیم شوند؛ پانل های خودکار، برای استفاده بسیار ساده و آسان است، و دقت بیشتر در کنترل اقلیم گلخانه را فراهم می کند. پانل های حرارتی با مدیریت موثر دما، نقش مهمی در محافظت از محصولات گلخانه در برابر نوسانات شدید دما و استرس گرمایی دارند.

دانش گلخانه و باغبانی را از “مجله اینترنتی همیار گلخانه” دنبال کنید

سایت همیار گلخانه، مرجع ارائه بهترین و معتبرترین مقالات و مطالب صنعت گلخانه و باغبانی است و همواره سعی می کند با استفاده از منابع خارجی و انگلیسی که در سراسر جهان منتشر می شوند، دانش گلخانه ای را مورد بررسی قرار دهد. این وبسایت، مطالب تخصصی را ترجمه و منتشر می کند تا راهنمای مفیدی برای همه علاقه مندان به کشت گلخانه ای، باغبانی، محوطه سازی، محیط زیست، سموم شیمیایی، مدیریت گلخانه و … باشد. شما می توانید موضوعات دلخواه تان را در این وبسایت جستجو نموده و مطالعه کنید.

از شما دعوت می کنیم به سایت همیار گلخانه به آدرس اینترنتی www-hamyar-golkhane.ir سری بزنید! اینجا یاد می گیرید چطور گلخانه داری کنید، به باغبانی مشغول شوید و سرگرمی لذت بخشی را از طریق کشت و کار سبزیجات یا نگهداری گل و گیاه تجربه کنید!

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا