رپورتاژ

کاربردهای دمپر

 • دمپرها از اساسی‌ترین تجهیزات برای کنترل جریان هوا هستند. این دریچه‌ها نه تنها در منازل، بلکه در محیط‌هایی چون بیمارستان، هتل، نیروگاه، صنایع نفت و گاز، ساختمان‌های تجاری و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای همین میتوان گفت دمپر جزو مهمترین تجهیزات بوده و از طیف گسترده‌ای از کاربردها برخوردار می‌باشد. حال سوالی که مطرح است این است که دمپر چه وظیفه‌ای دارد و مهمترین انواع آن کدامند؟ در ادامه مطلب به بررسی این موارد پرداخته و با کاربردهای دمپر به خوبی آشنا خواهیم شد.

  دمپر چیست؟

  دمپر چیست؟
  دمپر چیست؟

  دمپر Damper یک صفحه فلزی یا دریچه است که با باز و بسته شدن، سبب تنظیم جریان هوای عبوری از داکت و کانال می‌شود. با نصب دمپر در محیط و تنظیم آن، میتوان میزان جریان هوای گرم یا سرد به نقاط مختلف محیط را تنظیم کرد. در واقع با این دریچه‌ها امکان تنظیم هوای ورودی به هر اتاق یا فضایی وجود دارد و میتوان دما و شدت جریان هوا را بسته به شرایط کاهش یا افزایش داد. در کنار این موارد امکان تغییر جهت جریان هوا از طریق تنظیم تیغه‌ها وجود دارد.

  در رابطه با مکان نصب دمپر باید اشاره کنیم که این دریچه‌ها در هر مکانی که احساس شود کیفیت هوای ورودی و خروجی مهم است، میتوانند مورد نصب قرار بگیرند. این مکان میتواند یک منزل مسکونی و یا یک نیروگاه پتروشیمی باشد. البته نوع دمپر در هر فضایی متفاوت است. برای مثال در نیروگاه‌ها و صنایع نفت و گاز از دمپرهای سنگین صنعتی استفاده می‌شود. همچنین در تونل‌های زیرزمینی چون مترو و معادن که نیاز به تهویه هوا و کنترل دود در شرایط اضطراری است، از دمپر حریق استفاده می‌گردد.

  محل قرارگیری دمپر و نحوه تنظیم آن

  دمپرها در دستگاه‌های تهویه مطبوع HVAC نظیر هواساز کاربرد دارند. این دریچه‌ها اغلب در جایی از سیستم داکت قرار می‌گیرند که شاخه شاخه است یا دچار برآمدگی شده است. دمپرهای نوع دستی دارای یک میله هستند که میتوان با یک اهرم یا پیچ گوشتی آنها را تنظیم کرد. برای این کار باید دسته را در محل مورد نظر خود تنظیم کرده و سپس مهره را محکم نگه داشت تا موقعیت خود را حفظ کند.

  در زمان تنظیم دمپرها مرحله آزمایش و خطا باید به درستی طی شود. جهت باز کردن دمپر، اهرم را در موقعیتی قرار دهید که با کانال موازی باشد. این کار باعث می‌شود تا هوا از طریق کانال به حداکثر میزان خود برسد. پس از آن باید اهرم را در موقعیت افقی کانال قرار دهید تا بسته شود. در صورتی که با تنظیم دمپر مشکلات مربوط به دمای محیط حل نشد، بهتر است از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و تنظیم دمپر را به آنها بسپارید.

  بررسی انواع دمپر و کاربردهای هر کدام

  بررسی انواع دمپر و کاربردهای هر کدام
  بررسی انواع دمپر و کاربردهای هر کدام

  اگر بخواهیم به کاربردهای دمپر بپردازیم، باید با انواع آن آشنا شویم. با اینکه دمپرها از نظر عملکردی به هم شباهت زیادی دارند، اما هر کدام جهت کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی انواع دمپر و کاربردهای هر کدام می‌پردازیم.

  • فایر دمپر

  دمپر ضد حریق یا فایر دمپر، برای جلوگیری از عبور آتش و دود از یک منطقه به منطقه دیگر استفاده می‌شود. عملکرد آنها هم به این صورت است که تیغه دمپرها با فیوز آلیاژی مخصوص همیشه در حالت باز قرار دارد. حال اگر دمای محیط بیش از ۷۰ درجه سانتی گراد شود، این فیوز ذوب می‌شود و با فشار فنر سب بسته شدن پره‌های دمپر و مسدود شدن مسیر کانال می‌گردد. پس کاربرد دمپر ضد حریق، جلوگیری از ورود دود و آتش به سایر بخش‌ها است و میتواند سبب افزایش ایمنی در محیط گردد.

  • دمپر هوابر

  در محیط‌هایی که محدودیت فضا وجود دارد، جهت اتصال دریچه‌ها به کانال‌های انتقال هوا از دمپر هوابر استفاده می‌شود. در واقع کاربرد دمپر هوابر، انتقال هوا بر سر انشعابات کانال هوا است. این دمپرها از پره‌های هلالی شکل به اندازه بازشوی روی کانال برخوردار هستند و با باز شدن در خلاف جهت جریان هوا، سبب هدایت یا برش هوا به سمت بازشو می‌شوند. هر چقدر پره‌های هلالی دمپر هوابر بیشتر باز شوند، هوای هدایت شده هم بیشتر می‌شود.

  • دمپر صنعتی

  در محیط‌های صنعتی که جریان هوای مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است، از دمپر صنعتی استفاده می‌شود. این دمپرها در ورودی هوا یا در مسیر کانال نصب می‌شوند و تنظیم فشار هوا و قطع و وصل کردن جریان هوا از طریق آنها صورت می‌گیرد. علاوه بر این دمپرهای صنعتی میتوانند از ورود گرد و غبار و حشرات به محیط جلوگیری نمایند.

  خرید دمپر از بهترین تولیدکنندگان کشور

  از آنجایی که دمپرها از اجزای مهم در ساختمان و سیستم تهویه هوا هستند و نقش مهمی در کیفیت هوای ورودی و خروجی دارند، باید در خریدشان به موارد مهمی دقت شود. در واقع نه تنها انتخاب نوع دمپر از اهمیت زیادی برخوردار است، بلکه در نظر گرفتن چندین نکته در زمان خرید آن نیز اهمیت زیادی دارد. یکی از نکات مهم در این زمینه، توجه به شرکت دمپرسازی است. کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدکننده دمپر باید این محصولات را با کیفیت بالا و رعایت استانداردها تولید نمایند. هر چقدر طراحی و تولید دمپر با دقت و کیفیت بالاتری صورت بگیرد، مقاومت آن در برابر خوردگی و هر نوع شرایط جوی بیشتر می‌شود. از این رو برای سفارش و خرید دمپر حتما به سراغ شرکت‌های معتبر بروید و در این رابطه تحقیقات لازم را انجام دهید.

  خرید دمپر با بهترین کیفیت از سبلان تهویه برودت

  خرید دمپر با بهترین کیفیت از سبلان تهویه برودت
  خرید دمپر با بهترین کیفیت از سبلان تهویه برودت

  شرکت سبلان تهویه برودت یکی از شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و تولید انواع تجهیزات تهویه هوا و سیستم‌های شوتینگ زباله است. این شرکت در زمینه تولید کانال انتقال هوا و دریچه‌های تنظیم هوا نظیر دمپر فعالیت دارد و کلیه محصولات خود را به صورت کاملا مدرن و منطبق با جدیدترین دانش و تکنولوژی‌های روز دنیا تولید می‌نماید. برای همین اگر به دنبال یک شرکت معتبر جهت سفارش و خرید انواع دمپر هستید، میتوانید از طریق این شرکت اقدام کنید و دمپر مورد نظر خود را تهیه نمایید. از مهمترین ویژگی‌های دمپرهای سبلان تهویه برودت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استحکام و مقاومت بالا
  • مقرون به صرفه بودن
  • کیفیت بالا در تهویه هوای محیط
  • مقاومت خوب نسبت به سایش و خوردگی
  • امکان استفاده در فضاهای مختلف همچون بخش‌های صنعتی

  در رابطه با انواع دمپر قابل خرید در این شرکت هم باید به دمپر بین کانالی (دستی و موتوری)، دمپر صنعتی، دمپر ضد حریق و دمپر هوابر اشاره کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با کارشناسان فروش شرکت سبلان تهویه برودت تماس حاصل فرمایید.

  قیمت خرید دمپر چقدر است؟

  قیمت دمپر همچون هر سازه دیگری به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال مبنای قیمت دمپرها با ابعاد داخل کانال ارتباط زیادی دارد. با اینکه دمپرها بیشتر در اندازه ۶۰ در ۶۰ ساخته می‌شوند، اما امکان ساخت آنها در ابعاد مختلف و ضخامت‌های بالا نیز وجود دارد.

  جمع بندی

  دمپرها از مهمترین تجهیزات برای کنترل جریان هوا هستند و در بسیاری از محیط‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دریچه‌ها شامل انواع مختلفی هستند که هر یک کاربرد و خصوصیات خود را دارند. در واقع با اینکه دمپرها از نظر عملکردی به هم شباهت دارند، اما هر کدام جهت کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما میتوانید دمپر مورد نظر خود را از شرکت سبلان تهویه برودت تهیه کنید و از آن جهت تنظیم جریان هوا و کنترل دما در بخش‌های مختلف محیط استفاده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا