رپورتاژ

مشکلات رایج چمن مصنوعی و نحوه حل آن ها

چمن مصنوعی مزایای زیادی دارد و به کمک آن می توان تا سال های طولانی از زیبایی یک محیط لذت برد. اما برخی از مشکلات از نصب تا نگهداری این کفپوش کاربردی وجود داشته که باعث می شود خیلی از افراد در مورد استفاده از چمن مصنوعی دچار چالش شوند. در این مطلب با هم مشکلات رایج چمن مصنوعی و نحوه حل آن ها را یاد می گیریم تا از این به بعد به راحتی از این کفپوش زیبا و بادوام در زیباسازی فضاهای داخلی و بیرونی استفاده کنید:

مشکلات رایج چمن مصنوعی و رفع آن
مشکلات رایج چمن مصنوعی و رفع آن

۶ مشکل رایج در مورد چمن مصنوعی و نحوه حل آن ها

قطعاً چمن مصنوعی برای حیاط، تراس، روف گاردن و… یکی از ایده های جذاب به شمار می آید که باعث می شود فضایی بسیار زیبا، سرسبز و شیک داشته باشیم. اما ممکن است گاهی برخی از مشکلات مانع از آن شوند که از این کفپوش نهایت استفاده را برد. در ادامه ۶ مورد از رایج ترین و متداول ترین این دسته از مشکلات و چالش هایی که افراد در رابطه با چمن مصنوعی دارند را بررسی نموده و برای هر کدام راه حلی معرفی می کنیم:

رشد علف هرز

مناسب بودن قیمت چمن مصنوعی باعث شده خیلی از افراد به جای چمن طبیعی یا استفاده از کفپوش هایی مانند سنگفرش، به سراغ چمن مصنوعی بروند اما رشد علف هرز یکی از مشکلاتی است که چمن مصنوعی بر روی زمین های خاکی به همراه دارد. اگر چه با نصب چمن مصنوعی، رشد علف های هرز کمتر می شود اما در هر حال بعضی از علف های هرز مقاوم زیر چمن های مصنوعی رشد می کنند.

راه حل: برای حل چنین مشکلی نیاز به نصب یک مانع یا غشای علف های هرز با کیفیت بالا است، از یک علف کش قوی استفاده کنید و حتماً طبق دستورالعمل های لازم، چمن مصنوعی را نصب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

جمع شدن خزه ها

یکی دیگر از مشکلاتی که در مورد چمن هایی مصنوعی رخ می دهد ایجاد خزه است و اگر خزه در منطقه مستعد رطوبت قرار داشته باشد این مشکل وخیم تر می شود.

راه حل: به منظور جلوگیری از تجمع خزه نیاز به انجام برخی از تعمیرات اساسی چمن مصنوعی است. همچنین برای جلوگیری از رشد کپک های به وجود آورنده خزه نیاز است که مرتب زباله های سست تمیز شده و همچنین از دمنده برگ استفاده کنید. همچنین در صورت داشتن حیوان خانگی نیاز است که جای فضولات و ادرار آن ها را تمیز کنید تا از ایجاد خزه جلوگیری شود. زهکشی قبل از نصب نیز می تواند به جلوگیری از بروز چنین مشکلی کمک کند.

در کل تمیز کردن چمن مصنوعی به صورت منظم و دوره ای می تواند نقش موثری در جلوگیری از ایجاد خزه داشته باشد.

بلند شدن لبه ها

گاهی چمن های مصنوعی از گوشه های نصب بلند می شوند و ظاهر نامناسبی را به وجود می آورند و این موضوع ناشی از نصب نادرست چمن مصنوعی است.

راه حل: برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی حتماً چمن مصنوعی را به صورت صحیح و اصولی نصب کنید و برای چسباندن لبه ها از ابزار مناسب و اتصالات ایمن کمک بگیرید.

زهکشی ضعیف

6 مشکل رایج چمن مصنوعی
۶ مشکل رایج چمن مصنوعی

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد با چمن مصنوعی دارند مشکلات ناشی از زهکشی نادرست است. زهکشی نادرست باعث جمع آوری آب توسط چمن مصنوعی شده و به همین دلیل با هر بارش باران، گودالی از آب روی چمن مصنوعی ایجاد می شود که مشکلات پیچیده تری را به همراه خواهد داشت.

راه حل: به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات زهکشی نیاز است که چمن مصنوعی را از همان ابتدا به صورت اصولی و صحیح نصب کنید و قبل از نصب چمن مصنوعی، از وضعیت زهکشی آن مطمئن شوید.

انتخاب چمن مصنوعی مناسب

اگر چه خیلی از افراد فکر می کنند انتخاب چمن مصنوعی بسیار ساده است اما تجربه افراد چیز دیگری را نشان می دهد. خیلی از افراد بعد از نصب چمن مصنوعی متوجه شده اند که چمن مصنوعی انتخابی برای استفاده آن ها مناسب نیست. در واقع چمن های مصنوعی دارای انواع مختلفی هستند که هر یک کاربردهای خاص خود را دارند.

راه حل: ابتدا نیاز خود را مشخص کنید و بعد، از بین انواع چمن مصنوعی بهترین گزینه را طبق شرایط فضای موردنظر انتخاب و خریداری کنید.

آسیب حرارتی

قرارگیری طولانی مدت چمن مصنوعی در معرض آفتاب و به ویژه در روزهای گرم تابستان می تواند اثراتی منفی بر روی این کفپوش داشته باشد که ذوب شدن تقریبی الیاف چمن و ایجاد تیغه هایی سفت و آزاردهنده یکی از آن هاست.

راه حل: برای آن که از چنین مشکلی جلوگیری شود باید در زیر لبه های چمن، حداکثر گردش هوا انجام شود، لبه ها به طور کامل آب بندی نشده و جلوی جریان هوا گرفته نشود. استفاده از شلنگ های مه پاش نیز می تواند به تنظیم دما در هوای گرم و مرطوب کمک کند. همچنین استفاده از سازه هایی سایه بانی مانند چتر نیز بسیار موثر است.

حرف آخر

چمن مصنوعی یکی از بهترین کفپوش هایی است که در بسیاری از فضاها قابل استفاده است و مزایای متعدد آن باعث شده است افراد بسیاری این کفپوش را بهترین کفپوش بدانند. اما گاهی برخی از مشکلات وجود داشته که باعث می شوند عده ای از افراد تجربه خوبی از این کفپوش نداشته باشند. این در حالی است که اکثر این مشکلات به راحتی قابل حل هستند. در این مطلب با هم چندین مورد از مشکلات رایج چمن مصنوعی را بررسی نموده و راه حلی را برای رفع هر کدام معرفی کردیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا