پزشکیسبک زندگی

دارچین و عوارض خطرناکش + مصرف دارچین برای این افراد ممنوع است!

دارچین و عوارض خطرناکش + مصرف دارچین برای این افراد ممنوع است!

دارچین و عوارض خطرناکش و مصرف بیش از حد و زیاده روی در استفاده از دارچین

این بار میخواهیم در بخش پزشکی تهران کیوسک شما را با عوارض جانبی مصرف زیاد دارچین آشنا کنیم.

در حالی که دارچین مزایای زیادی دارد،

اما ما نگاهی به ۱۲ مورد از عوارض دارچین از کاهش سطح قند خون تا افزایش گرمای بدن می اندازیم.

یک رویکرد عملی منطقی به دارچین را در نظر بگیرید و مزایا و معایبش را بدانید ؛

آنچه در ادامه خواهید خواند عوارض زیاده روی در مصرف دارچین است پس به طور کلی دارچین ادویه مضری نیست.

دارچین و عوارض خطرناکش و مضرات مصرف بیش از حد دارچین

عوارض دارچین
عوارض دارچین
۱. تجمع سمی:

مصرف زیاد دارچین در طول دوران طولانی باعث ساخت سطح ویژه ای از مسمومیت در بدن می شود. مقدار توصیه شده دارچین با توجه به وزارت بهداشت، ۶ گرم در ۶ روز از هفته یا کم تر است که در این سطح، دارچین برای بسیاری از مردم ایمن است.

توصیه می کنیم یک روز از هفته را از دارچین استراحت دهید و در ۶ روز دیگر هفته ادامه دهید. این به هر نوع سمی اجازه می دهد که از سیستم شما پاک سازی شود یا می توانید ۵ روز و ۲ روز استراحت از دارچین در آخر هفته دوباره امتحان کنید.

۲. زایمان زودرس:
عوارض دارچین در بارداری
عوارض دارچین در بارداری

زنان باردار نباید دارچین مصرف کنند.

این به این دلیل است که دارچین (به خصوص روغنی اش) می تواند زایمان زودرس و یا انقباضات رحمی را القا کند.در حالی که دارچین به ناراحتی های شکم، گاز و سوهاضمه کمک می کند، اما شما نباید در حالی در دوران بارداری از این ماده استفاده کنید.

گاهی نوشیدن یک فنجان چای دارچین به احتمال زیاد ایمن است، اما چرارا به خود بدهید؟ استفاده از قرص های دارچین و یا به خصوص بوی روغن دارچین را باید کلا از زندگیتان حذف کنید.

۳. کومارین و سایر محصولات سمی:

افرادی که به صورت روزانه دارچین را برای رژیم غذایی و یا دیگر دلایل سلامتی مصرف می کنند، باید از دارچین سیلان استفاده کنند که فقط ۰.۰۳ – ۰.۰۴ % کومارین دارد.

انواع دیگر دارچین دارای سطوح بالایی (در حدود ۰.۴ – ۰.۸ %) کومارین هستند که اگر روزانه و یا در دوزهای بالا مصرف شوند، می تواند منجر به نقص کبد شود.

اروپاییان به خاطر اثرات آن بر کبد، دارچین کاسیا را برای مدتی ممنوع کرده بودند. دارچین کاسیا حاوی، بنزن،۱،۱″ -( ۲- بوتن – ۴،۱- دییل) بیس – بنزن، ۱،۱″ ( ۱، ۲ – ، سیسلوبوتاندییل) بیس –

، پالماتیک اسید، استاریک اسید، ۴ – فنیل بوتیل کلرید ، و ( ۲، ۳- دیفنیل سیکلوپروپیل) متیل فنیل سولفوکسید، که در دارچین سیلان در مقادیر ناچیزی وجود دارند.

۴. قند خون:

عوارض دارچین در قند خون
عوارض دارچین در قند خون

دارچین نیز می تواند میزان قند خون شما را کاهش دهد.در حالی که ۲ قاشق چای خوری پودر دارچین سیلان یا جوشاندن چوب دارچین در چای نمی تواند تاثیر زیادی روی سطح قند خون داشته باشد، اما روغن چوب دارچین سیلان می تواند منجر به افت شدید در سطح قند خون شود به خصوص اگر دارو مصرف می کنید.

پس مراقب باشید. اگر بیش از ۲-۳ قطره از عصاره روغن چوب دارچین سیلان را به چای یا قهوه اضافه می کنید، ممکن است احساس سبکی بکنید. اما طعم آن وقتی که به طور متوسط استفاده می شود، باور نکردنی است.

احتمالاً یکی از دلایلی که کوکا کولا از چوب دارچین سیلان در “کوکاکولا” هایش استفاده می کند همین است، هر چند که این نوشابه ها حاوی مقدار زیادی قند هستند.

۵. رقیق کننده خون:

دارچین به ظاهر خون را پاک می کند. این خواص رقیق کنندگی خون به طور خاص در دارچین کاسیا بالا است، در حالی که دارچین سیلان به نظر نمی رسد که خون را رقیق کند.

این خاصیت رقیق کنندگی خون در دارچین به ظاهر به آن کمک می کند به عنوان یک عامل انعقاد کننده به خصوص برای افرادی که از بیماری های قلبی رنج می برند، عمل کند.

بنابراین باید مراقب باشید که دارچین را با داروهای رقیق کننده خون دیگر نخورید و این دلیل این است که چرا پزشکان توصیه نمی کنند دارچین را در هنگام مصرف دارو مصرف کنید.

۶. آلرژی:
 دارچین باعث الرژی
دارچین باعث الرژی

یک اقلیت کوچک از مردم ممکن است نسبت به دارچین حساسیت داشته باشند، حتی اگر آن را قبلاً بدون هیچ اثر بدی مصرف کرده باشند. علایم معمولاً شامل آبریزش بینی، اشک چشم و یا درد چشم ها، تنگی نفس (معمولا با بوی روغن دارچین)، معده ناراحت، ورم بینی، گیجی، سرگیجه، افت ناگهانی فشار خون و حالت تهوع است.

بیشتر اوقات حساسیت های دارچین زندگی را تهدید نمی کند. در حالی که بزرگ ترها اغلب حساسیت های دارچین را دارند, اما کودکان خردسال به ویژه نوزادان و کودکان نوپا ممکن است یک واکنشی را ایجاد کنند، گاهی اوقات از طریق مادری که دارچین می خورد منتقل شده.

اگر به آلرژی دارچین مشکوک هستید، تمام آثار آن را از خانه بردارید. دارچین در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد, بنابراین مطمئن شوید که چیزی که مصرف می کنید حاوی دارچین نیست. تست های آلرژی باید مشخص کند کدام نوع دارچین است که به آن آلرژی دارید.

۷. تحریک پوست:

اگر روغن دارچین را بدون رقیق کردنش لمس کنید، پوست شما را تحریک می کند و احساس سوزش می کند. پودر فلفل چیلی. به ویژه اگر دستگاه تناسلی را پس از برخورد با روغن خالص دارچین لمس کنید، بسیار حاد است. بنابراین بهتر است که دستکش بپوشید و یا مراقب باشید که هیچ کدام از آن ها را روی دستتان نگذارید.

۸. افزایش ضربان قلب:

افزایش ضربان قلب
افزایش ضربان قلب

مقدار بالای دارچین می تواند برای افراد با بیماری قلبی خطرناک باشد، چون دارچین به افزایش ضربان قلب مشهور است. همین طور هم روغن دارچین رقیق می تواند باعث افزایش سریع ضربان قلب خصوصاً در کودکان شود. به یاد داشته باشید که روغن دارچین بسیار قوی است و باید قبل از استفاده رقیق شود.

۹. دارچین می تواند باعث خطر خفگی شود:

در ادامه دارچین و عوارض خطرناکش که اخیراً نوجوانان و حتی والدین این را بازی می کنند که چه کسی می تواند یک قاشق سوپ خوری یا بیشتر پودر دارچین را قورت دهد. بلعیدن پودر دارچین بدون آب یک خطر خفگی جدی ایجاد می کند که می تواند منجر به مرگ شود.

پودر دارچین می تواند به ریه ها نفوذ کرده و باعث عفونت شدید قفسه سینه شود، که منجر به عوارض شدید تنفسی می شود. ریه ها می تواند خراب شود و اگر به دستگاه تهویه دسترسی نداشته باشید مرگ حتمی است. همچنین باعث زخمی شدن ریه شما در آینده خواهد شد. در واقع هر پودری می تواند باعث این مشکلات شود.

۱۰. قرص های دارچین:

ما اعتقاد نداریم که قرص های دارچین یا کپسول ها ایمن هستند و یا حتی می توانند به خاطر چیزهایی مثل سیلیکون دی اکسید که در تولید این قرص ها استفاده می شود، ایمن و موثر باشند.

۱۱. تعارض با آنتی بیوتیک:

دارچین به روش های مختلفی می تواند مانند یک آنتی بیوتیک عمل کند, که البته همه آن ها طبیعی هستند. استفاده از آنتی بیوتیک های تجاری به همراه دارچین می تواند باعث ایجاد ناسازگاری هایی شود. این مانند مصرف مقدار مضاعف آنتی بیوتیک است.

بهتر است در هنگام مصرف آنتی بیوتیک، دارچین را حذف کنید و با پزشک خود مشورت کنید. FDA می گوید که دارچین دارای ویژگی های سلامتی اثبات شده نیستند. اگر اینطور است, چرا از فروشش به عنوان دارو جلوگیری می شود!

۱۲. گرمای بدن:

پزشکی چینی می گوید که از هر چیزی که در صورت لزوم گرمای بدن را افزایش می دهد, اجتناب کنید. دارچین، فلفل سیاه، فلفل قرمز، گل کلم، خرچنگ، سیر، زنجبیل، برنج قهوه ای، کیمچی پیاز و کدوتنبل ممکن است حرارت بدن را افزایش دهد.

با افزایش گرمای بدن و یا التهاب, بدن برای بیرون ریختن گرمای اضافی تلاش خواهد کرد. این کار معمولاً شکل جوش را در زیر زبان، لب های ترک خورده, جوش و یا یک موکوس ضخیم سفت می گیرد که از چشم ها تراوش می کند.

ممکن است در زمستان چنین احساسی نداشته باشید، اما در طول تابستان خیلی بیشتر احساس می شود، اگر دارچین مصرف کنید. اگر برای مثال در سن یائسگی هستید، از دارچین دوری کنید.

منابع : نمناک

گرداوری : تهران کیوسک

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا