رپورتاژ

راهنمای خرید بهترین هویه

 • راهنمای خرید بهترین هویه

  چکیده : بدون شک هویه مهمترین وسیله برای لحیم کاری و مونتاژ است و بدون آن نمیتوان به این امور پرداخت. هویه ابزاری دستی است که اغلب به صورت قلمی یا تفنگی طراحی و تولید می‌شود. زمانی که این وسیله به برق شهری متصل شود، المنت آن داغ شده و گرمای لازم جهت ذوب لحیم، به نوک هویه منتقل می‌شود. در این زمان هویه آماده استفاده بوده و میتوان از آن برای لحیم کاری، مونتاژ یا دمونتاژ کردن قطعات استفاده کرد. برای اینکه بتوانید بهترین هویه را برای خود خریداری کنید، باید با انواع آشنایی داشته باشید.

  خرید بهترین هویه
  خرید بهترین هویه

  اگر جزو افرادی هستید که با برق و الکترونیک سروکار دارید، حتما با هویه و کاربرد آن آشنایی دارید. هویه یکی از لوازم‌ بسیار پرمصرف در صنعت الکترونیک است که جهت لحیم کاری و مونتاژ قطعات استفاده می‌شود. برای همین انتخاب درست آن نقش مهمی در کیفیت لحیم کاری دارد. اگر به دنبال خرید هویه هستید و اطلاعات کافی راجع به خرید آن ندارید، در این مطلب همراه ما باشید تا با نکات خرید هویه برای افراد مبتدی و حرفه‌ای آشنا شوید.

  هویه؛ مهمترین ابزار لحیم کاری

  بدون شک هویه مهمترین وسیله برای لحیم کاری و مونتاژ است و بدون آن نمیتوان به این امور پرداخت. هویه ابزاری دستی است که اغلب به صورت قلمی یا تفنگی طراحی و تولید می‌شود. زمانی که این وسیله به برق شهری متصل شود، المنت آن داغ شده و گرمای لازم جهت ذوب لحیم، به نوک هویه منتقل می‌شود. در این زمان هویه آماده استفاده بوده و میتوان از آن برای لحیم کاری، مونتاژ یا دمونتاژ کردن قطعات استفاده کرد. برای اینکه بتوانید بهترین هویه را برای خود خریداری کنید، باید با انواع آشنایی داشته باشید. در ادامه به شرح مهمترین انواع هویه خواهیم پرداخت.

  با انواع هویه‌های موجود در بازار آشنا شوید

  هویه‌ها از نظر کاربری شامل دو دسته ثابت و متغیر هستند که در زیر به هر کدام از آنها اشاره می‌کنیم.

  • هویه ثابت

  هویه‌های ثابت از ساده‌ترین انواع هویه هستند و معمولا افراد مبتدی کار خود را با این دسته از هویه‌ها شروع می‌کنند. هویه‌های ثابت از دمای ثابت برخوردارند و امکان تنظیم دما ندارند. برای همین از آنها میتوان تنها برای یک توان ثابت استفاده کرد. هویه‌های ثابت خود به دو دسته معمولی و قابل حمل تقسیم می‌شوند.

  هویه‌های معمولی: این دسته از هویه‌ها با استفاده از برق شهری کار می‌کنند و توان‌های مختلفی از ۱۵ وات الی چند صد وات دارند. از این هویه‌ها برای لحیم کاری و مونتاژ قطعات برد الکترونیکی و موبایلی استفاده می‌شود.

  هویه‌های قابل حمل: این دسته از هویه‌ها بدون نیاز به اتصال به برق کار می‌کنند و در هر شرایط و محیطی قابل استفاده هستند. هویه‌های قابل حمل شامل سه دسته هویه گازی، هویه باتری‌خور و هویه شارژی می‌شوند.

  • هویه گازی: منبع تغذیه این دسته از هویه‌ها، گاز است. هویه گازی مخزنی دارد که درون آن با گاز مناسبی پر می‌شود تا بتوان از آن در هر زمانی استفاده کرد. زمانی که گاز مخزن به اتمام برسد، هویه قابل کار کردن نبوده و باید برای شارژ گاز آن اقدام کرد.

  • هویه باتری‌دار: منبع تغذیه این هویه باتری‌های قلمی است که معمولا از نوع ۱.۵ ولتی می‌باشند. این هویه‌ها نیز تا زمانی که باتریشان انرژی داشته باشد، قابل استفاده هستند. پس از آن باید باتری هویه را با باتری‌های جدید جایگزین کرد.

  • هویه شارژی: هویه‌های شارژی یکی دیگر از هویه‌های ثابت و قابل حمل هستند. این هویه‌ها با قرار گرفتن در پایه شارژ مخصوص، شارژ می‌شوند و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این هویه‌ها نیز می‌توان برای لحیم کاری‌های کوچک و ضروری در فضای باز استفاده کرد.

  • هویه متغیر

  در مقابل هویه‌های ثابت، هویه‌های متغیر قرار دارند. این هویه‌ها برخلاف هویه‌های ثابت هستند و میتوان در آنها توان و دمای دستگاه را در مقدار دلخواه تنظیم کرد. با وجود هویه‌های متغیر، دیگر نیازی به چندین هویه‌ی ثابت در توان‌های مختلف نخواهد بود. نوع جدید هویه‌ متغیر که به هویه هوای گرم یا هیتر شهرت دارد، دارای پایه (بیس) هستند و کنترل دما در آنها به صورت دیجیتالی انجام می‌شوند. در هویه هوای گرم میتوان دما و همچنین فشار هوای خروجی را در حد مورد نیاز تنظیم کرد.

  • هویه تفنگی

  از آنجایی که این هویه‌ها ظاهری شبیه به تفنگ دارند، به هویه تفنگی معروف شده‌اند. ساختار هویه تفنگی به گونه‌ای است که به راحتی در دست جای گرفته و کاربری آسانی دارد. این هویه‌ها نسبت به هویه‌های قلمی و ثابت، توان‌های بیشتری دارند و نوکشان پهن‌تر است. برای همین اصولا از هویه تفنگی برای لحیم کاری قطعات بزرگتر استفاده می‌شود.

  چه نوع هویه‌ای برای شروع کار مناسب است؟

  خرید بهترین هویه
  خرید بهترین هویه

  حال که با انواع هویه و خصوصیات آنها آشنا شدید، می‌توانید به راحتی هویه مورد نظر خود را انتخاب کنید. افرادی که به تازگی وارد حوزه صنعت الکترونیک و لحیم کاری شده‌اند، بهتر است برای شروع کار به سراغ هویه‌های قلمی و ثابت بروند. این هویه‌ها نیاز به تنظیمات خاصی ندارند و با اتصال به برق شهری آماده کار می‌شوند. البته می‌توانید از انواع هویه ثابت قابل حمل نیز استفاده کنید و در شرایطی که به برق شهری دسترسی ندارید به لحیم کاری بپردازید.

  هویه‌های مناسب افراد مبتدی و افراد حرفه‌ای

  همانطور که گفتیم هویه‌های ثابت برای شروع به کار و افرادی که تجربه‌ای در لحیم کاری ندارند، مناسب هستند. این هویه‌ها انواع مختلفی دارند و در توان‌های متفاوتی تولید می‌شوند. شما می‌توانید بسته به نوع پروژه خود هویه با بهترین توان را انتخاب نمایید. افرادی که از تخصص و تجربه بیشتری در لحیم کاری برخوردار هستند، می‌توانند به سراغ هویه‌های تفنگی یا هویه متغیر و هوای گرم بروند. هویه‌های متغیر نیاز به تنظیمات دما دارند و فرد باید بتواند نسبت به پروژه و حساسیت قطعات، دستگاه را در دما و توان مناسب تنظیم نماید. برای همین است که گفته می‌شود هویه‌های متغیر و هیتری برای افراد حرفه‌ای گزینه بهتری هستند. در صورتی که دمای دستگاه را در مقدار غیرمجازی قرار دهید و به لحیم کاری بپردازید، احتمال آسیب به قطعات و برد بسیار بالا خواهد بود.

  برای خرید هویه به چه نکاتی باید توجه داشت؟

  خرید بهترین هویه
  خرید بهترین هویه

  در کنار توجه به تجربه و تخصص در لحیم کاری، باید به نکات دیگری در هنگام لحیم کاری نیز توجه داشته باشید. در اینجا به مهمترین نکات هنگام خرید هویه اشاره خواهیم داشت.

  • خرید هویه با توان مناسب

  اولین نکته برای خرید هویه، در نظر گرفتن توان آن است. بیشتر هویه‌های معمولی در بازار از توان ۲۰ الی ۱۰۰ وات برخوردار هستند. در صورتی که قصد لحیم بردهای الکترونیکی معمولی را دارید، هویه بین ۴۰ الی ۶۰ وات کار شما را راه‌ خواهد انداخت. هر چقدر توان هویه بالاتر باشد، قدرت هویه بیشتر بوده و خیلی سریعتر گرم خواهد شد. برای لحیم سیم‌های قطور و صفحات فلزی باید از هویه با توان‌های بالاتر استفاده کنید. به خاطر داشته باشید برای تشخیص توان هویه علاوه بر خواندن عدد درج شده بر روی هویه، از روی قطر نوک هویه نیز می‌توانید آن را تشخیص دهید. هویه‌هایی که توان پایین دارند از نوک‌های کوچکتر و هویه‌هایی که توان بالاتری دارند، نوکشان قطورتر است.

  • توجه به نوک هویه

  نوک هویه مهمترین بخش هویه به حساب می‌آید؛ چرا که در کیفیت لحیم کاری نقش به خصوصی دارد. برای همین هنگام خرید هویه به نوک آن توجه داشته باشید و به سراغ هویه‌ای بروید که از نوک نسوز برخوردار باشد. نوک هویه نسوز از آلیاژهایی ساخته شده که هنگام اعمال حرارت دچار سوختگی و آسیب نمی‌شوند. در صورتی که نوک هویه نامرغوب بوده و خیلی زود دچار سیاهی و اکسید شود، ناگزیر به تعویض آن خواهید بود.

  خرید هویه مناسب افراد مبتدی و حرفه‌ای از فروشگاه گیت الکترونیک

  فروشگاه گیت الکترونیک یک مرکز معتبر برای خرید هویه و انواع لوازم جانبی در صنعت الکترونیک است. شما می‌توانید هویه مورد نظر خود را از این فروشگاه با ضمانت اصالت کالا خریداری کنید. کلیه هویه‌های موجود در فروشگاه گیت الکترونیک اورجینال و اصل هستند و با قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌گردند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا