رپورتاژ

بهترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو چه زمانی است ؟

 • لاستیک خودروها یکی از قطعات مهم در هر خودرو هستند و این قطعه به قدری مهم است که سلامت سرنشینان به عملکرد صحیح آن بستگی دارد. لاستیک‌ها نیز مانند تمامی قطعات مصرفی در خودرو از یک عمر مشخصی برخوردار هستند که وقتی عمر آن‌ها تمام شود باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض آن ها اقدام کرد.

  به نقل از برترین سایت فروش لاستیک، لاستیک مارکت؛ در جهان آمار بالایی از تصادفات به دلیل مستهلک بودن لاستیک‌ها و ترکیدی یا پنچری ناشی از ساییدگی بالای آن‌ها است. به همین دلیل باید دقت کنید چه زمانی موقع تعویض لاستیک است و قبل از آن که خدای نکرده اتفاقی برای شما و ماشینتان بیفیتد حتما به فکر تعویض لاستیک‌های ماشین خودتان باشید. اما چه موقعی باید به فکر تعویض لاستیک باشیم؟ چه نشانه هایی را باید دنبال کنید تا این موضوع برایمان روشن شود که باید لاستیک های ماشین را تعویض کنیم؟ همه این ها را امروز در این مقاله به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک

  برندهای معتبری در دنیا مانند لاستیک دانلوپ، لاستیک یوکوهاما و… لاستیک‌ها در انواع مختلفی ساخته‌اند و هر کدام یک مدت زمان مشخصی را برای طول عمر لاستیک‌ها در نظر گرفته‌اند. به صورت کلی همه آن‌ها بین ۶ تا ۱۰ سال را پس از تاریخ تولید یک زمان مناسب برای تعویض لاستیک‌ها در نظر گرفته‌اند. با این حال گاهی پیش می آید که لاستیک‌ها بدون آنکه عمر مفید خود را طی کرده باشند به دلایل مختلف دچار فرسودگی می‌شوند و دیگر باید تعویض کردند.

  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک
  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک

  اما اینکه ما متوجه این نشانه ها شویم و سعی کنیم هرچه زودتر خودمان به استقبال تعویض لاستیک برویم بسیار مهم است. در ادامه به مهمترین بررسی و علائم خرابی و فرسودگی لاستیک می پردازیم.

  ۱.چک کردن تاریخ تولید روی لاستیک

  اولین و مهمترین چیزی که همیشه باید به آن دقت کنید، تاریخ تولید لاستیک است. اگر مدت زمان زیادی از تولید لاستیک گذشته است، بهتر است کم کم به فکر تعویض لاستیک و خرید لاستیک جدید باشید. این مورد برای لاستیک های وارداتی بیشتر مهم است، مثلا برندهای لاستیک مانند لاستیک هانکوک که باید از کره وارد ایران شود، ممکن است مدتی در گمرک باشد، مدت زمانی طول بکشد تا به دست شما برسد و زودتر تاریخ مصرف مفید آن پایان یابد.

  روی هر لاستیک یک عدد چهار رقمی قرار دارد که با استفاده از آن می‌توانید تاریخ تولید لاستیک را متوجه شوید؛ دو عدد سمت چپی نشان دهنده هفته تولید لاستیک و دو عدد سمت راستی نشان دهنده سال تولید لاستیک است.

  ۲. ساییدگی آج ها را جدی بگیرید

  با مرور زمان و اصطکاک بین راه‌ها و لاستیک کم کم آج‌ها ساییده می‌شوند و اگر این ساییدگی بسیار زیاد باشد به حدی که میران آج لاستیک به کمتر از ۱.۶۶ میلی متر رسیده باشد؛ باید لاستیک را تعویض کنید. این کار را می توانید با استفاده از وسیله ای به نام عمق سنج انجام دهید و اگر خودتان ندارید می توانید از فروشگاه‌های لاستیک یا آپاراتی‌ها بخواهند این مورد را برایتان بررسی کنند.

  ۳. ساییدگی یک طرفه ماشین

  این ایراد گاهی پیش می آید که لاستیک های شما از یک طرف ساییده می شوند که نشان دهنده زمان تعویض لاستیک است. البته قبل از تعویض لاستیک بهتر است ماشین خود را به یک مکانیکی ببرید تا اگر مشکلی درسیستم کمک فنرهای خودرو وجود دارد قبل از تهیه لاستیک برطرف شود. چرا که گاهی اشکالات مکانیکی باعث ساییدگی هایی در لاستیک می‌شوند که اگر حل نشوند ممکن است لاستیک نویی که شما تهیه می‌کنید را مجددا دچار ایراد کنند.

  ۴. لرزش های زیاد خودرو

  هر کسی در ماشین خود تکان‌های غیرعادی را به خوبی متوجه می شود و می‌داند که این تکان بیش از حد است. با این حال اگر با این تکان‌ها مواجه شدید، اولین کار بالانس کردن لاستیک ها باید باشد؛ چرا که بالانس نبودن لاستیک باعث ایجاد لرزش در خودرو می شود.

  اگر با بالانس مشکل حل نشد، مرحله بعدی کمک فنرها و سیستم جلوبندی ماشین را بررسی کنید و اگر بازهم مشکل برطرف نشد؛ این بار باید به سلامت لاستیک ها شک کنید. احتمالا مشکل از آن‌ها است و باید آن ها را تعویض کنید.

  ۵. ورم های کنار لاستیک را جدی بگیرید

  گاهی اوقات پیش می آید که لاستیک از کناره‌ها دچار ورم های غیرعادی می‌شود که با چشم به راحتی قابل دیدن است. در چنین زمان هایی عمدتا اجزای داخلی لاستیک دچار ایراد شده‌اند و باید هرچه سریع تر به فکر تعویض لاستیک باشید.

  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک
  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک

  این ورم ها به حدی خطرناک هستند که ممکن است در سرعت های بالا باعث ترکیدگی لاستیک شوند که خطرهای جبران ناپذیری را به همراه خواهند داشت.

  ۶. ترک های روی لاستیک نشان از تمامی عمر لاستیک

  ممکن است برخی افراد فکر کنند ترک های کم و ریز مشکلی ندارند و خللی در عملکرد لاستیک ایجاد نمی کنند. چنین تصوری از پایه اشتباه است چرا که این ترک‌های ریز به مرور زمان به ترک‌های درشت تبدیل می‌شوند و همین باعث ایجاد جدایی در بین قسمت‌های سیمی فلزی از قسمت‌های لاستیکی شده وباعث ترکیدگی یا آسیب به لاستیک شود.

  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک
  بررسی علائم خرابی و از بین رفتن لاستیک

  ۷. باد تایرها را حتما بررسی کنید

  وقتی لاستیک پوسیده و کهنه شود، به مرور زمان توانایی نگهداری باد نیز در آن کاهش پیدا می‌کند و همین یک علامت به اتمام رسیدن عمر مفید لاستیک است. برای بررسی این موضوع سعی کنید صبح ها قبل از اینکه ماشین مدتی را حرکت کند و همچنین هوای محیط گرم شود، باد لاستیک ها را مورد بررسی قرار دهید.

  سخن پایانی

  امروز در این مقاله با یکدیگر نکات مهم درباره زمان تعویض لاستیک ها را با یکدیگر بررسی کردیم. نکات مهمی که هر کدام از آن ها باید مورد توجه قرار گیرند تا آسیبی به شما و خودروی شما وارد نشود. همچنین نکته ای که باید به آن دقت کنید گاهی افراد لاستیک‌هایی را تهیه می کنند که مدت زیادی است در انبار باقی مانده و تقریبا زمان مصرف آن‌ها رو به اتمام است و گذشته است و با این حال آن را نیز ماشین خود می‌اندازند.

  در نظر داشته باشید چنین کاری بسیار خطرناک است چرا که تفاوتی نمی کند لاستیک در انبار بوده یا زیر ماشین؛ وقتی زمان استفاده آن به اتمام برسد نباید از لاستیک استفاده کرد. قیمت لاستیک در کشور ما کمی در سال‌های اخیر دست خوش تغییر بوده و قیمت پایین بعضا افراد را برای تهیه چنین لاستیک هایی وسوسه می‌کند اما پیشنهاد ما امروز به شما تهیه لاستیک از فروشگاه‌های معتبر لاستیک مانند لاستیک مارکت است که می‌توانید بهترین لاستیک را با مناسب ترین قیمت تهیه کنید. فروشگاه‌های لاستیک زیادی نظیر فروشگاه اینترنتی چرخ و یدک، فروشگاه یوزپلنگ، تهران تایر و… در ایران فعالیت می‌کنند اما لاستیک مارکت می‌توان گفت بهترین فروشگاه در زمینه فروش لاستیک در ایران است.

  حال نوبت شماست که مقاله ما را هرچه کامل تر کنید؛ تا به حال به چیزهایی دقت کرده‌اید که لاستیک خودرو را تغییر دهید. در کامنت ها برای ما بنویسید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا