رپورتاژ

بهترین نوع بالابر پله برای خانه دوبلکس کدام است؟

 • بهترین نوع بالابر پله برای خانه دوبلکس کدام است؟

  پله ها در خانه دوبلکس، اساسی ترین مشکل ساکنان به خصوص سالمندان و افراد دچار زانودرد و کمردرد هستند و بالابر پله بهترین راه حل برای این مشکل است. اما بهترین مدل پله پیما برای خانه دوبلکس چیست؟

  بالابر پله مستقیم برای خانه دوبلکس
  بالابر پله مستقیم برای خانه دوبلکس

  بالابر پله چیست؟

  بالابر پله یا پله پیما نوعی بالابر است که با استفاده از یک موتور ، یک واگن مخصوص را که بر روی یک ریل و در کنار پله نصب می شود، به حرکت در می آورد. واگن این دستگاه عموما از نوع صندلی است که برای حمل افراد از نقطه پایین تر به یک نقطه بالاتر در خانه استفاده می شود. بالابر پله در مکان هایی مانند خانه دوبلکس، بیمارستان ها و مراکز درمانی، ادارات دولتی دارای پله استفاده می شود.

  پله پیما برای چه افرادی استفاده می شود؟

  این وسیله عموما برای افرادی استفاده می شود که که با هدف پیشگیری یا درمان زانودرد و کمردرد هستند و روزانه لازم است چندین بار از مسیر پله عبور کنند. اکثر افراد استفاده کننده شامل: خانم های خانه دار، افراد میانسال و سالمندان هستند.

  آسیب های ناشی از بالابر پله به مفاصل، یک روزه ایجاد نمی شوند. بلکه حاصل چندین سال استفاده از پله هاست. لذا حتی کودکان ممکن است در سنین جوانی یا بالاتر، نیاز به استفاده از پله پیما پیدا کنند.

  پله پیما چگونه کار می کند؟

  پله پیما که وسیله ای برای جابجایی افراد روی پله است،  دارای چرخ هاییست که بر روی ریل حرکت می کنند. نیروی لازم برای هل دادن دستگاه از طریق یک موتور که در زیر صندلی نصب شده است و با خود دستگاه حرکت می کند، تامین می شود.

  سرنشین پس از نشستن روی صندلی پله پیما، با فشار یک دکمه که عموما بر روی یک ریموت کنترل قرار دارد و در دستانش گرفته است، فرمان شروع حرکت را صادر می کند.در ابتدا و انتهای ریل، سنسورهایی تعبیه شده است که دستگاه در برخورد با آن، متوقف می شود. این توقف به معنای رسیدن به انتهای مسیر است.

  صندلی بالابر پله عموما به صورت تاشو ساخته می شود تا در زمانی که کسی از دستگاه نمی کند، فضای زیادی از پله را اشغال نکند. معمولا حداقل عرض پله لازم برای نصب پله پیما ۷۵ سانتی متر است.

  بهترین مدل پله پیما برای خانه دوبلکس

  بالابر پله تاشو با عرض اشغال شده پله بسیار کم
  بالابر پله تاشو با عرض اشغال شده پله بسیار کم

  پله ها در خانه های دوبلکس به صورتی است که یک ردیف پله، طبقه همکف را از چند اتاق که در سطح بالاتری قرار گرفته اند، جدا می کند. لذا بهترین نوع بالابر پله برای خانه دوبلکس، صندلی پله پیمای میسر مستقیم است.

  به واسطه ی آسیب های ناشی از بالا رفتن مداوم از پله در خانه های دوبلکس، استفاده از بالابر پله در تهران رشد چشمگیری داشته است.

  اکثر صندلی های پله پیما می توانند در دو حالت نشسته و ایستاده استفاده شوند. برای پله های طولانی پیشنهاد می شود که شخص حتما در طول مسیر بر روی صندلی بنشیند تا ایمنی دستگاه در بالاترین حد ممکن قرار بگیرد.

  بهترین مدل پله پیما برای آپارتمان

  درصورتی که طراحی پله به صورت چند ردیفه مانند آپارتمان ها یا حالت گردشی باشد، می توان از بالابر پله پیچشی استفاده کرد. این دستگاه با چرخش به دور نرده های راه پله یه صورت پیوسته بالا می رود و در نقطه توقف نهایی می ایستد.

  البته باید در نظر داشت که پله پیما پیچشی برای آپارتمان جایگزینی برای آسانسور نیست و نمی توان از آن انتظار جابجایی زیادی در روز از آن داشت. چرا که این دستگاه با استفاده از باتری کار می کند و پس از چند بار استفاده، نیاز به توقف در ایستگاه شارژ دارد. لذا این دستگاه برای آپارتمان های بالای ۳ طبقه و همچنین سرنشینان بیشتر از ۳ نفر پیشنهاد نمی شود.

  پله پیما برای آپارتمان
  پله پیما برای آپارتمان

  بالابر پله استاندارد چگونه است؟

  پله پیمای استاندارد باید به گونه ای طراحی و ساخته شده باشد که ایمنی سرنشین را تحت هر شرایطی حفظ کند. از آنجا که فرض بر این است که سرنشینان این دستگاه افرادی دارای عارضه های حرکتی و جسمی هستند و توانایی واکنش سریع و لازم را در زمان خطر ندارند، آیتم های زیادی برای ایمنی سرنشین در نظر گرفته شده است. از جمله این موارد می توان به داشتن سنسورهای تشخیص مانع اتوماتیک، دارا بودن کمربند ایمنی، چرخش ۹۰ درجه صندلی برای پیاده شدن آسان در پاگرد بالا، ترمز اضطراری یا پاراشوت، سیستم برق ۲۴ ولت بی خطر و … نام برد.

  بهترین مراکز پله پیما در ایران

  با آنکه پله پیما مبحث تازه ای در ایران محسوب می شود، با این وجود، شرکت هایی مانند آلفاتک توانسته اند در حوزه پله پیما با طراحی محصولاتی منحصربفرد، به این نیاز ضروری در جامعه پاسخ دهند. دارا بودن نمایندگی های نصب و خدمات پس از فروش در بسیاری از شهرهای ایران سبب شده است تا دسترسی مشتریان به تکنسین فنی پله پیما مستقیم (straight stairlift) در کوتاهترین زمان ممکن باشد.

  همچنین امکان ساخت دستگاه سفارشی موردنظر خریدار بر اساس کاربری آن ساختمان متفاوت است. چرا که برای مثال، بالابر پله ویلچربر معلولان با پله پیمایی مناسب یک بیمارستان و همینطور یک ساختمان شخصی متفاوت است. لذا همواره امکان پاسخگویی به نیاز مشتریان وجود دارد.

  آیا صندلی پله پیما برای معلولان مناسب است؟

  به صورت پیش فرض، صندلی پله پیما برای افرادیست که می توانند خود به تنهایی بر روی یک صندلی بنشینند و پس از رسیدن به نقطه موردنظر، از دستگاه پیاده شوند. برای افراد ویلچرسوار، باید این امر میسر نیست. لذا از دستگاه بالابر پله ویلچربر معلولان استفاده می شود. چرا که فرد می تواند به همراه ویلچر بر روی یک کفی قرار بگیرد و توسط بازوهای از قبل پیش بینی شده، کنترل خود را حفظ کند تا در خطر لغزش یا سقوط نباشد.

  جمع بندی

  یکی از معضلات اساسی خانه های دوبلکس، مواجهه ی زیاد با پلکانی است که دسترسی به اتاق های بالا را تامین می کند. زنان خانه دار و افراد سالمند ساکن در این ساختمان ها بیش از بقیه افراد با این چالش مواجه هستند و در صورت بروز زانودرد در این افراد، ممکن است مجبور به تغییر خانه خود شوند. راه آسان تر و سریع برای حل مشکل پله های خانه های دوبلکس، استفاده از بالابر پله مستقیم است. قرار دادن این دستگاه در ساختمان بدون نیاز به هیچ تخریبی انجام می شود و از آنجا که بالابر پله تاشو است، فضای چندانی از پله اشغال نمی کند و مشکلی برای تردد ساکنان ایجاد نمی کند.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا