رپورتاژ

درمان سردرد میگرنی با تزریق بوتاکس توسط متخصص مغز و اعصاب

 • درمان سردرد میگرنی با تزریق بوتاکس توسط متخصص مغز و اعصاب

  سردرد میگرن یک درد کوبنده شدید است که میتواند ساعتها و یا روزها ادامه پیدا کند. دردی کوبنده و ضربانی که در ناحیه پیشانی، کناره های سر و اطراف چشمها بوجود میآید. این نوع سردرد به تدریج بدتر میشود. هر نوع فعالیت، حرکت، چراغ روشن و صدای بلندی میتواند آن را بدتر کند. این نوع سردرد معمولا با تهوع و استفراغ همراه میشود. میگرن میتواند سالی یک یا دوبار و یا هر روز اتفاق بیفتد.ما در کلینیک سردرد تهران با بهره گیری از بهترین پزشکان متخصص و جدیدترین دستگاههای روز دنیا به درمان این نوع سردرد می پردازیم.یکی از روشهای موثر در کنترل و درمان سردرد های میگرنی تزریق بوتاکس تخصصی برای میگرن هست.

  درمان سردرد میگرنی
  درمان سردرد میگرنی

  یکی از شگفت انگیز ترین کاربردهای درمانی سم بوتولینوم، درمان میگرن مزمن است، افرادی که این ناراحتی را تحمل میکنند میدانند که  چقدر این نوع سردرد میتواند ناتوان کننده و دگرگون کننده باشد و در درمان آن  از برطرف کننده های درد، مسکن و یا بتا بلاکر استفاده میشود.درمان میگرن با بوتاکس ساده و آسان است. سم بوتولینوم پس از تزریق توسط گیرنده های درد موجود در ماهیچه های صورت، سر و گردن دریافت میشود. گیرنده های درد نورونهای حسی هستند که سیگنالهای شیمیایی مغز( نوروترنسمیترها) را ارسال میکنند و حس درد را موجب میشوند. تزریق بوتاکس، این نوروترنسمیترها را بلاک میکند و شدت درد میگرن را از بین میبرد.

  این درمان شامل چندین تزریق بوده و با خراشیدن توسط نوک سوزن ، در بخشهایی از صورت که در طی سردرد میگرنی تحریک شده اند، انجام میگیرد. پس از تکمیل درمان، خلاصی از درد، اگر نگوییم ماهها، اما هفته ها به طول خواهد انجامید. اغلب بیماران هر سه ماه یکبار یا بیشتر تزریق ها را انجام میدهند. در اغلب موارد،  بیماران در ادامه درمان، به دلیل آنکه سم بوتولینوم علائم را از بین برده است ،مصرف دارو را قطع میکنند و یا تزریق بیشتری انجام نمیدهند.

  تزریق بوتاکس  برای میگرن

  در ابتدا سم بوتولینوم برای از بین بردن چین و چروکها استفاده می شد و جنبه زیبایی داشت، اما به مرور محققان متوجه تاثیر تزریق بوتاکس بر سردردهای میگرنی شدند تا در سال ۲۰۱۰ دیسپورت، زئومین و مایو بلاک توسط سازمان غذا و داروی آمریکا جهت درمان میگرن مورد تایید قرار گرفته اند.

  درمان سردرد میگرنی
  درمان سردرد میگرنی

  مواردی که در تزریق بوتاکس میگرن باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید

  • مواد تزریقی که در درمان میگرن مورد استفاده قرار میگیرد همان موادی است که درماتولوژیست ها و جراحان زیبایی برای کاهش چروک های صورت استفاده میکنند.
  • پزشکان متخصص مغز و اعصاب میتوانند با تزریق سم بوتولینوم در چند ناحیه سر و گردن و شانه ها میگرن را درمان کنند.
  • این درمان برای افراد ۱۸ سال به بالا مجاز میباشد که ۱۵ روز در ماه یا بیشتر ، به میگرن دچار میشوند.

  خطرات تزریق بوتاکس برای میگرن چیست؟
   سم بوتولینوم در خانمهای باردار، مادران پرستار و افرادی که به پروتئین شیر گاو آلرژی دارند، نباید تزریق شود.زمانیکه تزریق سم بوتولینوم توسط بهترین متخصص مغز و اعصاب که خبره و با تجربه هست انجام شود، تقریبا امن و بی خطر است.
  البته برخی از افراد در محل تزریق دچار کبودی ، ورم و درد میشوند.که ظرف چند روز از بین خواهد رفت.
  دیگر اثرات جانبی شامل:
  سردرد یا علائم شبه آنفولانزا.
  چشمان مرطوب یا خشک.
  افتادگی یک پلک یا ابرو
  آبریزش از  دهان

  تزریق بوتاکس چگونه به درمان میگرن کمک میکند؟
  محققان به دنبال کشف این موضوع هستند که چگونه داروهای با پایه سم بوتولینوم میتوانند، درد میگرن را برطرف کنند.بر اساس شواهد مشخص شده است که این داروها  مسیر درد میان مغز ( سیستم عصبی مرکزی) و اعصاب را ، که از نخاع گسترش میابد ، قطع میکنند.زمانیکه که شما دچار میگرن میشوید بدنتان ماده ای به نام نوروترنسمیتر و مولکول هایی ترشح میکند که با درد همراهند.سم بوتولینوم در انتقال این مواد دخالت میکند ،معمولا این اتفاق در محل رسیدن اعصاب به ماهیچه ها رخ میدهد.محققان بر این عقیده اند زمانیکه دارو به ماهیچه های اطراف صورت، سر و گردن تزریق میشود، توسط اعصاب برداشت میشود و  در انتقال عصبی درد ، دخالت داده میشود.

  چرا در درمان میگرن به تزریق سم بوتولینوم  نیاز پیدا میکنیم؟
  درمان سردردهای میگرنی در آزمایشهای بالینی موثر واقع شده است و یکی از روشهای درمان میگرن های مزمن بشمار میرود، که البته استفاده از داروهای دیگر و تغییر سبک زندگی نیز پیشنهاد میشود.
  اگر پزشک شما تشخیص اش ، میگرن مزمن است، شما یکی از افرادی هستید که میتوانید از این روش استفاده کنید.
  به گفته متخصص مغز و اعصاب در کلینیک سردرد تهران:  تزریق بوتاکس بهترین درمان جهت سردردهای میگرن مزمن در اختیار نورولوژیست ها و پزشکان متخصص سردرد قرار دارد.
  با تزریق بوتاکس میگرن میتواند شدت و دفعات سردرد میگرن کاهش پیدا کند در بعضی از بیماران با ۵ بار تزریق به طور کامل سردردها از بین می رود.

  نوشته های مشابه

   

  درمان میگرن با تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

  متخصص مغز و اعصاب با استفاده از سوزن خیلی کوچکی، سم بوتولینوم را به داخل ماهیچه های کوچک زیر پوست در نواحی مختلف اطراف سر و صورت و گردن تزریق میکند.تزریق ها باید در پیشانی، شقیقه ها ، پشت سر و گردن (طبق پروتکل) انجام شود.گاهی اوقات متخصص سردرد تزریق را در نواحی  به نام نقطه های تحریک، انجام میدهد، مناطقی که سردرد از آنجا شروع میشود.

  این متخصص مغز و اعصاب افزود: تزریق بوتاکس میگرن باید بر اساس آناتومی و نقاط شروع درد در هر فرد، مخصوص همان فرد برنامه ریزی شود؛ رهایی از میگرن به چندین درمان و هفته ها زمان نیاز دارد.بیمارانی که بازگشت مکرر میگرن را نداشته باشند، میتوانند تزریق ها را متوقف  کنند و دیگر بیماران برای کنترل میگرن، باید درمان ها را به طور مرتب پیگیری کنند.در ادامه متخصص مغز و اعصاب گفت تزریق ها در کاهش تعداد سردرد ها در بیماران دچار میگرن مزمن تاثیر گذار است و میتواند علائم ناتوان کننده آن را کمتر کند.

  ما در کلینیک سردرد تهران با بهره گیری از بهترین پزشکان متخصص و جدیدترین دستگاههای روز دنیا به درمان انواع سردردها می پردازیم.شما هم می توانید جهت کنترل و درمان سردردهای خود به کلینیک سردرد تهران مراجعه فرمایید.

  جهت اطلاعات بیشتر به وبسایت ما به آدرس headacheclinic.ir مراجعه فرمایید و با شمار ۰۲۱۸۸۶۷۲۷۵۹ تماس حاصل فرمایید.

  زندگی بدون سردرد حق هر انسانی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا