رپورتاژ

دروس رشته حقوق در آزمون وکالت + ضریب دروس

 • دروس رشته حقوق در آزمون وکالت + ضریب دروس

  بی‌شک، وکالت به عنوان شغلی پرطرفدار در حوزه حقوق شناخته می‌شود که هر سال علاقمندانی که قصد دریافت پروانه وکالت را دارند، در آزمون‌های مربوط به آن شرکت می‌کنند. در ایران، نهادهای مربوط به حوزه وکالت هر سال آزمون وکالت را برگزار می‌کنند، از جمله نهاد مرکز وکلای قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری. بدیهی است که هر یک از این آزمون‌ها بر اساس دروس مشخصی که از داوطلبان گرفته می‌شود، برگزار می‌شود. در ادامه این مقاله، ما شما را با دروس رشته حقوق مربوط به آزمون وکالت آشنا می‌کنیم و همچنین تفاوت‌های بین نهادهای برگزارکننده این آزمون را تشریح خواهیم کرد. در ادامه نیز توضیحاتی درباره منابع کمک آموزشی و برنامه ریزی آزمون وکالت ارائه خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

  دروس رشته حقوق در آزمون وکالت + ضریب دروس
  دروس رشته حقوق در آزمون وکالت + ضریب دروس

  کانون وکلای دادگستری چیست؟

  کانون وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد مستقل و غیردولتی در هر کشور وظیفه بررسی صلاحیت و اعطای پروانه وکالت به افراد، حمایت از اعضا و نظارت بر عملکرد آنان و بررسی تخلفاتشان را دارد. در ایران، تاریخ تاسیس کانون وکلای دادگستری به حدود ۱۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و تاسیس آن به مرحوم حسن پیرنیا، وزیر دادگستری در دوره قاجار نسبت داده می‌شود. کانون وکلای دادگستری یکی از دو نهادی است که آزمون وکالت را در ایران برگزار می‌کند.

  مرکز وکلای قوه قضاییه چیست؟

  با استناد به ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه، در سال ۱۳۸۱ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ تصویب شد و مرکز وکلا قوه قضاییه به صورت مستقل راه‌اندازی شد. در ابتدا، این مرکز با نام “مرکز امور مشاوران حقوق، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه” شکل گرفت و پس از اصلاح آیین‌نامه ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه در سال ۱۳۹۷، نام آن به “مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده” تغییر کرد.

  چه دروسی در دو آزمون وکالت کانون و مرکز وکلا مشترک هستند؟

  در ادامه دروس مشترک آزمون وکالت در هر دو نهاد برگزار کننده این آزمون رابررسی خواهیم کرد.

  درس حقوق مدنی

  با توجه به نظر صاحب‌نظران علم حقوق، درس حقوق مدنی به عنوان مادر علم حقوق شناخته شده است. دلیل این موضوع این است که در این شاخه از حقوق، زندگی انسان از لحظه تولد تا پایان عمر مورد بررسی و بحث قرار می‌گیرد و حتی حقوق انسان در دوران جنینی و پیش از تولد نیز در این حوزه حقوقی بررسی می‌شود. درس حقوق مدنی اولین و مهم‌ترین درسی است که در آزمون وکالت هر دو نهاد برگزارکننده (کانون وکلا و مرکز وکلا) مورد بررسی قرار می‌گیرد و شامل ۲۰ سوال است. برای این درس، در آزمون کانون وکلا ضریب ۳ و در آزمون مرکز وکلا ضریب ۲ در نظر گرفته شده است.

  درس آیین دادرسی مدنی

  درس دوم مهم آزمون وکالت، آیین دادرسی مدنی است که تسلط بر آن علاوه بر اهمیت آن در شغل وکالت، در موفقیت در آزمون وکالت نیز تاثیر بالایی دارد. بر اساس ماده ۱ قانون آیین دادرسی در امور مدنی، آیین دادرسی مدنی مجموعه‌ای از اصول و مقررات است که در رسیدگی به دعاوی مدنی و بازرگانی در دادگاه‌های عمومی، انقلابی، تجدیدنظر، دیوان عالی کشور و سایر مراجع وابسته به قانون استفاده می‌شود. این آیین‌دادرسی، برای حل و فصل دعاوی حسبی و کلیه موارد مدنی مورد نیاز است.

  درس آیین دادرسی مدنی در آزمون وکالت شامل ۲۰ سوال است و در آزمون کانون وکلا ضریب ۳ و در آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه از ضریب ۲ برخوردار است.

  درس حقوق جزای عمومی و اختصاصی

  در آزمون وکالت، حقوق جزای عمومی و اختصاصی یکی از دروس مشترک است که در موفقیت شغلی و آزمون‌های حقوقی وکلا نقش مهمی ایفا می‌کند. حقوق جزا یا کیفری شامل مجموعه قوانینی است که نقش حمایتی در برابر اشخاص مرتکب جرایم را با هدف حفاظت از شهروندان و جامعه ایفا می‌کند و مجازات‌های متناسب با هر جرم را تعیین می‌کند. در آزمون وکالت، حقوق جزا دارای ۲۰ سوال است و از ضریب ۲ در هر دو آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضاییه برخوردار است. وکلایی که تمایل به فعالیت در حوزه وکالت کیفری دارند، باید به مفاهیم حقوق جزا برای رسیدن به موفقیت شغلی بهتر از دیگران مسلط باشند.

  در این زمینه، تسلط به حقوق جزا به وکلا کمک می‌کند تا راهنمایی بهتری به مشتریان خود در موارد مربوط به قوانین حقوق جزا ارائه دهند. به طور کلی، شناخت حقوق جزا برای وکلا بسیار حائز اهمیت است.

  درس آیین دادرسی کیفری

  آیین دادرسی کیفری بر اساس ماده ۱ قانون آیین دادرسی (در امور کیفری)، مجموعه‌ای از اصول و قوانینی است که برای کشف و تحقیق جرائم، تعقیب مجرمان، رسیدگی به پرونده‌ها، صدور رأی، تجدید نظر، اجرای احکام و تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضایی وضع شده است. این آیین دادرسی در آزمون وکالت هر دو نهاد دارای ۲۰ سوال با ضریب ۲ می‌باشد.

  درس حقوق تجارت

  حقوق تجارت
  حقوق تجارت

  حقوق تجارت به مجموعه قوانین و مقرراتی گفته می‌شود که بر روابط تجار و اعمال تجاری آنها حکم‌فرما هستند. برای داوطلب‌هایی که تمایل به اشتغال در حوزه وکالت تجاری دارند، آشنایی با این درس بسیار حائز اهمیت است و برای رسیدن به موفقیت شغلی در این حوزه، سرمایه‌گذاری در این درس ضروری است. حقوق تجارت در دروس مشترک آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری دارای ۲۰ سوال با ضریب ۳ است.

  درس اصول فقه

  درس اصول فقه یکی از دروس اصلی در آزمون وکالت است که برای بسیاری از داوطلبان آزمون کانون وکلا چالش‌برانگیز است؛ به دلیل ضریب ۱ این درس در آزمون کانون وکلا، بسیاری از داوطلبان این درس را به‌عنوان درسی ساده و غیرمهم در نظر می‌گیرند. در حالی که در واقع، تسلط بر اصول فقه می‌تواند به درک بهتر دروس دیگر کمک کند؛ بنابراین، توصیه می‌شود که از مطالعه مفید در این درس و ایجاد تسلط بر آن غافل نشوید. درس اصول فقه و تحریرالوسیله در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری دارای ۲۰ سوال با ضریب ۱ است. از طرفی، درس اصول فقه در آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه دارای ضریب ۲ می‌باشد.

  درس‌های اختصاصی آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه

  زمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه شامل دو درس حقوق ثبت و حقوق اساسی نیز است که هر کدام از این دروس در آزمون وکالت دارای ۲۰ سوال می‌باشد. نهاد مربوطه برای درس حقوق ثبت ضریب ۱ و برای درس حقوق اساسی ضریب ۲ را تعیین کرده است.

  منابع کمک آموزشی آزمون وکالت

  احتمالا پس از معرفی دروس فوق، احساس گیجی و گمراهی کرده‌اید زیرا حجم مطالب بسیار زیاد است و به نظر می‌رسد تسلط بر همه این موارد کار دشواری باشد. دلیل این امر این است که در سیستم آموزشی و بسیاری از دانشگاه‌های حقوق کشور، متاسفانه بار علمی پایینی وجود دارد و به جای هدایت دانشجویان به سمت مطالعه کتب اصلی و مرجع، به دانشجویان یک جزوه مختصر و ناکافی ارائه می‌شود. در نتیجه، دانشجویان نیز به کسب نمره قبولی و گرفتن مدرک تحصیلی محدود می‌شوند.

  این موضوع باعث می‌شود که فارغ‌التحصیلان رشته حقوق پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه با مشکلاتی در شرکت در آزمون‌های حقوقی مانند آزمون وکالت و آزمون کارشناسی ارشد حقوق مواجه شوند. در این حالت، داوطلبان به دنبال کلاس‌های آموزشی فشرده و منابع کمک آموزشی حقوق وکالت مثل آموزش‌های تصویری حقوق می‌روند تا بتوانند در زمان کوتاهی، دروس مورد نظرشان را یاد بگیرند.

  برنامه ریزی آزمون وکالت
  برنامه ریزی آزمون وکالت

  موسسات کمک آموزشی با برنامه‌ریزی فشرده و مناسب، با برگزاری کلاس‌ها یا ارائه آموزش‌های تصویری، توانسته‌اند حجم بزرگی از مطالب را در مدت کوتاهی به ذهن مخاطبان خود منتقل کنند. تاثیر این منابع کمک آموزشی به گونه‌ای بالاست که برخی افراد در عرض ۶ ماه می‌توانند مطالب مفیدی را به اندازه ۴ سال دوره لیسانس یاد بگیرند.

  البته باید توجه داشت که شرکت در دوره‌های کمک آموزشی یا خرید محصولات آموزشی تضمین کننده موفقیت شما در آزمون وکالت نیست و همه چیز به تلاش شما بستگی دارد. موسسات کمک آموزشی تنها به شما راه درست را نشان می‌دهند تا بتوانید زمان خود را با مطالعه منابع صحیح صرف کنید.

  موسسه استاد آنلاین مرجع تخصصی آموزش رشته حقوق

  موسسه استاد آنلاین (گوهر اندیشه آزاد) به عنوان نخستین مرکز ارائه دهنده منابع کمک آموزشی وکالت به‌صورت مجازی، با هدف ایجاد عدالت آموزشی و ارتقای سطح علمی جامعه حقوقی کشور راه‌اندازی شده است.

  در این موسسه می‌توانید دروس آزمون وکالت را به‌صورت کاملا فشرده و با هزینه مقرون به‌صرفه تهیه کنید. همچنین می‌توانید از پکیج‌های آزمونی وکالت نیز بهره مند شوید که ارزش اقتصادی بیشتری نیز دارند.

  در صورتی که در خصوص آزمون وکالت به مشاوره تحصیلی نیاز دارید، می‌توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۲۷۸۹۰۴ تماس بگیرید.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا