رپورتاژ

بررسی بازار کار و آینده شغلی CNC کار در ایران

 • بررسی بازار کار و آینده شغلی CNC کار در ایران

  معرفی دستگاه CNC
  معرفی دستگاه CNC

  امروزه تولید قطعات باکیفیت در سریع‌ترین زمان ممکن، به یک خواسته فراگیر در صنایع مختلف تبدیل شده است. درنتیجه استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلاتی که کسب‌وکارها را در رسیدن به این هدف یاری نمایند، ضرورت خواهد داشت. یکی از انواع این دستگاه‌ها، دستگاه CNC است. به همین دلیل شرکت‌های تولیدی به جذب و استخدام CNC کار نیاز خواهند داشت.

  در این مقاله با معرفی دستگاه تراش و فرز CNC در خدمت شما خواهیم بود. همچنین با بررسی محدودیت‌های استفاده از ماشین کاری با دستگاه تراش CNC، به معرفی مزایای استخدام CNC کار خواهیم پرداخت. درنهایت بازار کار و آینده شغلی ماشین کار CNC را موردبررسی قرار خواهیم داد.

  معرفی دستگاه CNC

  هم‌اکنون در دنیایی زندگی می‌کنیم که انجام بسیاری از کارها، با استفاده از کامپیوتر و فناوری امکان ‌پذیر شده‌ است. به شکلی که جنبه‌های زندگی در عصر دیجیتال، بر صنعت ساخت و تولید هم تأثیرگذار بوده است. امروزه ماشین کاری و تولید قطعات با کمک دستگاه‌ها و ماشین ‌آلات نوین، موجب افزایش دقت و کیفیت کار نهایی شده است.

  از طرف دیگر استفاده از دستگاه‌هایی مانند دستگاه تراش و فرز CNC، زمان انجام کار ساخت و تولید را کاهش داده است. این در حالی است که این کاهش زمان در ساخت و تولید قطعات مختلف، با تسهیل فرآیند تولید قطعات مختلف همراه بوده است.

  به همین دلیل کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی مختلف با انتشار آگهی های استخدام CNC کار، به دنبال استفاده از مزایای ماشین کاری با دستگاه تراش و فرز CNC هستند. برای مشاهده جدیدترین آگهی های استخدام فرزکار CNC و ماشین کار CNC، روی لینک مورداشاره کلیک کنید.

  واژه CNC را می‌توان مخفف عبارت Computer Numerical Control به معنای کنترل عددی کامپیوتر دانست. در حقیقت این عبارت به استفاده از کامپیوتر و نرم‌افزار برای کنترل، نظارت، تحلیل و خودکارسازی حرکت‌های ماشین اشاره دارد.

  امروزه دستگاه‌های تراش و فرز CNC شامل انواع مختلفی هستند که برای مقاصد گوناگون مورداستفاده قرار می‌گیرند. به شکلی که واحدهای تولیدی می‌توانند برای برش و تراش قطعات مختلف شامل قطعات پیچیده از جنس پلاستیک، چوب یا فلز، از ماشین کاران CNC و دستگاه‌های تراش و فرز CNC استفاده کنند.

  محدودیت‌ها و مزایای استفاده از ماشین فرز CNC

  استفاده از دستگاه CNC با محدودیت‌ها و مزیت‌های مخصوص به خود همراه است. یکی از محدودیت‌های ماشین کاری با دستگاه تراش و فرز CNC، در رابطه با نوع محورهای دستگاه است. برخی از این دستگاه‌ها و ماشین آلات، تک محوره هستند. این در حالی است که برخی دیگر، دارای محورهای حرکتی مختلف در راستاهای X، y و z خواهند بود.

  درنتیجه با توجه به نوع دستگاهی که برای راه اندازی کسب‌وکار خود تهیه می‌کنید، ممکن است با محدودیت‌های استفاده از دستگاه تراش و فرز CNC مواجه شوید. این در حالی است که بسیاری از دستگاه‌های CNC، تنها می‌توانند به شکل مستقیم یا به شکل دوار عملیات ماشین کاری را انجام دهند. همچنین خوب است بدانید که سری‌های جدید ماشین‌ فرز CNC، معمولا دارای سرعت اجرای بیشتری در مقایسه با انواع قدیمی‌تر خود هستند.

  در حقیقت فناوری ماشین کاری CNC، مزایای مختلفی را در مقایسه با روش‌های سنتی ماشین کاری دارا است. در کنار افزایش سرعت، دقت و کیفیت کار، ماشین کاری CNC دارای انعطاف‌پذیری بیشتری در مقایسه با سایر روش‌های ماشین کاری است.

  با استخدام CNC کار، تولید طیف وسیعی از محصولات امکان پذیر خواهد بود. دلیل این موضوع این است که دستگاه تراش و فرز CNC قابل‌برنامه‌ریزی است. کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند با استخدام اپراتور CNC، هر نوع برنامه و طراحی دلخواهی را به کامپیوتر معرفی کرده و روی قطعه موردنظر خود پیاده‌سازی کنند.

  از دیگر مزایایی که برای استخدام فرزکار CNC وجود دارد، می‌توان به کاهش ضایعات و دورریزهای قطعات موجود در محیط کارگاه اشاره کرد. این موضوع نه‌تنها می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت و تولید قطعات منجر شود، بلکه به حفظ محیط‌زیست هم کمک خواهد کرد.

  همچنین با افزایش کارایی و بهره‌وری در فرآیند ساخت و تولید و کاهش نیاز به انجام کارهای ثانویه روی قطعات مختلف، در زمان و هزینه‌های کارگاهی صرفه‌جویی خواهد شد. این در حالی است که به دلیل کاهش مداخلات انسانی در فرآیند ساخت و تولید، خطاهای انسانی در فرآیند ماشین کاری کاهش‌یافته و ضریب ایمنی کار افزایش می‌یابد.

  شرایط استخدام CNC کار

  برای استخدام شدن در تمام مشاغل مرتبط با کار CNC، باید با کامپیوتر آشنایی داشته باشید. واحدهای تولیدی با استخدام اپراتور CNC، برنامه‌های موردنظر خود را به دستگاه معرفی نموده و طرح دلخواه خود را روی قطعات مختلف پیاده‌سازی می‌کنند.

  درنتیجه برای کسب درآمد از طریق فعالیت در این حرفه، باید به کار با دستگاه تراش و فرز CNC و نرم‌افزارهای ماشین کاری مانند نرم‌افزار PowerMill و ArtCAM مسلط باشید. همچنین آشنایی به امور کارگاهی و داشتن سابقه کاری مرتبط در حوزه ماشین کاری CNC، از دیگر شرایط موردتوجه برای ارسال رزومه به آگهی ‌های استخدام CNC کار است.

  به‌علاوه آشنایی به ابزارهای فرزکاری و ماشین کاری، توانایی برنامه‌نویسی دستگاه تراش و فرز CNC و داشتن مدرک تحصیلی در حوزه‌های فنی و مهندسی مانند مدرک کاردانی در رشته‌ مکانیک، از دیگر شرایط موردتوجه کارفرمایان برای استخدام اپراتور و ماشین کار cnc هستند.

  بازار کار و آینده شغلی cnc کار

  ازآنجایی‌که تمام واحدهای تولیدی تمایل دارند محصولات خود را با بیشترین کیفیت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تولید کنند، موقعیت های شغلی اپراتور CNC می‌توانند جزء پر تقاضا‌ترین فرصت‌های شغلی در بازار کار باشند.

  همچنین به دلیل تمایل شرکت‌ها به استفاده از فناوری‌های مختلف در کار تولیدی، می‌توانیم در آینده شاهد موقعیت های شغلی مناسب و فرصت‌های استخدامی بیشتری برای ماشین کاران CNC باشیم. ذکر این نکته ضروری است که این شغل، به‌عنوان یکی از مشاغل فنی در بازار کار شناخته می‌شود.

  به شکلی که بسیاری از کارفرمایان برای راه اندازی یک کارگاه تولیدی، به استخدام ماشین کار CNC نیاز خواهند داشت. درنتیجه این شغل به‌عنوان یکی از مشاغل پول‌ساز در حوزه مشاغل فنی محسوب می ‌شود. برای اینکه بتوانید در این شغل مشغول به کار شوید، بهتر است ابتدا یک رزومه استاندارد و حرفه‌ای برای خود تهیه کنید.

  با استفاده از یک رزومه ساز آنلاین، می‌توانید مهارت های شغلی و سوابق کاری خود را در قالبی مناسب بیان نمایید. در گام بعدی می‌توانید با مراجعه به لینک مورداشاره در ابتدای این مطلب، رزومه خود را برای آگهی های استخدام CNC کار ارسال نمایید.

  کسب‌وکارهای فعال در صنایع چوبی، حوزه‌های فنی و مهندسی، خودروسازی، صنعت ساختمان، صنایع الکترونیک و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ازجمله شرکت‌های منتشرکننده آگهی استخدام اپراتور دستگاه CNC در بازار کار امروز هستند.

  جمع‌بندی

  تولید قطعات با کیفیت بالا در کمترین زمان ممکن، یکی از اهداف اصلی واحدهای تولیدی است. به همین دلیل شرکت‌های مختلف با استخدام CNC کار، به دنبال افزایش سرعت و کیفیت کار خود و استفاده از مزایای دستگاه CNC هستند.

  در این مقاله به معرفی دستگاه CNC پرداختیم. همچنین با بررسی برخی از مهم‌ترین محدودیت‌ها و مزایای استفاده از ماشین فرز CNC، به شرایط استخدام فرزکار CNC نگاهی انداختیم. درنهایت بازار کار و آینده شغلی در این حرفه را موردبررسی قراردادیم.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا