رپورتاژ

معرفی جدید ترین ظرف لعابی آشپزخانه

 • معرفی جدید ترین ظرف لعابی آشپزخانه

  در قرون ۹ و ۱۰ میلادی، ظروف لعابدار در خاورمیانه و روسیه تغییراتی را در تکنیک منعکس می‌کردند که جلوه‌های پیچیده و دقیقی از شیشه‌های رنگی ایجاد کرد. در قرن پانزدهم، صنعتگران به سمت پیچیدگی و سبک های مختلف گرایش پیدا کردند. ظروف لعابی و ماگ لعابی این دوره‌ها امروزه از ارزش بالایی برخوردارند، زیرا نمایانگر صنایع دستی بسیار دقیق و ظریفی هستند.

  لعاب کاری ظروف

  لعاب کاری و میناکاری اغلب برای آثار هنری تا قرن هجدهم استفاده می شد. آلمان به خاطر اولین ظروف چدنی لعابی معروف است. در آن زمان ورق میناکاری شده نیز در سوئد تولید می شد. با پیشرفت تولید فلز در اواخر دهه ۱۸۰۰، ورق های میناکاری شده کیفیت بهتری پیدا کردند و اتصالات و دستگیره های فلزی به اشکال مستحکم تری تبدیل شدند.  برای داشتن ظروف لعابی با کیفیت خرید ظرف بنشاد را توصیه می کنیم.

  خرید ظروف لعابی برند بنشاد
  خرید ظروف لعابی برند بنشاد

  ظروف سرامیکی لعابی چیست؟

  لعاب سرامیکی معمولاً از ترکیباتی مانند کوارتز، فلدسپات و اکسیدهای فلزی مانند سرب تشکیل شده است.

  هر کدام از این ترکیبات دارای بافت و درشتی متفاوتی هستند که پس از آسیاب به یک شکل می شوند.

  لعاب دادن روی ظروف

  مواد لعاب را ابتدا آسیاب کرده و سپس به صورت خمیری نرم و نازک آماده می کنند. سرامیک های تولید شده با هر طرح و شکلی باید قبل از ورود به کوره و پخت نهایی لعاب شوند. ظروف لعاب دار قبل از ورود به کوره کاملاً با این خمیر پوشیده می شوند.

  به گونه ای که در یک محفظه بزرگ که ظروف سرامیکی در آن غوطه ور شده اند خمیر بسیار نازکی از ترکیب لعاب وجود دارد.

  پس از غوطه ور شدن کامل در مدت زمان مشخص، سرامیک از محفظه خارج شده و وارد کوره می شود تا در دمای مشخصی خشک شود. دما در این مرحله بسیار مهم است و باید از قبل روی دمای مناسب تنظیم شود.

  خرید ظروف لعابیBENSHAD
  خرید ظروف لعابیBENSHAD

  انواع ظروف لعاب دار

  ظروف فلزی لعابدار: ظروف فلزی خیلی زود زنگ می زنند و برای جلوگیری از زنگ زدن ظروف فلزی روی آن ها را با لعاب می پوشانند. مقاومت ظروف لعاب فلزی در برابر رطوبت بسیار بیشتر است.

  نکات مهم ظروف لعاب دار

  اما باید توجه داشته باشید که ظروف لعابدار فلزی نباید در معرض گرما یا سرمای شدید قرار گیرند زیرا احتمال ترک خوردن و آسیب دیدن لعاب وجود دارد.

  ضربات نیز می تواند به لعاب آسیب برساند.

  نوعی ظروف میناکاری فلزی به رنگ زرد کم رنگ که چند سال پیش بیشتر رایج بود.

  و در بیشتر آشپزخانه های قدیمی بهترین نوع میناکاری فلزی است.

  ظروف سرامیکی لعابدار

  پایه این ظروف سرامیک، سفال و پودر چینی است. از لعاب سرامیکی برای ماندگاری و جلا بیشتر استفاده می شود. این لعاب به صورت خمیری نازک و کاملا یکدست است که می تواند سوراخ های ریز روی سرامیک را بپوشاند. ظروف لعاب دار ارزش بیشتری پیدا می کنند و خریداران بهتری دارند. اگر از لعاب مناسب برای این ظروف استفاده شود از نظر دما و پخت مشکلی نخواهند داشت.

  انواع لعاب روی ظروف لعاب دار

  لعاب بی رنگ ظروف :ترکیبی از کلسیم، سیلیس و خاک رس چینی سفید که به خوبی آسیاب شده و نرم شده باشد می تواند لعاب بی رنگی ایجاد کند. این لعاب اغلب برای پوشاندن سطوح چینی استفاده می شود.

  لعاب بی رنگ رنگ خاصی ندارد و فقط باعث افزایش شفافیت، براقیت و ماندگاری ظروف چینی می شود و در نتیجه کار نهایی گرانتر می شود.

  لعاب رنگی ظروف: لعاب های رنگی در چندین رنگ مختلف وجود دارند که از نظر ترکیب متفاوت هستند.

  وجود اکسید مس در خمیر لعاب رنگ آبی به ظروف لعاب داده می دهد. افزودن اکسید آهن به خمیر لعاب رنگ سبزی به آن می دهد. افزودن کرومات سرب می تواند باعث رنگ زرد و بنفش کاسیوس شود.

  لعاب رنگی بیشتر روی ظروف سفالی لعابدار انجام می شود.

  لعاب کدر ظروف: این لعاب از ترکیب SnO2، PbO، SiO2، Pb3O4، نمک و کربنات سدیم به دست می آید. این ترکیب به صورت پودر و رقیق شده برای پوشاندن ظروف چینی تقلبی استفاده می شود.

  آیا ظرف لعابی برای سلامتی مضر است

  ملامین هنگام گرم شدن، فرمالدئید را تبخیر می کند. آلومینیوم می تواند باعث زوال عقل شود. لعاب شباهت زیادی به شیشه دارد. تقریباً از همان مواد تشکیل شده است. مواد معدنی مانند ماسه کوارتز، بوراکس، فلدسپات، فلورسپات و سودا ذوب شده و به لعاب تبدیل می شوند. همچنین برخی اکسیدهای غیر سمی برای اصلاح خواص لعاب وجود دارد. حتی با حرارت دادن، هیچ ماده سمی آزاد نمی شود.

  مزایای ظروف لعابی و ماگ بنشاد

  اولیه از همگی، لعاب از مواد اولیه طبیعی ایجاد شده است و بازدارنده از بازیافت شدن موادی که پوشش می‌دهد وجود ندارد، و خود نیز قابل بازیافت می باشد.
  لعاب مانند یک لایه شیشه‌ای روی آهن میباشد که به کلیه مواد غذایی اجازه می‌دهد طعم طبیعی و خالص خویش را نگهداری نمایند.
  هسته فلزی قدرتمند این قابلیت و امکان را داراست تا گرما را با‌گاز منتقل کند. جابجایی انرژی در سطح لعاب یکنواخت و سریع میباشد، براین اساس فرصت پخت سوای از بین رفتن مزه کوتاه می‌شود. این بدان مضمون‌ است که می‌توانید حرارت را زودتر کاهش دهید و در مصرف انرژی صرفه جویی نمایید.
  ظروف لعابی به واسطه سطح صاف و صیقلی خویش، به راحتی تمیز می‌شوند، نچسب هستند و طبیعتا ضد باکتری می‌باشند.

  خرید ظروف لعابیBENSHAD
  خرید ظروف لعابیBENSHAD

  ظرف لعابی تحت عنوان یک محصول مقاوم در قبال خراش شناخته میشود. با توجه به سطح شیشه‌ای لعاب، می‌¬توانید با خاطر راحت غذایتان را برش داده و از ظرف بیرون نمایید.
  ظروف لعابی به جهت استحکام ذاتی مواد نخستین و تکنیک‌های بی‌نظیر تولیدشان بادوام می‌باشند، و به نظر کیفیت نیز ماندگاری بالایی دارا هستند و برای سال‌های بسیار طولانی می توانید از آن استفاده نمائید. رنگ ظرف لعابی محو نمیشود چون در قبال نور و روشنایی UV مقاوم می‌باشند.

  ظروف لعابی به راحتی قابل استفاده در اجاق‌گاز، فر و ماشین ظرفشویی می‌باشند،  حتی برای محافظت و ذخیره سازی مواد غذایی نیز بهتر هستند. ظروف لعابی که برای حفظ و ذخیره سازی مواد غذایی به کار می روند، برای نگهداری باقی مانده غذا در یخچال فریزر یا این که یخچال ایده آل می‌باشند. این ماده در قبال اسیدهای غذایی مقاوم میباشد و مزه و بوی خوراک را به خود نمی‌گیرد و همینطور آلرژی زا نیست.
  یکی از خصوصیت‌ هایی که ممکن است عموم راجع به ظروف لعابی با آن آشنا نباشند این است که می‌توان از آن برای پخت و پز به طرز اینداکشن (القایی) بهره مند می شود. به جهت اینکه جنس درون ظرف لعابی فلزی میباشد، برای پخت و پز به طرز اینداکشن، و همینطور پخت و پز در فر و روی شعله بی واسطه مناسب میباشد که آن را به فرآورده کاملی تبدیل می‌نماید. ظروف لعابی را به سادگی می‌توانید روی هم بچینید، به این ترتیب مراقبت، ذخیره کردن و انتقال آن راحت است. برای داشتن یک ماگ زیبا و خاص خرید ماگ بنشاد را امتحان کنید.

  ظرف لعابی برای عده ای که اهل مسافرت و کمپینگ می‌باشند مزایای بخش اعظمی داراست. ظروف لعابی سبک وزن، قابل ازدیاد و در نتیجه بسته بندی می‌باشند که آن را برای کمپینگ و قرار گیری در کوله پشتی ایده آل می نماید.از آنجایی که داخل آن از فلز ایجاد شده است، ظروف لعابی از استحکام و ماندگاری بالایی برخوردار میباشند.

  کاربرد های ظروف لعابی

  پوشش شیشه‌ای ذوب شده به راحتی پاک می شود و روکش بیرونی سطحی نچسب تولید می‌نماید و از آهن در قبال زنگ زدگی نگهداری می‌کند و حفظ آن را نسبتاً بدون دردسر می‌نماید.

  از ظروف لعابی می توان فارغ از مشکل برای باربیکیو و کمپینگ به کار گرفت، چون لعاب تا دمای ۴۰۰ رتبه سانتیگراد در قبال حرارت مقاوم میباشد. ظروف گریل و فر نیز از لعاب ساخته می شوند. آن‌ها جایگزین خوبی برای سینی‌های آلومینیومی یکبار مصرف می‌باشند که اکثر زمان ها استفاده میگردند.
  بعداز گرم شدن، ظرف لعابی بایستی به آرامی خنک شود.

   خنک شدن سریع با آب سرد می‌تواند منجر ایجاد شکاف در سطح خواهد شود.  سطح شیشه مانند حتی می‌تواند تا حدی از در بین برود. ولی این به کیفیت لعاب نیز بستگی داراست.

  ظروف لعابی از پر مصرف ترین ظروف در بازار مصرف می‌باشند. این ظروف لعابی در اشکال مختلفی با طرح ها و صورت های گوناگونی عرضه میشوند که هر یک عملکرد خاصی دارا‌هستند.
  ظروف لعابی خوشگل و شکیل می‌باشند و توانسته اند ذوق و سلیقه های متفاوت را به خویش جلب کنند.
  از نوعروسان جوان گرفته تا خانم های مسن تر تمامی چندین ظروف لعابی را در آشپزخانه ها دارند.

   او‌لین ظروف آشپزخانه آمریکایی

  توسعه‌هایی که در ارتباط ظرف لعابی ورق فلزی رخ بخشید، باعث تبدیل شدن ظروف لعابی به او‌لین ظروف آشپزخانه آمریکایی شد که به ساخت انبوه رسید. ظروف لعابی به جهت وزن کمتر نسبت به دیگر ظروف آشپزخانه، نظافت سهل تر و احتمال شکسته شدن کمتر گزینه استقبال قرار گرفتند. چیزی که آن را بسیار گرانبها می‌ کند ، این است که سطحی نچسب داراست که برای سرخ کردن و پخت و پز بهتر میباشد.
  در هنگامی که ظروف لعابی طرح ماتلد در ایالات متحده گزینه استقبال قرار گرفته بود، برخی از کشورها در‌پی ظواهر معمولی‌تر بودند. ظروف لعابی کلاسیک بریتانیایی معمولاً سفید با تزئینات سرمه‌ای بود، اگرچه از رنگ‌های عمیق تر نیز به کارگیری می‌شد. در سوئد نیز رنگ کرم با کناره سبز بسیار پربازدید بود. میهن‌های دیگر ترکیبی از طرح‌های بی آلایش با تزئینات هنر عامیانه، مانند نقوش گل داشتند

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا