رپورتاژ

باغداران تهران بالا‌ترین نرخ خرید نهال گردو در یکسال گذشته را دارند

 • باغداران تهران بالا‌ترین نرخ خرید نهال گردو در یکسال گذشته را دارند

  زمانی که آمار مربوط به فروش نهال گردو مخصوصاً نهال‌های پیوندی و اصلاح شده را مورد بررسی قرار می‌دادم متوجه شدم اولین رتبه در خرید نهال گردو را کسب کرده است و برایم چند سوال به وجود آمد که دلیل اصلی افزایش تقاضای نهال گردو در این کلانشهر چیست و چرا بیشتر کشاورزان شهر تهران جهت بازیابی و تغییر زیرساخت‌های باغ خود اقدام به خرید نهال گردو کردند.

  یا اینکه نهال اصلاح شده چه مزیت‌ها و نکات مثبتی نسبت به نهال‌های دیگری دارد تا باعث شده کشاورزان زیادی مشتاق خرید آن در یک سال گذشته باشند. آمار نشان می‌دهد خرید نهال گردو با جهش یکباره روبه‌رو شده و مطمئنا ناشی از آگاه سازی کشاورزان همچنین موارد دیگر خواهد بود.

  باغداران تهران بالا‌ترین نرخ خرید نهال گردو
  باغداران تهران بالا‌ترین نرخ خرید نهال گردو

  از جمله نهال‌های اصلاح شده که در مناطق تهران قابل کاشت هستند به موار زیر می‌توان اشاره کرد.

  گردو ژنوتیپ پالیز: دیرگل، پربار (باردهی ده تن در هکتار)، زودبازده (شروع باردهی سال اول کاشت)، پاکوتاه (رشد تا ارتفاع ۴ الی ۵ متر)، نیمه کاغذی، کاشت از ارتفاع ۰ تا ۳۰۰۰ از سطح دریا

  گردو فرنور: دیرگل، زودبازده، پاکوتاه، سنگی، باردهی بین ۴ الی ۴.۵ تن در هکتار، کاشت در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا

  گردو چندلر: دیرگل، زودبازده، پاکوتاه، نیمه کاغذی، باردهی در حدود ۴ تن در هکتار، کاشت در ارتفاع ۲۰۰ الی ۱۵۰۰ متر از سطح دریا

  ارتفاع سطح اراضی زراعی و کشاورزی تهران از سطح دریا

  تهران جزو مناطقی است که به خاطر وسیع بودن از هر طرف به این نواحی خاصی متصل شده است، از سمت غرب به کوهستان از شمال به رشته کوه البرز و از طرف شرق و جنوب به سمت دشت‌ها متصل است، بنابراین به طور دقیق نمی‌توان گفت سطح ارتفاع تهران چقدر است، به خاطر متفاوت بودن سطح ارتفاع نوع آب و هوای شهر تهران با یکدیگر فرق می‌کند و به طور معمول دارای سه نوع اقلیم زیر را دارد.

  • گرم و خشک

  • معتدل و مرطوب

  • معتدل و سرد

  گاهی تهیه ارقام نهال میوه که سازگار با این محیط‌ها داشته باشد برای کشاورزان بسیار سخت است، به همین علت به دنبال تهیه ارقام نهال میوه هستند که در هر شرایط کشت کرده، برای آن ارتفاع سطح دریا مهم نبوده و تغییرات آب و هوایی تاثیر خیلی زیادی بر روی آنها نگذارد. به‌ترین ارقام نهال میوه که در برابر ناملایمتی آهنگ‌های جدید از خود مقاومت نشان می‌دهند به نهال‌های دیر گل هستند.

  امروزه نهال‌های گردو که وارد بازار شدند جزو نهال دیرگل محسوب می‌شوند و کوچک‌ترین تغییرات آب و هوایی بر روی گل‌ها و شکوفه‌دهی آنها تاثیر نمی‌گذارد. همچنین از ارتفاع صفر تا ۳۰۰۰ درجه قابل کشت بوده، یعنی محل دقیقی برای کشت آنها مشخص نشده است.

  نقش نهالستان گردو در تهران برای تهیه و خرید انواع نهال گردو در تهران

  در مطالب فوق سعی کردیم تمامی عوامل موثر که باعث شده بود تا آمار خرید نهال گردو تهران ( https://bartarnahal.ir/walnut-seedling-tehran ) را افزایش دهد را به طور کامل برای شما بازگو کنیم در این میان نباید تاثیر یک مورد خاص را از فراموش کنیم، آن هم وجود نهالستان‌های معتبر در شهر تهران هست که به صورت حضوری و غیرحضوری به عرضه نهال گردو با شرایط خاص پرداختند.

  سایت اینترنتی نهالستان‌های معتبر و قدیمی قیمت نهال گردو در تهران را کاهش و به نرخ مصوب رسانیدند، از این رو کشاورزان با مقایسه کردن قیمت‌ها در این شهر بیشتر مشتاق خرید نهال گردو شدند، چون این محصول نسبت به قیمتی که دارد، دارای کیفیت عالی و باردهی بالا هست.

  انواع دسته بندی برای نهال گردو در تهران
  انواع دسته بندی برای نهال گردو در تهران

  از همه مهمتر مقاومت نهال گردو پیوندی و اصلاح شده در برابر خشکسالی و یخبندان فصل زمستان زیاد است، از این رو این نهال می‌تواند گرمای تابستان و سرمای زمستان را تحمل کند بدون اینکه سرشاخه‌های آن دچار یخ زدگی شود. اگر بخواهیم به طور ساده توضیح دهیم شما می‌توانید یک نهال پیوندی اصلاح شده مانند نهال ژنوتیپ پالیز را هم در ارتفاعات مانند شهر تبریز و ارومیه و هم در مناطق دشتی مانند شهر تهران و هم در مناطق با ارتفاع صفر یعنی رشت که رطوبت بالایی هم دارد را کشت کرده و در هر سه منطقه همان کارایی، باردهی، بازدهی و کیفیت را خواهد داشت.

  انواع دسته بندی برای نهال گردو در تهران

  اگر بخواهیم نهال گردوی تولید شده بر پایه اصلاح شده و بذری را تقسیم بندی کنیم به دو دسته بندی کاملا مشخص دست پیدا می‌کنیم. بر اساس این دسته بندی کشاورز به راحتی می‌توانند ارقام نهال گردو را برای باغ خود انتخاب کند. البته علاوه بر سلیقه کشاورزان، مهندسین و مشاوران تحصیل کرده در نهالستان‌ها آماده ارائه خدمات و مشاوره لازم جهت خرید نهال گردوی پر سود و منفعت هستند ولی دسته بندی نهال گردو عبارتند از:

  • ارقام نهال گردو که تحمل سرما، تغییرات جوی فصل بهار، دمای زیر صفر درجه و یخبندان زمستان را دارد؛ این نهال‌ها به نام نهال سردسیری معروف است، معمولاً دیرگل بوده و در مناطق کوهستانی شهر تهران که اقلیم آنها بسیار سرد و خشک، یا سرد و مرطوب است، می‌تواند سازگاری ایجاد کرده و کشت شود، برخلاف نظر بیشتر مردم این نوع نهال‌ها دارای بازدهی خیلی بالا و کیفیت عالی، عمر اقتصادی بالا،مقاوم در برابر رطوبت و بیماری‌ها بوده، علاوه بر آن جزو نهال‌های زود بازده محسوب می‌شود.

  • ارقام نهال گردو که می‌تواند گرمای تابستان را به خوبی تحمل کند. در مناطق دشتی یا مناطق ساحلی که ارتفاع آن از سطح دریا خیلی زیاد نیست و دارای اقلیم گرم و خشک هستند، این مناطق چند ویژگی دارند که مهم‌ترین آنها می‌توان به گرمای فصل تابستان و روزهای طولانی آن اشاره کرد علاوه بر آن در این شهرها زمستان چندان سردی تجربه نمی‌شود. نهال گردو گرمسیری چند خصوصیت مهم و بارز دارد که از مهم‌‌ترین آن می‌توان به عدم نیاز به گذراندن نیاز سرمایی منفی صفر درجه اشاره کرد. این نهال‌ها معمولا در دمای ۴ الی ۱۰ درجه می‌توانند نیاز سرمایه خود را کسب کنند، همچنین بیشتر نهال گردوی گرمسیری که در مناطق دشتی شهر تهران کشت می‌شود می‌توان تقریباً به صورت دیم آنرا آبیاری کرد، میزان احتیاج آنها به آبیاری بسیار کم بوده، این نهال‌ها نیز مانند نهال سردسیری دارای بازدهی و باردهی مناسب و عالی هستند.

  تاثیر خاک خرید نهال گردو در تهران

  همانطور که گفتیم قسمتی از منطقه تهران در کوهپایه‌ها قرار دارد، معمولاً خاک این مناطق سنگلاخی است، این نوع بافت خاک به خاطر محدود بودن نه تنها برای کاشت گردو بلکه کاشت هیچ نهال درخت دیگر مناسب نیست، ولی میزان مقاومت ریشه‌های  بهترین مرکز خرید نهال گردو پیوندی در این روزها بیشتر از نهال میوه‌های دیگر تخمین زده اند، به خاطر همین است که ریشه درخت گردو را به عنوان مقاوم‌‌ترین و ریشه‌ها با پوسته اسفنجی مانند شناخته شده است، از این بیشتر کشاورزان جهت کاهش ریسک در این مناطق به جای احداث باغ میوه احداث باغ گردو پرداخت اند.

  البته فبل از احداث باغ گردو باید خاک ورزی به درستی انجام شود، از آنجایی که ریشه‌های درخت گردو به صورت عمودی رشد می‌کنند، توصیه می‌شود برای احداث باغ.های مدرن و تجاری گردو حتماً از روش گودبرداری استفاده شود. در این روش تا عمق ۲ متر و بیشتر از سطح زمین را گودبرداری کرده با استفاده از کودهای حیوانی، خاکبرگ و کود‌های برگی خاک ورزی لازم را بر روی بافت خاک باغ انجام می‌دهند، تمامی سنگ، سنگلاخ‌ها و خاک‌های محدود کننده را از سطح بافت خاک باغ حذف کرده و یک بستر مناسب با زهکشی بالا را برای احداث درخت گردو آماده سازی می‌کنند.

  تاثیر خاک خرید نهال گردو در تهران
  تاثیر خاک خرید نهال گردو در تهران

  شما کشاورزان عزیز تهرانی که هنوز اقدامات لازم برای بازسازی و تغییر باغ سنتی و قدیمی خود به باغ مدرن و تجاری نکرده اید، می‌توانید به سایت مرکز تخصصی برتر نهال ( https://bartarnahal.ir ) مراجعه کرده تمامی راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم را جهت احداث باغ به صورت کاملا رایگان دریافت کنید. علاوه بر کامنت گذاری می‌توانید با شماره تماس‌های زیر با مهندسین کشاورزی در ارتباط باشید.

  راه های ارتباطی :

  ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

  ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا