اخبار روزاخبار فرهنگی

این روزها خانم های چادری از ترس چادر نمی پوشند

این روزها خانم های چادری از ترس چادر نمی پوشند

این روزها خانم های چادری از ترس چادر نمی پوشند روزنامه ایران در یادداشتی عامل بی‌حجابی‌های اخیر را ورود ماهواره و مشکلات

اقتصادی دهه ۷۰ دانسته و درصد خانم‌های بی‌حجاب را حدود ۱۵ درصد تخمین زد.

ترس خانم های چادری
ترس خانم های چادری

بخش‌هایی از این گزارش را در ادامه بخوانید:

اگر کشف حجاب تا قبل از اغتشاشات اخیر و متأثر از روندهای گفته شده صرفاً رفتار ۶ درصد بانوان کشور بود،

پس از آن با یک جهش کاملاً محسوس و دارای ماهیتی خصمانه، به ۱۳ الی ۱۵ درصد یعنی حدود ۲ برابر قبل رسید. یقیناً اگر مقاومت فرهنگی بخشی از بدنه متدین جامعه و اصرار آنها بر مطالبه برخورد با متجاهران وجود نداشت و مردم نیز مانند برخی مسئولان کشور با این پدیده سازگار می‌شدند، آمار کشف حجاب و تجاهر به برهنگی تا حدود ۳۰ درصد هم افزایش می‌یافت. لذا روند کشف حجاب پس از غائله ۱۴۰۱ بدون مقاومت مردمی و نیز بلاتکلیفی حاصل از اخبار ضد و نقیض از سوی حاکمیت و مسئولان درباره آینده قانون حجاب، قطعاً فزاینده می‌بود.

اما اغتشاشات اخیر صرفاً زمینه افزایش شوک‌آور و دفعی کشف حجاب و برهنگی را فراهم نکرد بلکه به دلیل ماهیت ستیزه‌جویانه نسبت به ارزش‌های اسلامی و خشونت افسارگسیخته‌ای که نسبت به مظاهر و شعائر اسلامی از جمله حجاب و بانوان چادری داشت، باعث عقب‌نشینی حاصل از ترس و اضطراب برخی از بانوان محجبه نیز شد. به عبارت دیگر رفتارهای وحشیانه و خشونت‌آمیز اغتشاشگران با بانوان محجبه و چادری و توهین‌ها و تحقیرها در فضای مجازی و حقیقی، نوعی از خفقان و دلهره و تردید را برای این طیف در آن ایام ایجاد کرده بود که باعث شد برخی بانوان محجبه و چادری یا از خانه بیرون نیایند یا بدون چادر در جامعه تردد کنند.

لذا در ایام غائله اخیر و پس از آن درصد آمار زنان چادری کاهش محسوسی را تجربه نمود. من حتی پدیده اعتراض برخی از بانوان محجبه به سیاست‌های حجاب و نیز گشت ارشاد را که اوج آن در کمپین «من محجبه‌ام اما با گشت ارشاد مخالفم» را نیز نتیجه این تردید متأثر از تحقیرهای نشانه‌شناختی طیف مقابل می‌بینم. لذا معتقدم این روند بدون تردید با ورود قاطع و هوشمندانه حاکمیت در برخورد با متجاهران و زنان مکشوفه و حمایت رسانه‌ای جبهه انقلاب و نیز وضع حمایت قانونی به منظور صیانت از بانوان چادری در مقابل توهین‌ها و تعرض‌ها قطعاً از بین خواهد رفت.

گردآوری:تهران کیوسک 

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا