رپورتاژ

نورد سرد و اثر آن بر قیمت پروفیل مبلی

 • نورد سرد و اثر آن بر قیمت پروفیل مبلی

  نورد سرد
  نورد سرد

  در واقع نورد سرد به فرآیندی گفته می شود که طی آن ورق سیاه به ورق روغنی تبدیل می شود یا به عبارت دیگر فرآیند تولید ورق روغنی است. با توجه به این که برای تولید پروفیل سبک از ورق روغنی استفاده می شود بدیهی است که تاثیرات نورد سرد بر قیمت ورق روغنی، تا قیمت پروفیل سبک هم ادامه خواهد داشت. در ادامه ابتدا در مورد نورد سرد و چگونگی تولید ورق روغنی توضیح خواهیم داد سپس به بررسی تاثیر این فرآیند بر قیمت پروفیل مبلی خواهیم پرداخت.

  نورد سرد و تولید ورق روغنی:

  برای تولید ورق روغنی پیش از نورد سرد، شمش فولاد تحت نورد گرم قرار می گیرد تا از شمش تبدیل به ورقی به نام ورق سیاه بشود. به منظور بهینه سازی خواص این ورق فرآیند ثانویه ای به نام نورد سرد روی آن انجام می شود. مرحله ی نخست در نورد سرد اسید شویی است. اسید شویی باعث می شود زائده هایی که بر اثر نورد گرم روی سطح ایجاد شده به طور کامل از بین برود. محصول این مرحله را ورق اسید شوی میگویند. تفاوت این ورق با ورق سیاه تنها در کیفیت سطح است و فرآیند پذیر نبودن این ورق کاملا شبیه به ورق سیاه است. پروفیل سبک ساخته شده از این ورق را اصطلاحا پروفیل راسته کاری می گویند چرا که امکان انجام فرآیند هایی چون خم را ندارد و می توان از مقاطع آن بدون انجام فرآیند و تنها به شکل صاف استفاده کرد. ظاهری مشابه ورق روغنی اما خواصی شبیه به ورق سیاه دارد. دومین قدم در نورد سرد با هدف کاهش ضخامت ورق انجام میشود. دو ردیف غلتک به موازات هم و در فاصله ای کمتر از ضخامت ورق وجود دارد که از فاصله ی آن ها به تدریج کاسته هم می شود. ورق بین این غلتک ها فشرده و به تدریج نازک می شود این روند به قدری ادامه پیدا می کند تا ورق به ضخامت مد نظر برسد. سومین قدم در این فرآیند برای بهبود خواص ورق آنیلینگ نام دارد. برای آنیل کردن ورق در واقع مجددا به آن حرارت داده می شود اما حرارتی کمتر از دمای تبلور مجدد. آنیلینگ تا حد زیادی ورق را نرم و فرآیند پذیر می کند. در واقع خاصیت اصلی ورق روغنی به لطف این مرحله ایجاد می شود. پس از اتمام تمامی این فرآیند ها ورق به دست آمده به شکل کلاف به دور خود می پیچد تا مناسب ترین و کاربردی ترین شکل را برای جابجایی به دست بیاورد. بعد از انجام تمامی این مراحل محصول نهایی کویلی از ورق روغنی است. ورقی فرآیند پذیر، صاف و صیقلی، خاکستری رنگ و زیبا.

  تاثیر نورد سرد
  تاثیر نورد سرد

  تاثیر نورد سرد بر قیمت پروفیل سبک:

  پیشتر چگونگی مراحل نورد سرد و تولید ورق روغنی را توضیح دادیم و در ادامه تاثیر این مراحل بر قیمت پروفیل سبک اصفهان را توضیح خواهیم داد. نه فقط پروفیل سبک بلکه قیمت تمامی انواع مقاطع فولادی بیشتر مربوط به ورق مصرفی در تولید آن هاست نه فرآیند تولید، چرا که فرآیند تولید خود مقطع بسیار ساده بوده و پیچیدگی و دشواری خاصی ندارد که هزینه بر باشد. به طور کلی نورد سرد فرآیندی اضافه بر نورد گرم است که بر روی ورق انجام می شود تا کیفیت و خواص آن برای تولید بهتر و مناسب تر بشود. بدیهی است که انجام این مرحله خود باعث بالا رفتن قیمت ورق روغنی به نسبت ورق سیاه می شود اما همان طور که طی مراحل تولید ورق توضیح دادیم طی نورد سرد اول ورق اسید شوی و بعد از آن ورق روغنی تولید می شود. ورق اسید شوی هم بخاطر فرآیند پذیر نبودن و هم طی نکردن مرحله ی آنیلینگ قیمت کمتری به نسبت ورق روغنی دارد به همین دلیل مقاطع تولید شده از آن (لوله و پروفیل راسته کاری) هم قیمت کمتری به نسبت لوله و پروفیل سبک دارند. خود ورق روغنی هم به واسطه ی همین فرآیند تولید بیشتر و خواص بهتر به نسبت ورق سیاه قیمت بیشتری دارد.

  در پایان

  نورد سرد و گرم فرآیند هایی هستند که نه فقط برای فولاد بلکه برای تمامی انواع آلیاژ های آهن کاربردی است. در واقع تغییراتی که در ورق روغنی و سیاه ایجاد می شود به خاطر مواد اولیه متفاوت آن ها نیست بلکه به خاطر همین فرآیندهای متفاوتی است که پشت سر می گذارند. به لطف نورد سرد کیفیت سطح ورق روغنی مناسب انجام انواع فرآیند ها چون آبکاری است. با توجه به مقاومت کم لوله و پروفیل در برابر زنگ و خوردگی گالوانیزه کردن فرآیندی پراستفاده و متداول برای این مقاطع است. گالوانیزاسیون تفاوت زیادی در قیمت لوله گالوانیزه ایجاد نمی کند چرا که فرآیند هزینه بری نیست اما آن را تبدیل به مقطعی بی نقص و کاربردی می کند.

  امتیاز شما به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -- بارگیری کد امنیتی --

  دکمه بازگشت به بالا