اخبار روز

روایت عضو کمیسیون صنایع ‌مجلس از نحوه انعقاد قراردادهای نفتی ‌در زمان شاه‌

 • محسن کوهکن در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در لنجان با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته اظهار داشت: با رویه‌ای مبتنی بر انصاف و روش مقایسه‌ای که روش معقول و مرسوم در دنیاست و همچنین با استفاده از اصول اخلاقی خواهیم توانست از ۴۰ سال دوران پر شکوه انقلاب اسلامی دفاع جانانه‌ای کنیم، البته این دفاع نباید با خوش‌بینی افراطی باشد و نه بدبینی دشمنانه، بلکه باید ببنیم شرایط کشور قبل از ۲۲ بهمن ۵۷ چگونه بود و بعد از آن کشور به سمتی رفته است.

  وی با مقایسه وضعیت کشور در دوران پیش و پس از انقلاب بیان کرد: در بحث نظامی، پیش از انقلاب ایران یک کشور کاملا وابسته بود و شاه ایران به عنوان ژاندارم آمریکا در منطقه شناخته می‌شد بطوریکه در خاورمیانه هر کجا دچار مشکل می‌شد ایران به دستور آمریکا به آنجا نیرو اعزام می‌کرد و جالب است بدانید که در اوایل دوران دفاع مقدس ما حتی سیم خاردار هم نداشتیم و مجبور بودیم آن را وارد کنیم.

  نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: رژیم پهلوی در سیاست خارجی تا بدانجا پیش رفته بود که فلسطینی‌های مظلوم، ایران را برادر یهودیان اسرائیل می‌نامیدند و آنقدر آمریکایی‌ها نفوذ بر تصمیمات کشور داشتند که به شاه نیز برخورده بود و در بخشی از خاطرات خود جمله‌ای به مزمون آورده بود که این حکوکت است که آمریکایی‌ها نیروی هوایی عملیاتی را انجام داده و بعد من از آن خبردار می‌شوم.

  کوهکن خاطرنشان کرد: ایران اسلامی کشوری است، که در ۵۰ سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درآمدهایی را از فروش نفت کسب می‌کرد که این درآمدها از نظر میزان صادرات و میزان تولید که در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت با ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب متفاوت است.

  وی ادامه داد: تنها حوزه مصرف بنزین در کشور طی ۸ سال اخیر از مصرف ۶۰ میلیون لیتر بنزین در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر رسیده‌ایم و چنانچه میزان مصرف بنزین روند صعودی خود را طی کند این میزات طی سال‌های آینده به ۲۰۰ میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت و این مسئله به معنای آن است که هرآنچه از زمین استخراج می‌شود به مصرف داخلی اختصاص خواهد یافت و چیزی برای صادرات باقی نخواهد ماند.

  نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی افراد زمانی که بحث مقایسه مسائل و کارهای انجام شده در کشور در قبل از پیروزی انقلاب و پس از آن مطرح می‌شود به این مسئله توجه نمی‌کنند که پس از انقلاب در بخش‌های مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی به انتظارات مردم در حوزه‌های مختلف زیرساختی همچون آب، برق، گاز، بهداشت، درمان، ساخت راه‌های مواصلاتی، مدرسه و غیره با حجم قابل توجه افزایش جمعیت توجه ویژه داشته و به آنها را پاسخ داده است که این مهم با قبل از پیروزی انقلاب به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست.

  وی تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب هفت میلیون دانش آموز در کشور وجود داشت، اما پس از پیروزی انقلاب جمعیت دانش آموزی کشور به ۲۰ میلیون نفر نیز رسید حال باید با در نظر گرفتن واقعیت‌ها خدمات ارائه شده در زمان رژیم پهلوی و نظام مقدس جمهوری اسلامی به دانش آموزان را مورد بررسی قرار داد. خدمات ارائه شده به جمعیت دانش آموزی کشور به هیچ عنوان با دوران پهلوی قابل مقایسه نیست.

  کوهکن بیان کرد: در روش مقایسه‌ای سابقه نظام مقدس جمهوری اسلامی برای همه آحاد مردم کشور درخشان بوده و دوست و دشمن به این مسئله اذعان دارند و کسی نمی‌تواند آن را نفی کند.

  وی خاطرنشان کرد: با وجود همه سختی‌ها و مشکلات، ایجاد ناامنی‌ها توسط دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب، نظام مقدس جمهوری اسلامی در تربیت نیروی انسانی و پیشرفت علم و تکنولوژی پیشرفت‌های چشمگری داشته و این درحالیست که قبل از انقلاب اگر نامی از ایران به میان می‌آمد به واسطه خاویار به زبان‌ها جاری می‌شد.

  نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: اما امروز ایران اسلامی در بخش‌های مختلف علوم جزء ۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد و باید به این نکته توجه داشت که اگر چنانچه کشوری در دنیای امروز از قدرت لازم برخوردار نباشد مستکبران جهان به آن کشور تجاوز خواهند کرد.

  وی اظهارداشت: اگر صدام به خود جرات تجاوز به خاک ایران را داد به دلیل آن بود که به دلیل نوپا بودن انقلاب اسلامی، ایران را در ضعف می‌دید بنابراین باید توجه داشت امنیت امروز کشور در منطقه حرف نخست را می‌زند و کسی جرات تجاوز به ایران را ندارد و این درحالیست که بسیاری از کشورهای منطقه در ناامنی به سر می‌برند.

  کوهکن افزود: کشور پاکستان، قدرت اتمی داشته اما پهپادهای آمریکایی بارها تحت عنوان ردیابی طالبان مردم بی دفاع را مورد هدف قرار دادند و انها را به خاک و خون کشیدند حال باید این موضوع را مورد بررسی قرارداد که چرا طی سال‌هایی که آمریکایی ها در افغانستان، پاکستان، عراق و… بودند جرات شلیک حتی یک گلوله را به سمت مرزهای ایران نداشتند.

  وی تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته از نظر تامین امنیت برای مردم به بالاترین سطح رسیده است و این مسئله‌ای است که دشمنان خارجی و ناآگاهان داخلی تمایل ندارند به آن پرداخته شود.

  نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز دیگر نمی‌توان دایره و قدرت نفوذ را خلاصه به درون کشور کرد و بحث حضور در منطقه بدان معناست که دشمنان برون منطقه ای در منطقه کار نکنند که در بلند مدت منافع مشروع کشور به خطر بیفتد.

  وی بیان کرد: نسل جوان ما باید بداند در زمان رژیم منحوس پهلوی کاپیتولاسیون در ایران به اجرا درآمده بود و آنان به پشتوانه این قانون هرگونه جنایتی که می‌خواستند مرتکب می‌شدند اما در کشور حق مجازات آنها وجود نداشت ولی امروز به برکت نظام مقدس جمهوی اسلامی اینگونه نیست.

  کوهکن خاطرنشان کرد: در اواخر عمر رژیم منحوس پهلوی از ۱۱۰ هزار فارغ التحصیل دیپلمه به اضافه دیگر فارغ التحصیلانی که از سال‌های قبل در کنکور شرکت می‌کردند ظرفیت صندلی دانشگاه‌های کشور تنها ۵ هزار و ۵۰۰ نفر بوده و تنها این میزان از شرکت کنندگان در کنکور می‌توانستند جذب دانشگاه شوند.

  وی اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب از هر هزار کودکان متولد شده ۱۲۶ نفر به دلیل نبود امکانات فوت می‌کردند اما امروز از هر هزار کودک شش کودک به دلایل مختلف فوت می‌کنند.

  نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: در چهل سالگی انقلاب باید به ایرادات و اشکلات نیز پرداخته شود تا بتوانیم آنها را برطرف کنیم، در زمینه مسائل اقتصادی ایراداتی که وجود دارد و دلیل آن نیز این بوده که همیشه نوع نگاه دولت‌ها به منافع زود هنگام بوده و این مسئله باعث شد به منافع میان مدت و بلند مدت کمتر پرداخته شود و بخشی از مشکلات اقتصادی امروز کشور ریشه در این مسئله دارد.

  وی تصریح کرد: قبل از انقلاب آنهایی که در راس کار قرار داشتند به قدری ماهرانه دست به چپاول می‌زدند که هیچ کس متوجه آن نمی‌شد چراکه نه تنها رسانه‌ها جرات پرداختن به آن را نداشتند و ورود به محدوده مسئولان خط قرمز به شمار می آمد و ساواک با کسانی که از خط قرمز عبور می کردند برخورد می‌کرد.

  کوهکن ادامه داد: قبل از انقلاب به طور مثال دکتر اقبال همسری اروپایی داشت، اسم شرکت خود را به اسم همسر خود نامگذاری کرده بود و بخش عظیمی از قراردادها شرکت نفت را به آنها منعقد می‌کردند و بعد آنها با قیمت کمتر به پیمانکاران دیگر می‌دادند و مردم به هیچ عنوان متوجه اینگونه موضوعات نمی‌شدند.

  وی بیان کرد: در آن زمان اگر چنانچه فردی در زرین شهر از یکی از کارکنان شرکت دخانیات شکایت می‌کرد با ماشینی که بر روی آن برچسب سازمان بازرسی شاهنشاهی حک شده بود اگر حتی آن کارمند تخلفی نکرده بود آن کارمند را قربانی مسئولان آن دوران می‌کردند تا مردم فکر کنند مسئولان پاک دست هستند.

  نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز به جرات می‌توان گفت همه کسانی که پس از انقلاب رئیس جمهور بودند، عمده وزرا و نمایندگان مجلس دست پاک بوده و دست درازی به بیت المال نداشته‌اند اما متاسفانه به گونه‌ای تبلیغ می‌شود که یکی از دوستان بنده که در خارج از کشور زندگی می‌کند مطرح می‌کرد اگر کسی در جریان واقعیت‌ها نباشد با اینگونه تبلیغات همه فکر می‌کنند مسئولان ایران دزد بوده و به بیت المال دست درازی می‌کنند.

  وی اظهار داشت: قبل از انقلاب آفتابه دزد را مجازات می‌کردند اما کسی از خیانت‌ها و دست درازی به بیت‌المال آنهایی که در راس امور قرارداشت مطلع نمی‌شد، برای سوء استفاده‌های رده میانی به پایین به ورطه اغماض افتادیم و این چیزی است که در مقابل مردم قرار دارد و اگر شخصی در اداره‌ای از فردی رشوه دریافت کرد دیگر نمی‌توان گفت این اتفاقات رخ نمی‌دهد و در این زمینه کوتاهی شده است.

  کوهکن افزود: وقتی برخورد صحیح با اینگونه تخلفات انجام نمی‌گیرد کارمندی در یکی از نهادهای شهرستان لنجان به جایی می‌رسد که رسما در مکاتبات و نامه‌ها دست برده، رشوه دریافت کرده و این مسئله متاسفانه در برخی مواقع به یک اپیدمی تبدیل شده و این اشکال باید به درستی برطرف شود.

  وی تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب نوع صحبت مسئولان خصوصا روسای جمهور به نوعی بود که در فرهنگ عمومی این مسئله مورد توجه قرار گرفت که همه مشکلات را دولت برطرف خواهد کرد و هیچ کدام از روسای جمهوری از زمان آقای هاشمی از مجموعه صحبت‌های روسای جمهور را جمع آوری کنیم هیچ کجا حرفی از استفاده از ظرفیت مردم نبوده است. آنها در زمان تبلیغات کلید به مردم نشان داده که من مشکلات را برطرف خواهم کرد و این یکی دیگر از اشکلات به شمار می‌آید و امیدواریم این نقیصه‌ها با صداقت با مردم برطرف شود.

  انتهای پیام/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا